Dačić: Dobro je da se sa Crnom Gorom ne svađamo kao u Tadićevo vreme

M. S.

17. 01. 2018. u 23:14

Potpredsednik Vlade Republike Srbije u emisiji ''Argument'' na televiziji Pink M govorio o odnosima dve susedne zemlje

Дачић: Добро је да се са Црном Гором не свађамо као у Тадићево време

Foto: Tanjug

POTPREDSEDNIK Vlade Srbije dao je intervju za televiziju Pink M nakon posete Crnoj Gori, i tom prilikom je govorio o razvoju odnosa dve zemlje, a posebno o napretku koji je ostvaren nakon 2012. godine.


-Mislim da su se promenili naši odnosi, hoću da kažem da je došlo do velikog pomaka, u našim odnosima poslednjih pet do šest godina. Naročito od promene vlasti 2012. nakon Borisa Tadića. Mislim da smo uspeli da nađemo zajedničke interese i zajednički jezik, odnosno da na neki način ne kvarimo tradicionalno dobre odnose koji postoje između naša dva naroda i naše dve države, za koje inače smatram da su bratske, možda je i bolje da kažem sestrinske, jer tu nekako ima više emocija, i da bez obzira što u nekim temama imamo različite stavove, mi nemamo bliže narode i države nego što smo mi jedni drugima.



Ovo je kazao potpredsednik Vlade Republike Srbije Ivica Dačić, gostujući tokom posete Crnoj Gori u emisiji ''Argument'' na televiziji Pink M.


- U tom smislu mislim da je karakter naših odnosa, broj poseta koji smo imali, prestanak tog nekog međusobnog optuživanja koje smo imali u vreme Borisa Tadić i te vlasti pa i u ranije vreme – Koštunice, da smo ipak uspeli da nađemo način na koji ćemo uspešno funkcinisati i da tražimo zajedničke interese, kako da jedni druge podržavamo da idemo dalje, otvorena pitanja da rešavamo dijalogom i da sve u svemu mislim da je to jedan veliki plus i jedna velika promena – istakao je Dačić.


- Generalno, mi se ne napadamo na nekim konferencijama ili skupovima negde po svetu, jedni druge podržavamo kada je reč o evropskim integracijama. Mislim da je dobro što je Junker rekao da su Srbija i Crna Gora lideri na tom evropskom putu i imamo visok nivo međusobnih odnosa. Poslednjih decenija nije baštako bilo, nismo imali konzistentnu politiku i ja ne mogu da kažem da oko svega mislimo isto. Mi imamo svoje stavove, Crna Gora ima svoje stavove. I kada je reč o Kosovu, recimo. Evo, Crna Gora se interesuje za status Crnogoraca koji žive u Srbiji, i mi se interesujemo za status Srba koji žive u Crnoj Gori. Ali sva ta pitanja trebalo bi da se rešavaju na takav način da budu most i da sve bude konstruktivne prirode, a ne da budu remetilački faktor kazao je Dačić, naglašavajući da je njegova prednost što nije iz Crne Gore kao neki prethodni političari.


- Ja sam iz južne Srbije. Nemam ni jednog rođaka ovde, nisam opterećen i mogu otvoreno da kažem da se mi, kao Srbija, bavimo onim sa čime se bavi svaka država. A to je da Srbin u Podgorici ima ista prava i da živi isto kao što živi Crnogorac u Beogradu. Da li su ljudi svesni da mi među običnim narodom nemamo tu vrstu problema kakvu smo mi stvorili u političkoj sferi?! Ne postoji ta vrsta problema u svakodnevnom životu kad neko dolazi u Beograd ili Podgoricu. Važno je da se bavimo unapređenjem svega toga, unapređenjem naših odnosa, a ne nekim temama od kojih nemamo velike političke koristi. Na šta mislim evo reci ću vam: nije za bavljenje sad da li će Srbija i Crna Gora da žive u jednoj državi – to je pitanje istorijskog karaktera. Ne može se reći da je bolje jedno ili drugo. Imali smo različite primere i da su bile odvojene države pre Prvog svetskog rata i da su bile u odličnim odnosima. Uvek su ratovale zajedno, protiv neprijatelja, takođe nikad nije zabeležen rat između Srbije i Crne Gore i nadam se da nikad i neće. I mislim kad bi neko „pljunuo na Srbiju“ ili iz Srbije na Crnu Goru, to je kao da „pljujete uvis“, kao da „pljujete sami sebe“. Ali ne treba da se mi bavimo time. Neka građani Crne Gore odluče kako će da žive. Da žive u svojoj državi mi ništa nemamo protiv. I Srbija bi trebalo da razmisli da li je u interesu srpskog naroda uopšte bilo i dobro da se 1918. stvori Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, kazao je Dačić, ističući da u tom pogledu, ne bi trebalo da se mi bavimo visokim temama i da se srpski narod u Crnoj Gori onda gleda kao faktor koji je antidržavni, u pogledu nezavisnosti Crne Gore, jer se onda front okreće protiv srpskog naroda.


- Potom mi ne možemo da razgovaramo o osnovnim temama koje nas interesuju. A interesuju nas kao što sam rekao: jezik, prava srpskog naroda, zastupljenost u državnim organima, itd. I isto kao što je u Srbiji slucaj, treba da se otvoreno založimo, bez ikakvih razlika da li će crnogorski jezik biti u službenoj upotrebi u Malom Iđosu, sad se razgovara o tome da bude i u Vrbasu, što da ne bude?! Ako smo mi prijatelji, sve možemo da rešavamo u dogovoru, bio je jasan Dačić, ističući da postoje po njegovom mišljenjudve vrste tema, kojima se on ne bi bavio.


- Prvo je ova vrsta generalizacije problema – da se srpski narod ne bavi sobom, nego da se bavi nekim visokim temama, kao što su da li će živetiu dve države ili jednoj, da li će neko biti član NATO ili ne. Ne treba time da se bavimo. Isto tako, nije dobro ni da sa druge strane postoje ekstremi koji gledaju na odnose sa Srbijom i sa srpskim narodom kao da su to neprijateljski narodi, e to je loše i za srpski i crnogorski narod. Trebalo bi da se otvoreno razgovara. Kada smo prijatelji – onda možemo otvoreno da razgovaramo o svemu i takve odnose treba da gradimo – poručio je Dačić.

Uz tu vidljivu odgovornost državnih organa i Srbije i Crne Gore, nameće se pitanje kolika je odgovornost na tim srpskim, nacionalističkim strankama i pojedincima, da se sve to rešavaju konstruktivno, bez tenzija?

Postoje dve vrste tema, po mom mišljenju, kojima se ja ne bih bavio. Prvo je ova vrsta generalizacije problema – da se srpski narod ne bavi sobom, nego da se bavi nekim visokim temama, kao što su da li će živeti u dve države ili jednoj, da li će neko biti član NATO-a ili ne. Ne treba time da se bavimo. Isto tako, nije dobro ni da sa druge strane postoje ekstremi koji gledaju na odnose sa Srbijom i sa srpskim narodom kao da su to neprijateljski narodi, e to je loše i za srpski i crnogorski narod. Trebalo bi da se otvoreno razgovara. Kada smo prijatelji – onda možemo otvoreno da razgovaramo o svemu i takve odnose treba da gradimo – poručio je Dačić.

Govorećio Srpskoj kući koju je sa 3,4 miliona finansirala Vlada Srbije Dačić je kazao da ona budeu svrhu jačanja kulturnog identiteta srpskog naroda i njegovog očuvanja, da tamo budu promocije knjiga, predstave, sa tim ciljem i tako dalje.


-I Vučić je to rekao – da mi nameravamo da napravimo jednu Deklaraciju, političkog karaktera koja bi govorila o kulturnom identitetu Srba. Mi imamo istorijski zatečeno stanje koji nije baš najbolje. U Sarajevu smo imali 150.000 Srba sada ih imamo manje od 10.000, u Hrvatskoj smo ih imali 580.000 sada 180.000. Govorim o regionu. Na Kosovu ih je bilo više od 40.000 sada ih ima manje od 1.000. u Peći 10.000 Srba, 10.000 Crnogoraca, sad ja mislim da ih ima nekoliko stotina. Neko mora da se pobrine o identitetu, kulturi, jeziku, pismu. Uostalom, trebalo bi time da se bavi država. Ne bi trebalo da se bave političke stranke, kazao je Dačić na pitanje šta očekuje od rukovodstva Srpske kuće.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (17)

Анитифашиста Влатко

17.01.2018. 23:25

Да, у праву је Дачић. Црна Гора је Србију посебно пуно подржала када је признала Косово. Историјска подршка.

gedza

18.01.2018. 00:01

Mi se ne svadjamo ni sa kim u regionu, a ipak nam svi zabadaju noz u ledja kad god stignu ili im to odgovara.Mi smo onda (ili vi politicari) , ili mazohisti ili totalno nesposobni da ispravno delujemo u vanrednim situacijama.

Brano

18.01.2018. 00:25

Nikada ne treba zaboraviti na sramotu koju su nam priredili, u više navrata.. Pamti Srbijo, i uči decu svoju i sve generacije šta su uradili.

ветеран

18.01.2018. 07:33

Не свађамо се, али би Српско питање у ЦГ морали решити.

Vaske

18.01.2018. 07:36

To je SRAMOTA crne gore (namerno malim slovima) za više nisu zaslužili MILOGORCI !!!

Mali Sloba

18.01.2018. 07:45

Ma još se treba zahvaliti crnogorcima za sve što su uradili! Koliko ti je Milo stavio para u kofer .Jadna je Srbija kad se mora pred svima saginjati

Nikola I.S.

18.01.2018. 08:11

Pa Milo uništava sve što je Srpsko u CG, a vi to aminujete i time se još ponosiš. Neverovatno. Bolje i da se svađate, nego da trpite poniženja. U Makedoniji ima 25% Šiptara, u BIH 10 % Hrvata i bez njih se ne može odlučiti baš ništa, a u CG ima 33% Srba i nemaju ama baš nikakva prava a vi ni ne pokušavate da se izborite za njih, ili možda Milu vraćate neki dug.

Чикаго

18.01.2018. 17:02

@Nikola I.S. - 33% Срба и Црној Гори то кажу Милогорци. Реална цифра је преко 50%

Tixon

18.01.2018. 08:47

Srbi , u Srbiji su uglavnom potomci zemljoradnika , koji su se posle naseljavanja starih slovena odlučili na takav način života.Crnogorci su najvećim delom potomci drumskih razbojnika , koji nisu hteli da obrađuju zemlju , već su se povukli u brda i živeli od pljačke.Taj mentalitet se i danas vidi kod njih kroz postojeće kriminalna klanove , plaćene ubice , kockare po evropskim kockarnicama , masovno bavljenje politikom u vreme komunizma , šverc narkotika ...To su fundamentalne razlike .

Avram

18.01.2018. 09:34

Crna Gora je geografska odrednica,a svi koji misle da nisu Srbi neka urade dnk analizu,da vide ko su zapravo oni.Ali dok je ove kvinsliske izdajnicke vlasti,narod dole treba da gleda samo kako da sacuva zivu glavu, da bioloski opstane,i da se svi nadamo da ovo nece dugo da traje.

MIROSLAV

18.01.2018. 10:49

DPKLE BRE VISEKome se i zasto vise uvlaciteBRATSKI(sestrinski) odnosi puno emocijaPrvi stali u red za priznanje Kosova, za Unesko za nato ...Da li m Srbi imamo oci ako nam pamet ocigledno fali..

Чикириз

18.01.2018. 11:42

А можда би боље било да се мало и посвађамо зарад заштите људских права Срба у Црној гори!!! Њима се тамо оспорава језик,историја,угрожава вера и црква,економски пропадају а ми на све то зарад ЕУ интеграција ,ћутимо.То нам потомци неће опростити!!!

Положај Срба

18.01.2018. 23:08

Битно је да Срби у Црној гори боље живе, а не да имају најлошији положај , гори него у Хрватској и на КиМ !?! Зато се неопходне инвестиције државе Србије у иопштинама где су Срби у већини !!