Ponedeljak, 04.08.2008.

10:35

Đelić: EU da pređe sa reči na dela

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić poručio je da građani Srbije od Evropske unije očekuju pravedne postupke.

Izvor: FoNet, Fajnenšl Tajms

Default images

"Da bi vladajuća koalicija, predvođena predsednikom Borisom Tadićem, istrajala u sprovođenju svog ambicioznog programa reformi, EU treba da shvati da građani Srbije sada od nje očekuju brze i pravedne postupke, a ne povlastice", ocenio je Đelić u autorskom tekstu za "Fajnenšel tajms“.

Prema rečima vicepremijera Srbije zaduženog za evropske integracije, hapšenje i izručenje Radovana Karadžića pokazuje ozbiljnost Vlade Srbije po pitanju ispunjavanja međunarodnih obaveza.

"Često se govorilo da se od Srbije očekuju dela, a ne reči. Isto to se sada može reći našim evropskim partnerima", ukazao je Đelić.

Skorašnji događaji su, kako navodi Đelić, pokazali da ta nova politika disciplinovanog partnerstva između EU i Srbije donosi mnogo bolje rezultate nego ona stara, koja se zasnivala na uslovljavanju i sankcijama.

"Pravedna politika EU prema Srbiji uključuje primenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju iza koga sledi dobijanje statusa zemlje kandidata, bezvizni režim putovanja na prostoru 'šengena' i poštovanje međunarodnog prava po pitanju Kosova", poručio je Đelić.

On je naveo i da Srbija može postati kandidat za članstvo u EU krajem francuskog predsedavanja EU, ili odmah posle toga, za vreme češkog predsedavanja, a dokaz opredeljenosti Srbije za put ka Briselu je vraćanje ambasadora u zemlje članice EU koje su priznale unilateralno proglašenu nezavisnost Kosova.

"Drugo, bezvizna putovanja bi trebalo da postanu stvarnost tokom narednih dvanaest meseci. Moramo da ubedimo javno mnjenje na Zapadu da ih ovaj potez ni na koji način neće ugroziti", poručio je Đelić.

On je pozvao sve zemlje članice Unije da poštuju međunarodno pravo i poredak.

Od Srbije se, kako je naglasio Đelić, s pravom očekuje da se toga pridržava kada je reč o saradnji s Haškim tribunalom, uprkos tome što su nedavne oslobađajuće presude Naseru Oriću i Ramušu Haradinaju "opravdano razbesnele sve one koji traže pravdu".

"Srbija od međunarodne zajednice očekuje da poštuje međunarodno pravo, uključujući pitanje Euleks, misije EU i, još šire, Kosova. Sa UNMIK-om smo započeli sveobuhvatni dijalog, kako bismo redefinisali međunarodno prisustvo na Kosovu na legalnoj bazi, u okviru UN", rekao je Đelić i napomenuo da se ne može doći do održivog rešenja za Kosovo bez punog učešća Beograda.

"Debata koja će se odvijati na predstojećoj Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u septembru, na kojoj će se od Međunarodnog suda pravde tražiti konsultativno mišljenje o jednostranom proglašenju Kosova, predstavljaće prve korake na tom putu", najavio je Đelić.

On je ponovio da je Srbija spremna da pruži ključni doprinos miru i stabilnosti na Balkanu i pozvao EU da dozvoli Srbiji da iskoristi sadašnji trenutak.

"Mi ćemo učiniti sve što je do nas, odlučno i profesionalno. Iskoristimo ovaj trenutak. Samo dajte Srbiji priliku da deluje, uz jasna i pravedna pravila, pa ćemo zajednički slaviti uspeh", zaključio je Đelić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija: Kinezi, nerazumni ste

Veliki sporazum o gasovodu između Rusije i Kine navodno je u zastoju zbog onoga što Moskva smatra "nerazumnim zahtevima Pekinga u pogledu cena i nivoa snabdevanja".

8:35

3.6.2024.

1 d

Podeli: