Svet

Petak, 28.09.2018.

14:00

Italija napravila haos, obustavljeno trgovanje banaka

Milanska berza je izgubila 3,6 odsto vrednosti, dok je Brisel zabrinut zbog odluke vlade u Rimu da u naredne tri godine deficit postavi na 2,4 odsto BDP-a.

Izvor: Beta, Tanjug

Italija napravila haos, obustavljeno trgovanje banaka
Foto: Thinkstock

To je znatno više nego što je to predviđala prethodna vlada.

Malo posle podneva, indeks FTSE Mib je bio u minusu 3,6 odsto, jer su ga banke povukle dole.

Trgovina akcijama nekih banaka je obustavljena krajem prepodneva zbog prevelike nestabilnosti nakon predstavljanja državnog budžeta.

Među tim bankama su BPER, BPM, Unikredit i Inteza Sanpaolo.

Posle dužeg spora sa umerenim ministrom finansija Đovanijem Triom, koji se zalagao za deficit od 1,6 odsto da bi se izbegle napetosti, Pokret pet zvezdica (M5S) i Liga su izgurali svoju ideju i postavili deficit od 2,4 odsto u periodu od 2019. do 2021.

Taj nacrt budžeta je očekivano izazvao nezadovoljstvo u Briselu budući da dug Italije iznosi 2.300 milijardi evra.

Evropski komesar za ekonomiju Pjer Moskovisi je ocenio da se čini da je italijanski budžet u suprotnosti s evropskim propisima.

Ocenivši italijanski javni dug kao "eksplozivan", Moskovisi je rekao da pravila evrozone "treba da se poštuju".

"Sankcije su teoretski moguće jer ih predviđaju ugovori. Ipak, ja nisam u raspoloženju za sankcije", naveo je on.

Malo pre podneva je kamata na italijanske desetogodišnje obveznice porasla za 0,3 odsto.

"Bitka" između lidera

Italijanska vlada odredila je da budžetski deficit ostane stabilan na 2,4 odsto BDP-a godišnje za period od 2019. do 2021. godine, saopštio je ministar pravosuđa Alfonso Bonafede.

Tim ciljanim budžetskim deficitom Italija je, kako se čini, ignorisala pozive EU koja je tražila da postepeno snizi svoj deficit, prenosi Rojters.

Nova italijanska vlada imala je ranije u četvrtak žustru internu raspravu o fiskalnoj politici, nekoliko sati uoči predviđenog objavljivanja ciljanog budžetskog deficita, što je izazvalo rasprodaju državnih obveznica i pojačalo strahove da bi ministar ekonomije Djovani Trija mogao da podnese ostavku.

"Bitka" između lidera vladajućih partija i ministra s konzervativnim stanovima u pogledu fiskalnih pitanja se intenzivirala, pri čemu su neki glasovi u koaliciji javno govorili ministru da bi trebalo da podnese ostavku ako ne može da podrži njihove planove za potrošnju, navodi Rojters.

Izvori iz italijanske vlade su u četvrtak uveče nakon donošenja odluke o budžetskom deficitu, medjutim, naveli da Trija neće podneti ostavku, izvestila je Ansa.

Nakon najnovije odluke o deficitu, londonski Fajnenšel tajms je ocenio da time Rim rizikuje da dodje u "koliziju s Briselom kao i da poremeti finansijska tržišta", prenosi Ansa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

27 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Iznenađenje: Oni su "tajni" ruski saveznici

Britanski proizvođač rovokopača JCB nastavio je da proizvodi i isporučuje te radne mašine za rusko tržište mesecima nakon što je objavio da je zaustavio izvoz zbog rata Rusije u Ukrajini, prenosi Gardijan.

22:49

15.5.2024.

22 h

Svet

Britanija pada: Čeka ih krah?

Šefovi Banke Engleske (BoE) strahuju da je Britanija veoma izložena još jednom krahu finansijskog tržišta, izazvanog neizvesnošću unutar ključnog sektora koji je postao sve važniji – i sve izloženiji riziku – poslednjih godina.

23:00

14.5.2024.

1 d

Podeli: