Bandere iz Srbije EPS plaća skuplje nego crnogorska elektrodistribucija, podneta krivična prijava

"EPS distribucija" kupila je u postupku javne nabavke u maju ove godine betonske bandere i trafostanice od privatne firme "Elektromontaža" po ceni najmanje 40 odsto višoj od tržišne i čak dvostruko skuplje nego što je iste bandere platila crnogorska državna firma za elektrodistribuciju, otkriva "Pištaljka".
Bandere iz Srbije EPS plaća skuplje nego crnogorska elektrodistribucija, podneta krivična prijava
Foto: Pixabay (Ilustracija)
Ukupna vrednost ovog posla iznosi 321 milion dinara, a ponuda koja je pobedila bila je ujedno i jedina koja je uspela da odgovori na sve zahteve tendera. "EPS distribucija" je tražila od ponuđača da poseduju na desetine raznih sertifikata, merenja i atesta, čime su proizvođači praktično bili eliminisani iz tenderske trke kao pojedinci, jer nijedan od njih ne poseduje sve te sertifikate zajedno i niko od njih ne proizvodi sam sve tražene tipove bandera i trafostanica.
 
Kako piše Pištaljka, tako se došlo do toga da "EPS distribucija" bandere kupuje od preprodavca, a ne od proizvođača i da posao dobije firma "Elektromontaža" iz Kraljeva u vlasništvu Nenada Kovača – poznatijeg po nadimku Neša Roming – koji ima i druge unosne poslove sa vlastima, od kojih je javnosti najpoznatiji onaj sa naplatom karata u beogradskom javnom prevozu (Bus plus).
 
"Elektromontaža" je "EPS distribuciji" dala objedinjenu ponudu proizvoda nekoliko pojedinačnih proizvođača od kojih je svako imao neki od traženih proizvoda i sertifikata a tendersku dokumentaciju podnela je udružena sa "Elektroizgradnjom", koja je takođe jedan od proizvođača.
 
Uvođenje posrednika u ovaj posao možda može i da objasni visoku cenu, ali ne i to zašto državna firma bandere ne nabavlja direktno od proizvođača, već od preprodavca. Računica "Elektromontaže" je jasna s obzirom na to da su oni, kako za Pištaljku potvrđuje i direktor "Elektromontaže" Zoran Stanković, "samo trgovci".
 
A koja je i čija računica dovela do toga da država kupuje skuplje bandere od preprodavca kad može da ih nabavi jeftinije od istih proizvođača od kojih ih nabavlja i firma Nenada Kovača, možda će utvrditi tužilaštvo kome je podneta krivična prijava u vezi sa ovom nabavkom.
 
Kako dalje piše Pištaljka, da stvari budu još interesantnije, u pratećoj dokumentaciji same ponude koju je "Elektromontaža" dostavila "EPS distribuciji" jasno se vidi da je cena po kojoj "Elektromontaža" nudi da preproda bandere i trafostanice drastično viša od cene po kojoj proizvođači prodaju te iste bandere i trafostanice. Tako je, na primer, u ponudi "Elektromontaže" među referencama navedeno da je 2015. godine, stub tipa "9/1000" koštao 25.300 dinara, a isti stub na majskom tenderu "EPS distribucija" kupila je po ceni od 33.910 dinara bez PDV-a. Takvih stubova kupila je ukupno 500.
 
Isti stub, kako je pokazalo Pištaljkino istraživanje, "Crnogorski elektrodistributivni sistem d.o.o." ove godine platio je 140,5 evra bez PDV-a, što u dinarskoj protivvrednosti iznosi 16.500 dinara, dakle dvostruko manje nego što ga je platila "EPS distribucija". Kako dalje ističe Pištaljka, ono što je takođe zanimljivo je to da se i u Crnoj Gori bandere kupuju preko posrednika, nikšićke firme "Ramel", koju su mediji povezivali sa sinom Mila Đukanovića. Proizvođač stubova koje je "Ramel" isporučio je srpska firma "Generalpromet". "Generalpromet" nije odgovorio Pištaljci na molbu da dostavi svoj cenovnik.
 
Cenovnik je, međutim, dostavila firma "Elbi", proizvođač stubnih trafostanica koje je "Elektromontaža" preprodala "EPS distribuciji". Po računici Pištaljke, "EPS distribucija" platila je te trafostanice za oko 1,8 miliona dinara više nego što bi ih platila da ih je kupila direktno od proizvođača.
 
Direktor "Elektromontaže" Zoran Stanković rekao je za Pištaljku da zna za krivičnu prijavu ali da nema nikakve druge informacije o tome. Stanković međutim priznaje da su cene za bandere bile više nego što je uobičajeno.
 
"U cenu se uključuju troškovi projekt menadžmenta, troškovi garancija i rizika za posao i marže proizvođača robe", rekao je on. "U ovom poslu mi smo u funkciji trgovca. Proizvođači nisu likvidni da bi učestvovali na tenderima", objasnio je Stanković.
 
Ceo tekst Pištaljke možete pročitati OVDE.
  • grcic

    30.09.2018 19:34
    sve javne nabavke u epsu kontrolishe sindikat epsa i sindikat kolubare a koji su u sprezi sa direktorima a sve po onoj narodnoj pola pije pola sharcu daje. dogovor je da ne prelaze 50% vrednosti nabavke jer to je i sumnjivo i kaznjivo ispod te cifre ne moze im niko nista. i vi cete uskoro dobiti ponudu i skinucete ovu vest sa vasheg sajta.
  • A

    30.09.2018 18:28
    Koliko se meni čini ovo je uobičajeno s.... sa javnim nabavkama. Mora sve da se kupuje od jedne firme, a sve proizvode može da ima samo firma kojoj je cilj da dobije javnu nabavku, a ne da posluju. I onda nema konkurenciju, mogu da stave cenu koju žele
  • -

    30.09.2018 17:13
    -
    Kome sude sudije, sirotinji, za 600 din , zatvor , da se zna da i u buduće ne uzme 600 din!!!!!!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.