14. avgust  2018. 11.46  →  15.30 | Izvor: Tanjug, FoNet

Odalović očekuje optužnice za zločine nad Srbima, iako nema pravde za srpske žrtve

BEOGRAD -

Predsednik vladine Komisije za nestala lica Veljko Odalović očekuje da Specijalni sud za ratne zločine pripadnika nekadašnje OVK podigne optužnice po dokazima koji su mu dostavljeni za zločine počinjene nad Srbima.

Odalović kaže za Tanjug da je reč o velikom broju zločina nad Srbima među kojima su i oni koji su se desili od početka 1998. godine, od kidnapovanja rudara, preko Zočista, Opteruša, Retimlja, ubistva više od 40 civila, porodice Stolić i Simić, zločina u Livadici i Starom Grackom, kao i drugih zločina za koje postoje izvesni dokazi.

Evidentno je, navodi Odalović, da nema pravde za srpske žrtve i da zato treba uvek skretati pažnju javnosti i pozvati sve one koji za to imaju mandat da procesuiraju i kazne počinioce zločina nad Srbima.

"Između ostalog i Specijalno tužilaštvo ima pun mandat da se ovim bavi, dobilo je i produženi rok da može da obuhvati i zločine koji su se desili u vreme mandata međunarodne misije, 1999. i 2000. godine", kaže Odalović.

Uveren je da će kad-tad biti ostvarena pravde za srpske žrtve i da je važno sankcionisati odgovorne za zločine koje su počinili u regionu, a koji se, dodaje, nalaze na odgovornim funkcijama ne samo na prostoru KIM, nego i u nekim drugim bivšim jugoslovenskim republikama.

"Mislim da taj otklon mora da se napravi da bi region imao budućnost, jer dok god ljudi koji su počinili zločine nesmetano, slobodno šetaju, obavljaju javne funkcije, predstavljaju određene 'kvazi države' ili države, to je veliki problem", rekao je Odalović.

Istakao je da zločini moraju da budu sankcionisani, njihovi počinioci prepoznati i identifikovani i da se oni sklone sa scene kako bi se ostavio prostor za neke nove ljude koji nemaju te hipoteke.

Odalović kaže da treba da se izvrši pritisak na države koje "povampiruju i daju tim ljudima veliki prostor" da se jednostavno ograde od njih i da se gradi neka nova budućnost u regionu.

Zamenik srpskog tužilaštva za ratne zločine Mioljub Vitorović je rekao da mu je još pre tri godine iz Tužilaštva za zločine na Kosovu rečeno da ono počinju sa radom do kraja godine i da se takav odgovor stalno ponavlja.

Svedoci koji žele da se pojave pred tim tužilaštvom pitaju nas kada će početi sa radom i mi nastojimo da ih ubedimo da ne gube uverenje ća odgovorne stići kazna, rekao je Vitorović.

On je za presudu Gnjilanskoj grupi, koju je oslobodio Apelacioni sud u Beogradu, rekao da nije sudska odluka i da ne zna zašto je takva, da li zbog neznanja, zle namere ili dodvoravanja nekim pravosudnim instancama.

Podsetio je da je Kasacioni sud zauzeo stav da je oružani sukob trajao do kraja 1999, a možda i duže, ali da je Apelacioni sud za datum uzeo 12 jun 1999, kao i da je pripadnike Gnjilanske grupe mogao da osudi za neko drugo delo, ako već nije za ratni zločin.

Prepričavajući šta je rekao svedok saradnik u tom postupku, Vitorović je naveo da je teroristima plan bio da Gnjilane "očiste" od Srba, Roma i Albanaca koji su se protivili zločinima.

U tome su uspeli i kada sam držao završnu reč u Gnjilanu je bilo sedam Srba, a niko nije odgovaro za to, rekao je Vitorović, navodeći da možemo da se ljutimo na Hag i Prištinu, ali se on najveši ljuti na Beograd.

Predsednica Udruženja kosmetskih stradalnika Nataša Šćepanović, čiji su roditelji kidnapovani, je rekla da su gradovi na Kosovu etnički očišćeni, a stotine srpskih sela je uništeno.

Za zločine nad Srbima na Kosovu i Metohiji ni po komandnoj ni po ličnoj odgovornosti niko nije pravedno kažnjen, istakla je Šćepanović.

Broj komentara: 2

paramonte  14. 08. 2018. | 12:06
Za srpske zrtve mora da postoji pravda.
Fudbaler  14. 08. 2018. | 20:42
Mora da postoji tužba za srpske žrtve i da se utvrdi zločini na prostorima bivše SFRJ.