Uprkos istrazi, još 230.000 evra ide na dve šupe i tri rupe

Na postrojenje za preradu otpadnih voda u Rači u koje je do sada "uloženo" 600.000 evra biće potrošeno još oko 230.000 evra, piše portal Pištaljka.
Ovaj vrtoglavi iznos za nepostojeću fabriku podeliće Republička direkcija za vode, koja je deo Ministarstva poljoprivrede, i opštinsko komunalno preduzeće "Rača".
 
Novac je dodeljen za "završetak radova na izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda naselja Rača, Adrovac i Donja Rača", tvrde iz Direkcije za vode, a "Pištaljka" ni posle nekoliko dana nije uspela da od opštinskih rukovodilaca i predstavnika JKP "Rača" sazna kada će biti nastavljeni radovi na tri šupe i dva nedovršena bazena koje nadležni nazivaju postrojenjem ili fabrikom za preradu vode.
 
Tužilac Višeg javnog tužilaštva Dejan Veljković tvrdi da do poziva Pištaljke nije znao da se planira nastavak radova na postrojenju koje je predmet istrage skoro dve godine i rekao je "da to može omesti istragu" jer bi se promenilo činjenično stanje na terenu. 
 
"Oni koji su odlučili da nastave rad na fabrici trebalo je da me pozovu kao tužioca. Hvala vama što ste mi rekli da se nastavljaju radovi", rekao je Veljković. Na pitanje u kojoj fazi je istraga i zbog čega je potrebno dvadeset meseci da se ustanovi jedna banalna stvar – da fabrike nema a da je plaćena, kratko je odgovorio: "Bilo je više sporova između više firmi."
 
Iako tužilac pominje sporove između više firmi, Pištaljka tvrdi da je sve poslove na izgradnji fabrike od države dobila samo jedna firma – "Radus BNS GP" iz Pančeva. Ta firma u vlasništvu je Danila Radulovića i više od hiljadu dana su joj blokirani svi računi. Iznos blokade je 19,3 miliona dinara.
 
Istraga se vodi po krivičnoj prijavi uzbunjivača Tomislava Veljkovića, koji je posle uzbunjivanja otpušten iz opštinske uprave zbog "nove sistematizacije" po kojoj nije bilo mesta za čoveka koji godinama ukazuje na korupciju. Odlukom Višeg suda u Kragujevcu, Veljković je 22. januara vraćen na posao.
 
Tužilac Dejan Veljković je pre godinu dana odbacio krivičnu prijavu uzbunjivača tvrdeći da nema dokaza za finansijske zloupotrebe, iako fabrike i opreme koja je za nju kupljena nema. Posle pisanja Pištaljke, tužilac je kazao da je "promenio svest" i otvorio istragu. Rezultata još nema.
 
Postrojenje za preradu otpadnih voda gradi se već sedam godina. Tokom 2011. godine bivši direktor Direkcije za vode Aleksandar Prodanović je potpisao ugovor sa bivšim direktorom JKP "Rača" Ivicom Markovićem o zajedničkom finansiranju njegove izgradnje. Tim ugovorom procenjeno je da će vrednost radova na postrojenju iznositi 37,5 miliona dinara, da će 80 odsto novca obezbediti Direkcija za vode, a 20 odsto JKP "Rača" i da će radovi biti završeni do 1. decembra 2011. godine.
 
Uprkos tome što je samo Direkcija u postrojenje investirala 45 miliona dinara, u toj državnoj instituciji tvrde da nemaju informacije da je ono predmet istrage tužilaštva. 
 
"Nijedno lice iz Republičke direkcije za vode nije saslušavano u vezi finansiranja izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u opštini Rača", piše u odgovoru Direkcije za vodu koji je dobila Pištaljka.
 
Po novom ugovoru koji su potpisali sadašnja v.d. direktora Direkcije za vode Nataša Milić i sadašnji direktor JKP "Rača" Dejan Veljković (nije u srodstvu sa uzbunjivačem Veljkovićem i tužiocem Veljkovićem) vrednost predstojećih radova je 26.950.000 dinara, a učešće svake strane biće po 50 odsto. 
  • Kole

    22.01.2018 09:27
    @Lana
    Izdvajali su građani Temerina samodoprinos, a razlog je bio upravo izgradnja kanalizacione mreže. Ja sam i onda bio, a i sad sam žestoko protiv toga da se na takav način gradi i onda ti naplate priključak 800 evra. Isto je u Temerinu bilo i za gasnu i za telefonsku mrežu. Za gas se ne sećam, hrpa para, a za telefon paprenih 1200 tadašnjih maraka. Da li je normalno da budući korisnik usluga kupuje cevi za gas koje se nalaze izvan kuće i telefonske kablove i bandere ili je normalno da to uradi preduzeće od kojeg će korisnik kupiti/platiti isporučeno? Treba li možda i repetitore za mobilne operatere da kupimo? Autobuska i taxi stajališta?
  • @predragg

    22.01.2018 08:54
    Sta gradjani,stranke i medjunarodna zajednica mogu napraviti da napokon krene normalan zivot? Mogu nam dati vize da se iselimo odavde u Nemacku, Albaniju, Zanzibar, Nikaragvu ili neku drugu normalnu drzavu
  • Lana

    22.01.2018 07:40
    @Ttelep
    To što neko planira da gradi, napravi jedan deo ili uopšte nema kanalizaciju nema blage veze sa ovim činjenjem konkretnih krivičnih dela, jer je ovde firma dobila javni tender za taj posao, sa rokom izvršenja istog i preciznim iznosom (ponuđenim sa njene strane) po kome ga treba da obavi.
    S druge strane, Temerin nema kanalizaciju, jer nije obezbedio pare za nju, a to što pojedinci imaju želju za kanalizacijom, odnosno što je to tekovina još prošlog (20-tog) veka je sasvim druga stvar.
    Većina ljudi je odbijala da da samodoprinos, a opština je nažalost uvek imala neke druge važnije planove.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Đurić: Ponosan sam na Vučića

Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić izjavio je da je ponosan na borbu predsednika Aleksandra Vučića u Ujedinjenim nacijama za interese Srbije i srpskog naroda.