Teslini naslednici prave struju iz stepenica

Branka Borisavljević

09. 09. 2018. u 18:02

Mladi genijalci koji su sticali znanje u EŠ "Nikola Tesla" u Beogradu imaju već tri pronalaska. Pobedili na Smart City Challenge Serbia. Napravili pametnu kutiju za lekove. Prekidač koji se pali svetlo bez dodira

Теслини наследници праве струју из степеница

Naš tim pobedio je na takmičenju za urbane inovacije / Foto Privatna arhiva

PAMETNE stepenice, pametna kutija za lekove, pametni prekidač, izumi su Nikole Opačića, Filipa Cvetića, Nemanje Tadića i Uroša Vukašinovića, bivših učenika Elektrotehničke škole "Nikola Tesla" u Beogradu, a sada brucoša.

Mladi genijalci sa svojim "stepenicama" pobedili su na takmičenju za urbane inovacije - Smart City Challenge Serbia, a nedavno su se vratili sa nagradnog putovanja iz Izraela. Okupljeni u timu Digital G, naslednici Tesle su svoje pronalaske zaštitili.

Dok se polako pripremaju za studentske obaveze, našu redakciju posetili su Nikola i Uroš. Iako su na različitim fakultetima, njihov tim Digital G i dalje funkcioniše.

OTKRIVAJU nam da su ideju za pametne stepenice dobili tokom boravka u Sarajevu, kada su pročitali članak o tome kako u San Francisku na ulazu u podzemni prolaz postoje ploče koje kada se zgaze stvaraju energiju za napajanje bandera.

- Naše stepenice se stavljaju na već postojeće i hodajući po njima kinetička energija se pretvara u električnu - objašnjavaju nam Nikola i Uroš. - Na ekološki način dobijamo obnovljivi izvor energije, a tako dobijena struja može se koristiti za različite svrhe, recimo, za osvetljenje ulica. Prva verzija bila je napravljena od drveta, druga od metala, a treća finalna od plastike. Pri hodu aktiviraju senzori se svetlosti između stepenika, tako da su stepenice osvetljene i služe za postavljanje svetlećih reklama. Pored stvaranja električne energije, posebni senzori mere temperaturu i vlažnost vazduha.

PAMETNA kutija za lekove obaveštava korisnika kada treba da popije lek, kao i koji medikament treba da uzme. Ona je namenjena prvenstveno starijim osobama, kao i onima koji imaju problema sa demencijom.

Nikola Opačić i Uroš Vukašinović / Foto Predrag Mitić


- Kada je vreme da se popije lek oglašava se zvučni signal, a kako bi osoba znala šta treba da uzme, pregrada u kojoj se nalazi lek svetli - ističu mladi pronalazači. - Takođe, postoji i opcija da SMS porukom deca, pošto ona najčešće brinu o starim roditeljima, budu obavešteni da nisu popili lek.

I pametni prekidač za svetlo, koji se pali i gasi kada se rukom prođe ispred njega, jedan je od pronalazaka njihovog tima.


- Prekidač se podešava po želji kupca, tako da se pali prelaskom ruke ispred njega na željenoj udaljenosti koja se kreće od dva i po centimetra do četiri metra - objašnjavaju Nikola i Uroš. - Prednost ovih prekidača je što su veoma higijenski, za razliku od običnih, jer kontakt sa samim prekidačem korisnici nemaju.

Ovi sjajni momci najavljuju da u planu imaju još izuma, ali pošto za sve treba novca nadaju se da će im neko pomoći u njihovom radu.


SARADNjA

Nikola i Uroš kažu da su svi oduševljeni kada im predstave izume, ali kada ih to treba konkretno podržati, niko ne želi. Pošto u Srbiji nisu naišli na nekoga ko bi im pomogao, trebalo bi uskoro da idu u Kinu.

- Jedna kineska kompanija zainteresovana je za našu pametnu kutiju za lekove - kažu. - Već smo stupili u kontakt sa njima i trebalo bi da otputujemo i, nadamo se, dogovorimo o saradnji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Jagodinac

09.09.2018. 20:13

Prekidach za svetlo koji ne mora da se pritisne? Pa koliko ja znam ovde na Zapadu motion sensors za svetlo postoji vec jedno recimo dvadeset godina. Izmishlajmo toplu vodu? Pametna kotija za lekove? Vec odavno postoji. Poredjenje sa Teslom je ipak preterivanje. Tesla je bio originalan i nije kopirao tudje patente nego su drugi kopirali njegove.Preporucujem mladim genijima da prelistaju Tesline patente i mozhda usavrshe iste. Sve ostalo Kinezi imaju na Aliexpress i slichnim sajtovima.

Samo se čudim

10.09.2018. 17:05

@Jagodinac - Upravo tako. Nađe se neki novinar, željan senzacionalizma, pa od običnih, na zapadu već decenijama poznatih stvarčica, koji se danas ugrađuju u Kini čak i u najjeftinje igračkice za decu- npr. da se beba zaplače samo ako joj se prinese ruka senzoru, ili prekidači koji rade na zvižduk, na "regisrovani" glas vlasnika stana, na foto ćeliju itd. postoje zaista već decenijama. Dobro bi bilo kada bi neko ko piše o senzacijama na netu pogledao -a ima bezbroj podataka-šta već postoji pa onda da piše!