Ponedeljak, 28.07.2008.

00:26

Posebno odeljenje za tuberkulozu

U specijalnoj bolnici nedaleko od Soko Banje nalazi se desetak obolelih od rezistentne plućne tuberkuloze, saznaje Fonet.

Izvor: FoNet

Default images

Za ove pacijente, koji su oboleli od najopasnijeg tipa tuberkuloze, opremljeno je, kako se tvrdi, posebno krilo ove bolnice i o njima brine više zdravstvenih radnika. Tu su smešteni pacijenti iz gradova širom Srbije, Beograda, Niša i pojedinih gradova Vojvodine. Nezvanično se saznaje da ovi pacijenti nemaju adekvatno lečenje zbog nedostatka odgovarajućih lekova.

"Oni koji imaju para lekove kupuju u inostranstvu, a oni siromašniji primaju klasičnu terapiju za običnu tuberkulozu, koja ne daje gotovo nikakve rezultate. Dnevna doza lekova nabavljenih u inostranstvu košta od 40 do 100 evra", naveo je izvor Foneta.

Isti izvor kaže da je pre mesec dana karantin obišao predstavnik Evropske unije koji je "ocenio da je odeljenje opremljeno po evropskim standardima". To je, kako se tvrdi, uslov da iz Evropske unije stignu besplatni lekovi za rezistentnu tuberkulozu.

Posebno bolničko krilo otvoreno je uz finansijsku pomoć Ministarstva zdravlja.

Milosavljević: Nema smrtonosne tuberkuloze

Nikakva smrtonosna tuberkuloza nije stigla u Srbiju, a to su građani Srbije, na žalost, mogli da pročitaju ovih dana u nekim neodgovornim naslovima tekstova, izjavio je ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljević za Radio Slobodna Evropa.

Čak i kad je otporna na više lekova, postoje sada lekovi i druge linije, objasnio je Milosavljević i precizirao da je smrtnost od tuberkuloze u 2007. godini u Srbiji bila dva odsto.

Milosavljević kaže da je broj novih slučajeva tuberkuloze od 2005. godine u kontinuiranom smanjivanju i da, u skladu sa tim, ni broj obolelih od multirezistentne tuberkuloze u Srbiji nije vidnije veliki.

"Ukupno 45 takvih osoba, za čije lečenje su pripremljeni svi uslovi, koje diktira Svetska zdravstvena organizacija, od koje se trenutno, na primer, čeka zeleno svetlo za uvoz te druge generacije lekova", rekao je Milosavljević.

On, takođe, odbacuje tvrdnje o postojanju bilo kakvog karantina.

"U specijalnoj bolnici za plućne bolesti na Ozrenu sredstvima budžeta Republike Srbije adaptirano je odeljenje za lečenje obolelih od multirezistentne tuberkuloze", rekao je Milosavljević.

Taj posao, prema njegovim rečima, mora da se radi ozbiljno, traje više meseci, ljudi moraju da budu pod strogom opservacijom da bi primali lekove i da ne bi dovodili do rizika za ljude iz svoje okoline i iz šire okoline.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upozoravam vas – nastaće kolaps"

Američka ministarka finansija Dženet Jelen upozorava bankare i tehnološke rukovodice da korišćenje veštačke inteligencije (AI) u oblasti finansija pored nespornih koristi donosi i značane rizike, navodi se u pripremljenim komentarima.

17:44

5.6.2024.

1 d

Podeli: