Sme li neko fudbala protiv Nemaca?

Vreme čitanja: 4min | sub. 23.06.18. | 21:46

Toni Kros golom u petom minutu nadoknade doneo braniocu titule tri grandiozna boda protiv Šveđana - 2:1

Kao u crtanom filmu u kome Pera Kojot gubi tle pod nogama i sa litice gleda ka dnu kanjona, tako su Nemci kolačili oči i umesto Zlatnog globusa videli propast! Onda im se sa nadmorske visine na kojoj se muti razum ukazao - Toni Kros. Proradio je šampionski nerv veziste Real Madrida i u kombinaciji sa nadaleko čuvenom germanskom upornošću doneo Pancer diviziji tri boda koja imaju dejstvo antibiotika. Sa njima je sve lakše, pošto na koncu drugog kola Grupe F zvanični šampion sveta i dalje ima realne šanse da se uzanom stazom ugura u osminu finala i oživi san o odbrani titule iz Brazila.

Kros je u poslednjem minutu nadoknade minijaturom na smirenu loptu Marka Rojsa ispalio bombu u dalji ugao inače sjajnog golmana Robina Olsona, presudio Švedskoj (2:1) i napumpao samopouzdanje pred odlučujući susret sa Južnom Korejom 27. juna. Ako i tu pobede sigurno su u nokaut fazi iz koje umalo još večeras nisu ispali. Štaviše, izazvali su ostatak planete na partiju fudbala u kojoj rival može i prednost da ima, ali niko kao Elf ne poseduje takav pobednički mentalitet da slavi iz poslednjeg šuta na gol.

Izabrane vesti

NEMAČKA - ŠVEDSKA 2:1 (0:1)
/Rojs 48, Kros 90+5 -Toivonen 33/

Stadion: Olimpijski u Sočiju
Kapacitet: 44.287
Sudija: Šimon Marčinjak (Poljska)

NEMAČKA (4-2-3-1): Nojer - Kimih, Boateng, Ridiger, Hektor (od 87 Brant) - Rudi (od 31. Gundogan), Kros - Draksler (od 46. Gomez), Miler, Rojs - Verner.

ŠVEDSKA (4-4-2): Olsen - Lustig, Lindelef, Grnakvist, Augustinson - Klason (od 74. Durmaz), Larson, Ekdal, Forsberg - Berg (od 90. Telin), Toivonen.

Tim Joahima Leva je igrao isto, od prvog do poslednjeg minuta. Napred. Sa visoko postavljenim štoperima, sa Kimihom i Hektorom (zamenio Platenharda) skoro kao krilima, sa ogromnim posedom lopte, ali bez izrazitog golgetera. Sve su dobri Nemci radili do 20-ak metara od gola Švedske i tu bi se javljao problem identičan onom kao u sudaru sa Meksikom. Oličen u jednostavnom pitanju: kome dati loptu? Timo Verner nije taj. Još sto godina da igra fudbal, jednostavno, nema kretnje klasičnog špica, zbog čega su se Miler, Draksler i Rojs osetili izgubljenim, pošto nisu znali kome da odigraju. Teško da bi nešto promenio i Mesut Ozil (prvi put rezerva u reprezentativnoj karijeri na velikom takmičenju), ali uporno guranje lopte na stranu nije davalo odgovarajući rezultat, da bi stvari postale još gore posle pola sata kad je Ola Toivionen majstorski lobovao Manuela Nojera i nagovestio dramu.

Napadač Tuluza je iskoristio kontraudar - jedan od nekoliko kojim je tim Janea Andersona ugrožavao - i tek drugim udarcem na Mundijalu postigao gol o kome će se pričati. Primera radi, prošle sezone je u Francuskoj ispalio 19 udaraca ka protivničkim golmanima na 23 susreta i nikog nije savladao. A jeste takvu veličinu kakva je Manuel Nojer. Ruku na srce, baš njemu bi koliko večeras Nemačka morala spomenik da podigne,spasao je još dve vrhunske šanse u kojima se našao Markus Berg, a u drugom poluvremenu je - teško je rečima opisati - sprečio rezervnog špica Džona Guidetija da prekine neizvesnost pri rezultatu 1:1...

gallery

Šveđanima svaka čast, zbog načina na koji su se branili, ali i zbog odluke selektora Andersona da uprkos tome počne meč sa dva centarfora (Toivionen i Berg), njih je dubinskim loptama "hranio" Emil Forsberg i svaki prelazak na polovinu rivala značio je potencijalnu opasnost. No, Nemci su to. Imali su Nojera, ali imali su i - Marija Gomeza. Ulaskom vremešnog centarfora Lev je dobio suštinu, počele su da se nižu prilike, već u prvom kontaktu sa loptom špic Štutgarta je asistirao Marku Rojsu za premijerni gol Nemaca na Mundijalu. U idealno vreme. Minut 48.

I onda kreće igra živaca: jedan za drugim napadom, malo raznovrsni, mali šablonski, ali svaki smislen. Nema se šta Nemačkoj prigovoriti na stilu igre. Jedino taj nedostatak napadača u punoj snazi ostaje kao bolno mesto. Možda zato što je u godinama Gomez nije pred kraj iskorisito zicer (prečka), rezervni krilni napadač Julijan Brant je uzdrmao stativu i pošto su u međuvremenu ostali sa igračem manje (zbog drugog žutog kartona isključen Džerom Boateng) činilo se da su iscrpili sve mogućnosti. A onda, ravno 18 sekundi pre kraja, jedan od golova Mundijala. Kros u dalji ugao.

Taman da se iskupi za grešku pre gola Šveđana. Da se pamti. I da se pošalje poruka svetu: sme li neko fudbala protiv Nemačke?