Linkovi

Kraj hrvatskog sna, Francuska posle dve decenije ponovo prvak sveta

Kilijan Mbape okružen hrvatskim reprezentativcima (Foto: Reuters/Damir Sagolj)

Fudbalska reprezentacija Francuske osvojila je titulu prvaka sveta drugi put u istoriji.

Francuzi su u finalu Svetskog kupa u Rusiji, na stadionu "Lužnjiki" u Moskvi pobedili selekciju Hrvatske 4:2 (2:1) i tako se posle 20 godina vratili na vrh fudbalske piramide.

"Trikolori" su poveli u 18. minutu autogolom Marija Mandžukića, koji je posle centaršuta Antoana Grizmana glavom prevario svog golmana. To je prvi autogol u finalima svetskih prvenstvava ikada. Izjednačio je Ivan Perišić u 28. minutu, koji je deset minuta kasnije igrao rukom u svom šesnaestercu i skrivio penal, iz kojeg je Grizman doneo novu prednost Francuskoj.

U drugom poluvremenu, Pol Pogba i Kilijan Mbape su sa dva slična gola u razmaku od šest minuta praktično prelomili meč. Pogba je doneo "petlovima" 3:1 u 59. minutu, a Mbape u 65. postao prvi tinejdžer strelac u finalu mundijala posle legendarnog Brazilca Pelea, pre 60 godina.

Tri minuta posle Mbapeovog gola, Mandžukić je iskoristio grubu grešku golmana Francuske Iga Lorisa i smanjio na 4:2, ali Hrvatska nije mogla ništa više da učini do kraja utakmice.

Bez obzira na poraz u finalu, selekcija Hrvatske je plasmanom u finale ostvarila najveći uspeh u svojoj istoriji.