DNEVNI BORAVCI ZA NAJMLAĐE: Vrtići čuvaju decu na nekoliko sati

J. Ž. SKENDERIJA

28. 08. 2018. u 20:02

Otvaraju se dnevni boravci za najmlađe koji nisu upisani u obdanište. Prvi ovakav servis za 200 mališana počeo da radi u Majdanpeku

ДНЕВНИ БОРАВЦИ ЗА НАЈМЛАЂЕ: Вртићи чувају децу на неколико сати

Shutterstock

PROBLEMI roditelja koji nisu uspeli da upišu svoje naslednike u vrtić i nemaju u blizini bake i deke da im priskoče, ubuduće će moći da koriste usluge dnevnog boravka. Prvi put u Srbiji ovakav vid brige o mališanima uveden je u Majdanpeku i Donjem Milanovcu, a ako bude sluha među lokalnim čelnicima, ovaj moderan servis može uskoro da zaživi i u drugim gradovima.

Kako za "Novosti" objašnjava Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku, novac za ovaj pilot-projekat stigao je iz državne kase, a ideju su osmislili na lokalu.

- Nepovratna sredstva je na konkursu dobila 61 opština, a oni su novac raspoređivali prema svojim potrebama - kaže ministarka. - U Majdanpeku su odlučili da je savetovališni rad, odnosno dnevni boravak neophodan za roditelje 200 mališana, koji nisu uspeli da dođu do mesta u obdaništu.

Projekat je osmišljen tako da mame i tate ostavljaju decu na nekoliko sati vaspitačima predškolske ustanove, dok oni ne završe svoje neodložne obaveze, a za to vreme deca su na sigurnom.

- Ovo je jedinstven i prilično autentičan servis - ističe Slavica Đukić Dejanović. - Ideju mogu i trebalo bi da preuzmu i druge predškolske ustanove u Srbiji, ali sredine su kulturološki različite i oni na lokalu su upućeniji koji su im prioriteti. Mi nikoga ne uslovljavamo kako će novac da potroši, samo je važno da ide na pronatalitetne mere.


Za Anu Mladenović iz Beograda bio je veliki problem kada je njen trogodišnji sin ostao "ispod crte" u predškolskoj ustanovi u Rakovici. Njen suprug je zaposlen, a ona je master studije privodila kraju, pa je komisija odlučila da njihovog sina ima ko da pričuva i da nije prioritetan za upis u vrtić.

- Tačno je da nisam morala na posao svakog dana osam sati, ali bi mi veoma značilo da sam imala kome da ga ostavim na nekoliko sati - kaže Ana. - Mislim da bi ovi servisi bili prava stvar, kako bi roditelji u toku dana mogli da završe određene obaveze.

Na beogradskoj opštini Stari grad slična vrsta servisa postoji dvadesetak godina, gde "Dečji klub" radi po principu slobodne volje roditelja, ali se može koristiti najviše četiri sata dnevno.

- U periodu od devet do 18 sati dete može da boravi u vrtiću bez hrane, a roditelji za to plaćaju tzv. klupsku članarinu - kaže Jasna Vukliš, direktorka Predškolske ustanove "Dečiji dani". - Sa njima rade vaspitači koji imaju puno radno vreme, a mislim da bi u slučaju da se to uvede kao redovan program problem predstavljali dodatni prostor, novac i zaposleni.


ČETIRI PUTA VIŠE NOVCA

Posredstvom javnog poziva koje je raspisalo Ministarstvo za demografiju i populacionu politiku, 61 lokalna samouprava u Srbiji dobila je sredstva za podizanje nataliteta. Vlada je u te svrhe izdvojila 500 miliona dinara, što je četiri puta više nego lane.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Buki

29.08.2018. 12:10

Ovo je odlicna ideja, a sigurna sam da ima roditelja čija deca idu u klasičan vrtic,kojima bi ovakav način čuvanja dece odgovarao. Time bi se i guzve u vrticima umanjile, a verovatno bi se smanjio broj onih koji su upisani samo da bi čuvali mesto.