1. Idi na sadržaj
  2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Gorka lekcija u Makedoniji

1. oktobar 2018.

Slabo učešće građana na referendumu u Makedoniji je loše za dalji razvoj situacije u toj zemlji. A rezultatu je, svojim oklevanjem, doprineo i Zapad, smatra urednica evropske redakcije DW Adelhaid Fajlke.

https://p.dw.com/p/35mRi
Mazedonien Referendum über Namensänderung in Skopje
Foto: DW/B. Georgievski

Iako rezultat referenduma nije obavezujuć, njegov neuspeh je gorak za mnoge. Za vladu u Skoplju, za vladu u Atini, za Evropsku uniju, NATO i region.

Još nije ništa izgubljeno, ali rezultat referenduma odražava raspoloženje u narodu, i nad njim se valja zamisliti. Iako je 90 odsto onih koji su glasali bili „za“, velika većina je ćutala ili čak aktivno bojkotovala referendum.

Signal upozorenja za sve učesnike

Sada nema široke podrške za proces u kojem su jasno međusobno povezana tri pitanja o budućnosti. Sporazum oko imena sa Grčkom, integracija Makedonije u EU i NATO. I tako je neuspeh referenduma signal upozorenja ne samo za razvoj situacije u samoj Makedoniji, već i za buduću geopolitičku orijentaciju te balkanske države.

Uprkos velikoj podršci političara visokog ranga kao što su kancelarka Angela Merkel, predsedavajući Saveta EU Sebastijan Kurc, generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg, premijeru Zoranu Zaevu i njegovoj vladi proteklih nedelja nije uspelo da mobiliše stanovništvo u dovoljnoj meri kako bi ga ubedio u prednosti dila. suviše emotivan i rigorozan je bio otpor protivnika koji delom kažnjavaju vladu, a delom neće da prihvate menjanje imena Makedonije.

Izgubljene decenije

Masovni bojkot referenduma pokazuje duboku političku podelu u makedonskom društvu i veliku nesigurnost kada se radi o pitanjima nacionalnog i evropskog identiteta. Računica prema kojoj će nacionalna osećanja da budu potisnuta u korist evropske perspektive, nije uspela. Naprotiv. Veoma emotivni sukob oko pitanja imena je pretvoreno u pitanje makedonske nacije i identiteta.

Sada se svete izgubljene decenije, u kojima je u zemlji i van nje učinjeno premalo da bi se izgladio spor oko imena Makedonije i nasledstva starog carstva. Tu su EU i NATO previše dugo činili premalo. Inat, strah i rane u Skoplju su duboki. Ranija euforija za EU i NATO je sada prožeta sumnjama. Iako ruski uticaj pri ovom referendumu nije dokazan, antizapadni narativi se šire. Borba oko pridobijanja ljudi u Makedoniji je u punom jeku.

Opozicija i njeni taoci

Opoziciona VMRO-DPMNE sada trijumfuje. Ona je Zaevljevu vladu proglasila neuspešnom kao i Prespanski sporazum sa Grčkom. I pored svih tvrdnji da stremi integraciji Makedonije u EU i NATO, opozicija je bila nepopustljiva u pitanju imena i posle bojkota smatra da je uspela i ojačala. Cela zemlja je postala talac njenih unutrašnjepolitičkih borbi.

Šef makedonske vlade je sada sve stavio na jednu kartu: da bi važio, ovaj referendum mora biti potvrđen u parlamentu i to dvotrećinskom većinom. Tako je Zaev još u nedelju uveče pozvao poslanike opozicije da ga podrže. U suprotnom, u decembru bi mogli biti održani novi izbori, kako je zapretio. Budućnost zemlje je trenutno više nego neizvesna.

Utoliko više ovo što je nemoguće u makedonskom parlamentu mora uspeti. Inače će dil sa Grčkom da propadne, a članstvo u NATO i EU će postati vrlo daleko. Posledice po Makedoniju bi bile fatalne.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android