Novi život za seoske domove kulture

Domovi kulture nekada su bili centar gotovo svakog sela u Srbiji, mesta gde su se na igrankama sticala prijateljstva i upoznavale prve ljubavi, slušali prvi koncerti. Odlaskom mladih iz sela, većina je opustela i ruinirana. Poslednjih godina u više mesta meštani su pokrenuli njihovu obnovu i u domovima kulture ponovo se okupljaju mladi.

U Domu kulture u Kozjaku nadamak Loznice nekada su, kažu, bile najbolje igranke u Podrinju. A onda je ostao bez posetilaca, pa i bez prozora i vrata. Pre nekoliko godina deo objekta je preuređen u sportsku halu, a onda su meštani odlučili da obnove Dom kulture i deci obezbede prostor za igru i druženje.

"Imamo mesto da možemo da se družimo sa vršnjacima, da provodimo slobodno vreme, u najboljem smislu da se bavimo sportom", kaže Sara Dimitrijević iz Kozjaka.

"Meštani su pokrenuli inicijativu, lokalna samouprava je to podržala, sada je napravljena jedna divna hala, a sve u cilju da mladi ljudi dobiju kvalitetniji život i da to bude jedan od razloga da ostanu", objašnjava član Veća grada Loznice Milan Veselinović.

Leskovac ima šest domova kulture, u čiju obnovu je Grad tokom protekle tri godine uložio pet i po miliona dinara. U Brestovcu, selu sa oko dve hiljade ljudi, Dom kulture renoviran je pre dve godine.

"Cilj lokalne samouprave nije samo da uloži u adaptaciju i renoviranje već da oživi i društveni život u ovim mestima, pa se tako društveni život i kulturne manifestacije odvijaju i pri mesnim zajednicama, gde se saveti mesnih zajednica trude da okupe svoje meštane i da na taj način oživi svako mesto ponaosob", ističe članica Veća grada Leskovca Brankica Stamenković.

U selu Oplanić kod Kraljeva slika koja podseća na mnoga druga mesta u Srbiji. Od Doma kulture ostala je samo zgrada i sećanja na neka davna i, kažu, lepša vremena.

Meštani kažu da je do pre dvadeset pet godina svake subote bila igranka. Smatraju i da bi ponovno otvaranje Doma kulture bilo značajno i za mlade ali i starije meštane.

Za obnovu domova kulture potrebno je mnogo novca, ali u selima u kojima ima mladih to je prioritet, jer je i to način za ostanak mladih na selu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво