03. septembar  2018. 04.00  →  19.33 | Izvor: Tanjug

Popović: Saradnja s Rosatomom - šansa za srpske firme i nauku

BEOGRAD -

U Privrednoj komori Srbije danas je održžan seminar o tehnologijama ruske korporacije "Rosatom", a ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović je istakao da povezivanje sa tom korporacijom predstavlja ogromnu šansu za srpske firme iz oblasti elektrotehnike, medicine, mašinogradnje, IT-a, poljoprivrede i robotike.

To je izuzetna šansa istovremeno i za transfer znanja za naše naučno-istraživačke organizacije i univerzitete, ukazao je Popović.

Ministar Popović je podsetio da je u maju, u Sočiju, sa generalnim direktorom "Rosatoma" Aleksejem Lihačovom potpisao sporazum o saradnji između Vlade Srbije i te ruske državne korporacije.

"Taj sporazum je odlična osnova i garant buduće saradnje srpskih institucija, ali i biznisa, sa partnerima iz Rosatoma. Uveren sam da će ta saradnja doneti direktne nove investicije i radna mesta u Srbiji", kaže Popović.

Naglasio je da će dolazak "Rosatoma", jedne od najvećih ruskih državnih kompanija i globalnog lidera u oblasti primene nuklearne energije u mirne svrhe, poslati jasan signal i brojnim ruskim malim i srednjim kompanijama da dođu u Srbiju i ostvare intenzivnu saradnju sa srpskom privredom.

Popović je rekao da "Rosatom" obuhvata više od 300 preduzeća sa preko 250.000 zaposlenih, te da je ta kompanija moćan sistem koji je globalno operativan i koji nudi zaokružena tehnička rešenja, proizvode i usluge u oblasti nuklearne energije.

Naveo je i da je u poslovnom smislu "Rosatom" aktivan na pet kontinenata, a da u Evropi ostvaruje poslovne aktivnosti u 16 zemalja: Finskoj, Švedskoj, Austriji, Holandiji, Belgiji, Nemačkoj, Francuskoj, Španiji, Engleskoj, Švajcarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Poljskoj, Mađarskoj, Litvaniji i Bugarskoj.

"Međutim, u ovom trenutku Rosatom ne posluje u Srbiji i zato smo mi danas ovde da razgovaramo o poslovnoj saradnji srpske ekonomije i srpskog biznisa sa Rosatomom", kaže Popović.

U ovom trenutku "Rosatom" ima dogovorenih poslova u visini od 133 milijarde dolara u sledećih deset godina i to je podatak koji, ističe Popović, najbolje govori o stabilnosti i snazi ove kompanije, ali i o prilici koja u tim poslovima može da se otvori za srpske dobavljače.

"Srpske kompanije mogu da budu dobavljači proizvoda i usluga za Rosatom ne samo u Rusiji, već i na drugim tržištima na kojima je Rosatom prisutan", naveo je Popović i istakao značaj današnjeg skupa ne samo za razvoj saradnje sa Rosatomom i njihovih budućih partnera u Srbiji, već i za razvoj privredne i naučno-istraživačke saradnje Srbije i Rusije.

"Želimo angažovanu i društveno relevantnu nauku i Srbiju koja se razvija kao društvo zasnovano na znanju i inovacijama. Vlada Srbije čini ogromne napore da se osnaži veza između nauke i privrede, koja u budućnosti treba da doprinese ekonomskom rastu i većem zapošljavanju", naglasio je Popović.

Popović sa Rosatom o saradnji u privredi, medicini i nauci

Popović i državni sekretari u Vladi Srbije sastali su se sa delegacijom ruske državne korporacije za atomsku energiju Rosatom i razgovarali o mogućnostima saradnje u privredi, medicini, poljoprivredi i naučno-istraživačkoj delatnosti.

Popović je rekao da je na sastanku u Vladi Srbije razgovarano o potencijalima za saradnju srpske privrede i Rosatoma, kao i o povezivanju naučno-istraživačkih zajednica dveju zemalja i korišćenju nuklearne energije u mirne svrhe u medicini, poljoprivredi, biologiji, inovacijama.

On je istakao da je dolazak 15 rukovodilaca Rosatoma velika šansa za srpsku privredu i naznačio da je reč o najvećoj ruskoj državnoj korporaciji sa 330 kompanija i više od 250 hiljada zaposlenih koja, kako je rekao, za narednih deset godina ima potpisane ugovore vredne više od 130 milijardi dolara.

Ministar je ocenio da postoji veliki potencijal za saradnju Rosatoma i srpskih kompanija, a posebno onih koje se mašinogradnjom, elektrotehnikom, informacionim tehnologijama, digitalizacijom, poljoprivredom, medicinom...

''Veliki su projekti, mere se milijardama i sigurno je da deo toga može da zauzme i naša privreda. Nema razloga da naši privrednici ne rade na objektima Rosatoma u Rusiji i u 16 zemalja EU, kao i na ostalim kontinentima'', rekao je Popović novinarima u Vladi Srbije.

Naglasio je da je ovo prilika da se uspostave i veze između srpskih i ruskih naučno-istraživačkih organizacija, instituta i fakulteta koje su, kaže, prekinute pre više od dve decenije.

''Siguran sam da i naši privrednici mogu da pokažu svoje potencijale, kao i da možemo da zainteresujemo 330 kompanija iz Rosatoma da svoju proizvodnju započnu i u Srbiji'', kazao je Popović.

Podsetio da je pre nekoliko meseci potpisan sporazum o saradnji između Vlade Srbije i korporacije Rosatom koji treba da donese nove prihode srpskim kompanijama, nova radna mesta, kao i veće plate i penzije građanima Srbije.

''Cilj je da se preko ove velike korporacije i stotine manjih ruskih kompanija povežu sa našim privrednicima i inženjerima, ali i da budu potencijalni investitori u srpsku privredu'', naglasio je Popović.

Sastanku Popovića i delegacije Rosatoma prisustvovali su državni sekretari ministarstava privrede, rudarstva i energetike, zdravlja, prosvete i nauke.