Dačić: Mudra politika Srbije, dobra poruka iz EU

Šef diplomatije Ivica Dačić izjavio je da je mudrom i uravnoteženom politikom Srbija promovisala nacionalne interese, pre svega, zaštitu teritorijalnog integriteta i suvereniteta, nastavila sa aktivnostima na realizaciji ključnog spoljnopolitičkog prioriteta, a to je puna integracija u EU, kao i da očekuje otvaranje novih poglavlja u pregovorima.

Dačić je na novogodišnjem prijemu u Ministarstvu spoljnih poslova za diplomate i urednike medija naveo i da je predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker izdvojio Srbiju i Crnu Goru kao lidere evropskih integracija, te da će raditi na strategiji za njihovo uspešno pristupanje do 2025. godine.

Ministar je ukazao i da je prvi put definisan vremenski okvir članstva Srbije u EU, što je veoma dobra poruka.

Dačić je istakao da je zadovoljan rezultatima koji su postignuti u spoljnoj politici tokom 2017. i izrazio nadu da će tokom bugarskog predsedavanja EU broj otvorenih poglavlja biti znatno veći, te da će se na taj način odati priznanje Srbiji i valorizovati napredak koji čini na evropskom putu.

Podsetio je da je Srbija prošle godine otvorila šest pregovaračkih poglavlja odnosno da je od početka pregovaračkog procesa ukupno otvoreno 12 poglavlja, s tim da su dva poglavlja privremeno i zatvorena.

"Ovo je svakako uspeh, međutim, broj otvorenih poglavlja bi trebalo više da odgovara našim naporima i rezultatima koje smo postigli u pregovaračkom procesu. Nadam se da će tokom bugarskog predsedavanja broj otvorenih poglavlja biti znatno veći", rekao je Dačić.

Šef diplomatije je istakao da je mudrom i uravnoteženom politikom Srbija promovisala nacionalne interese, pre svega zaštitu teritorijalnog integriteta i suvereniteta i nastavila sa aktivnostima na realizaciji ključnog spoljnopolitičkog prioriteta, a to je puna integracija u EU.

Dačić je istakao da je Beograd u potpunosti posvećen i dijalogu sa Prištinom pod okriljem EU i dodao da očekuje da i Priština poštuje i ispunjavanja preuzete obaveze.

"Nastavljeni su napori da se svim raspoloživim diplomatskim sredstvima zaštiti naš teritorijalni integritet i suverenitet, kao i da se osujete pokušaji ostvarivanja članstva Prištine u različitim međunarodnim organizacijama", naveo je Dačić.

Pozitivni rezultati ostvareni su u Interpolu, Unesku. "Na tom planu imali smo podršku naših prijatelja širom sveta. Među njima je bilo i zemalja koje su u ranijem periodu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova od kojih su neke u međuvremenu takve odluke revidirale, poput Surinama i Gvineje Bisao, dok druge takvu mogućnost razmatraju", naveo je Dačić.

Ministar spoljnih poslova je dodao da je čvrsto opredeljenje za razvoj odnosa sa Rusijom potkrepljeno redovnim susretima visokih zvaničnika i redovnim suretima i sadržanim razgovorima koje dve strane imaju, što je pokazala nedavna poseta delagacije Srbije Moskvi, sa predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu.

Ambasadori o odnosima svojih vlada sa Beogradom

Zadovoljan je šef diplomatije odnosima sa svima, pa i onima sa kojima ne delimo uvek ista mišljenja. Posle 31 godinu u Srbiju dolazi japanski premijer. Američki predsednik je pozvan. Bilo je susreta na najvišem nivou sa kineskim zvaničnicima.

"Što se tiče odnosa Srbije i Kine ja bih rekao jednom rečenicom – na vrhu, najbolje do sada", istakao je kineski ambasador Li Mančang.

U februaru stiže Sergej Lavrov. O toj poseti i odnosima dve zemlje ruski ambasador Aleksandar Čepurin nasamo je razgovarao sa Ivicom Dačićem. Ipak, nisu svi zadovoljni odnosima Srbije sa Rusijom.

Američki senatori traže od Vašingtona da posveti veću pažnju Srbiji zbog odbrane od za njih malignog ruskog uticaja.

"Izveštaj je ozbiljan i ima važne poruke, ali na svakoj zemlji je da odluči kako će na njega da reaguje", naveo je ambasador SAD Kajl Skot.

Čepurin je rekao da Rusija sa Srbijom ima "ne tako dugu tradiciju – samo 180 godina diplomatskih odnosa". "Ništa u našoj saradnji nije napravljeno protiv nekoga", istakao je ambasador.

Ministarstvo je zadovoljno bilansom susreta sa stranim zvaničnicima. Ipak, iz prethodne godine ostaće i vest da od 69 srpskih ambasadora gotovo trećinu nije primio šef diplomatije zemlje u kojoj su na službi.

Ipak, pojedini strani ambasadori u Srbiji ne samo da se redovno susreću sa ovdašnjim zvaničnicima, nego i iznose stavove o unutrašnjim pitanjima.

"Moj odgovor na vaše pitanje će biti – Zašto nastavljate da mi postavljate pitanja o unutrašnjim stvarima Srbije. Moja uloga je da objasnim svojoj Vladi šta se dešava u Srbiji, da Srbi razumeju američku politiku. Trudim se da se ne mešam u unutrašnje stvari Srbije, jer to nije moj posao", rekao je Skot.

Perspektiva saradnje je posao ambasadora, kaže Čepurin. "Možemo da imamo neke ocene, neka mišljenja, to je neka druga stvar, to nije posao ambasadora, treba da radim da vidimo perspektivu naše saradnje", istakao je Čepurin.

O perspektivi statusa Ruskog humanitarnog centra, na koji Zapad gleda sa podozrenjem, obojica ambasadora diplomatski odgovaraju – na Vladi i građanima Srbije je da odluče o tom pitanju.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво