Gde su i šta rade prethodni ministri finansija

U vladama posle demokratskih promena 2000. godine posao ministra finansija su najčešće obavljale nestranačke ličnosti.
Gde su i šta rade prethodni ministri finansija
Foto: 021.rs
Siniša Mali je deseti ministar finansija u vladama Srbije od demokratskih promena 2000. godine, piše BBC na srpskom. 
 
Od šest ministara na ovoj funkciji, po dva mandata u različitim vladama imali su Mlađan Dinkić i Mirko Cvetković. Na funkciju su birani i Božidar Đelić, Diana Dragutinović, Lazar Krstić i Dušan Vujović. 
 
Među prethodnih devet, troje ih je bilo u v. d. statusu - Vesna Arsić, Milan Parivodić i, do danas, aktuelna premijerka Ana Brnabić.
 
Božidar Đelić (2001 - 2004. godine)
 
U vladu Zorana Đinđića došao je sa iskustvom savetnika u reformama u vladama Poljske, Rusije i Rumunije. Bio je zaposlen i u konsultantskoj kući Mekinsi. 
 
Osim finansijama, u političkoj karijeri u Srbiji bavio se i resorima ekonomije, nauke i tehnološkog razvoja. Bio je i glavni pregovarač sa Evropskom unijom, kao potpredsednik vlade za evrointegracije. 
 
Danas je zaposlen u investicionoj banci "Lazard" u Parizu. U javnosti se poslednji put oglasio pre nekoliko dana kada je podržao izbor Branislava Lečića za predsednika Demokratske stranke.
 
Mlađan Dinkić (2004 - 2006. i 2012 - 2013. godine)
 
Jedan od osnivača ekspertske organizacije G17, a kasnije i njen potpredsednik i predsednik kad je prerasla u stranku G17 plus, kasnije i Ujedinjene regione Srbije (URS). 
 
Karijeru u državnim institucijama počeo kao prvi guverner Narodne banke Srbije posle petooktobarskih promena, da bi odatle prešao na mesto ministra finansija u vladi Vojislava Koštunice. 
 
Dva mandata proveo je na mestu ministra ekonomije, a jedan na čelu Skijaškog saveza Srbije. Po dolasku Srpske napredne stranke na vlast, vraća se u Vladu Srbije kao ministar finansija. 
 
Iz politike se povukao 2014. godine, kada URS nije prešao cenzus. Danas ga ruska Sberbanka na sajtu svoje srpske podružnice navodi kao člana Upravnog odbora, a mediji su pisali i da je član borda direktora ove banke za čitavu jugoistočnu Evropu. 
 
Na svojim omotima muzičkih izdanja, kao jednog od autora muzike redovno ga navode različiti pop i folk pevači.
 
Mirko Cvetković (2007 - 2008. i 2011 - 2012. godine)
 
Veći deo karijere, obavlja posao konsultanta - osamdesetih godina 20. veka u Svetskoj banci, UNDP-ju, Ekonomskom institutu i kompaniji "CES Mekon". 
 
Godine 2003. postaje direktor Agencije za privatizaciju i vodi je godinu dana, nakon čega se vraća poslu konsultanta. U politiku se vraća na mesto ministra finansija u vladi Vojislava Koštunice, da bi ubrzo nasledio samog Koštunicu na mestu premijera. 
 
Posle odlaska Diane Dragutinović iz vlade, uz premijerski posao, preuzima i resor finansija koji vodi sve do smene vlasti Demokratske stranke. Od 2013. godine, ponovo je deo konsultantskog tima Svetske banke, sa zadacima koji ga često odvode u Belorusiju gde se bavi privatizacijom.
 
Diana Dragutinović (2008 - 2011. godine)
 
Prvi put je u Ministarstvu finansija radila kao specijalna savetnica u vladi Zorana Đinđića, da bi potom bila savetnica u MMF-u. Od 2004. godine obavljala je funkciju viceguvernerke Narodne banke Srbije, gde ostaje sve do izbora za ministarku finansija 2008. godine. 
 
Po odlasku iz vlade Mirka Cvetkovića, vraća se u Narodnu banku Srbije. Iako su se guverneri menjali, pa je na mesto Dejana Šoškića došla Jorgovanka Tabaković, Diana Dragutinović zadržala je mesto viceguvernerke.
 
Lazar Krstić (2013 - 2014. godine)
 
U Vladu Srbije koju je vodio Ivica Dačić došao je kao najmlađi ministar, a kao takav, ostao je i u prvoj vladi Aleksandra Vučića. 
 
Iz Njujorka je doneo diplomu Jejla i iskustvo iz konsultantske kompanije Mekinsi. U istu kompaniju se vratio kada je posle nepunih jedanaest meseci otišao iz Vučićeve vlade. 
 
Mediji su pisali da je radio za Mekinsi u Švajcarskoj, a da je u Beograd svraćao kada je ta kompanija u srpskoj prestonici otvarala svoje predstavništvo.
 
Dušan Vujović (2014 - 2018. godine)
 
Dugogodišnji je saradnik i konsultant Svetske banke, za koju je obavljao različite misije u zemljama Istočne i Južne Evrope, u Kini i Vijetnamu. Bio je predstavnik Državne zajednice Srbije i Crne Gore u Svetskoj banci i njen vodeći ekonomista za Evropu i Centralnu Aziju. 
 
U Vladu Srbije ulazi kao ministar privrede, ali ubrzo preuzima resor finansija. Posle smene Bratislava Gašića zbog nepristojnog ponašanja prema novinarima, postaje i vršilac dužnosti ministra odbrane. 
 
U pisanoj ostavci na mesto ministra finansija navodi da su "četiri godine sasvim dovoljne da se čovek pokaže na javnoj funkciji". Tvrdio je da ostavku podnosi iz ličnih razloga i nije naveo koji su mu sledeći koraci u bogatoj karijeri.
  • Tetka Teča

    30.05.2018 09:34
    Čoveče, niko ne robija?!
  • DjakoN

    30.05.2018 08:25
    tuga....
    To su bili skolovani ljudi za poslove koje su obavljali,ali kao i svaka vlast,bili su dobri samo sebi.
    A da vidim nekog iz ove vlade od ministara ko bi mogao da dobije posao u nekoj svetskoj banci sa tim vasim skolama i doktoratima...
    Vise nece da nas upisuju ni u Ginisovu knjigu.....
  • antiglobalista

    30.05.2018 08:02
    citiram čuvenog srpskog novinara o konceptu liberalnog kapitalizma
    " belosvetski šibicari u skupim odelima"
    ne znam zašto mi to pade na pamet, a vi?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija