Od 1. marta obavezna vakcinacija dece protiv pneumokoka

Beta

01. 01. 2018. u 20:09

Vakcinacija dece protiv bakterije streptokokus pneumonija (pneumokoka) biće obavezna od 1. marta, predviđeno je Pravilnikom o imunizaciji

Од 1. марта обавезна вакцинација деце против пнеумокока

Thinkstock

Vakcinacija dece protiv bakterije streptokokus pneumonija (pneumokoka) biće obavezna od 1. marta, predviđeno je Pravilnikom o imunizaciji.

Za 2018. godinu planirano je 165.000 doza pneumokokne polisaharidne konjugovane vakcine, rečeno je agenciji Beta u Institut za javno zdravlje Srbije "Doktor Milan Jovanović Batut".

"Aktivna imunizacija protiv oboljenja izazvanih pneumokokom sprovodiće se dostupnom vakcinom kod dece sa navršena dva meseca života primenom tri doze, a revakcinacija u drugoj godini života jednom dozom", rekli su u Batutu.

Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije (SZO) više od 1,6 miliona osoba umre godišnje od oboljenja izazvanih bakterijom pneumokok, a gotovo polovinu čine deca ispod pet godina života.

Kako su naveli u Batutu, ova oboljenja predstavljaju vodeći uzrok smrtnosti dece do pet godina života u grupi bolesti koje se mogu prevenirati vakcinama.

Najčešće kliničke manifestacije su zapaljenje sinusa ili srednjeg uha i pneumonija (zapaljenje pluća) a najteže meningitis, sepsa i oblici pneumonije praćeni prisustvom bakterija u krvi koji se nazivaju invazivna pneumokokna bolest.

"Moguće su ozbiljne posledice nakon preležane bolesti. Deca do pet godina su u najvećem riziku, potom osobe sa oslabljenim imunitetom i stariji. Uprkos učestalosti i težini kliničke slike bolest se uspešno može prevenirati imunizacijom", kazali su Batutu.

SZO je 2012. godine preporučila uvođenje vakcine protiv ovih oboljenja u nacionalne programe, bilo za grupe u riziku (što se od 2013. godine sprovodi u Srbiji), bilo kao deo obavezne imunizacije za određene uzraste.

Vakcina koja štiti decu od upale uva i pluća, meningitisa, sepse i bronhitisa, biće obezbedjena o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Novim Pravilnikom i Programom imunizacije predviđena je i obavezna imunizacija osoba u posebnom riziku od oboljenja izazvanih respiratornim sincicijelnim virusom (prevremeno rođena deca, deca sa odrdjenim srčanim manama i slabostima imunog sistema) od oktobra 2018, kao i u riziku od varičele od 1. januara 2019. godine.

Predviđeno je i da imunizacija ljudi izloženih odredjenim zaraznim bolestima, protiv hepatitisa A i trbušnog tifusa počne 1. januara 2019. godine, dok bi obavezna imunizacija zaposlenih u zdravstvenim ustanovama protiv određenih zaraznih bolesti trebalo da počne 1. januara 2020. godine.

Preporučena imunizacija za određene uzraste protiv varičele, oboljenja izazvanih humanim papiloma virusima (HPV), rota virusne infekcije i drugih zaraznih bolesti treba da bude u primeni najkasnije do 1. aprila 2019. godine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (12)

Milan

01.01.2018. 20:20

E sada vodite računa da ovi iz antivakcinacionog lobija ne rašire krila - odmah po džepu i na robiju one koji neće da vakcinišu decu.

micun

01.01.2018. 23:01

@Milan - Koji lobi ti zastupas botino . Ne dozvoljavam da mi bodu dete vakcinama namenjenim za treci svet, bez ikakve kontrole. Valjda vi vise volite moje dete od mene. Dooosstttaaaa vise . Ko da vas Mengele placa.

savest

03.01.2018. 00:29

@Milan - Zašto se namerno jedan sasvim legalan pokret za slobodu izbora vakcinacije, koja inače postoji u svim razvijenim zemljama sveta,naziva "antivakcionalni" iako on to nije..čemu i kome služe ta prljava podmetanja i širenja laži ? ...očigledno onima koji na argumente nemaju prave odgovore.

Komentator

01.01.2018. 22:02

Kada telo stekne imunitet onda je to doživotno, a sve vakcinacije zahtevaju revakcinaciju u imaju rok trajanja. Dakle, one ne daju imunitet. To prvo treba da objasni onaj ko je doneo Pravilnik o imunizaciji da narod ne bi pomislio da sa ovim počinje završni genocid nad Srbima. Ili je narod prestao da razmišlja pa mogu da donose i primenjuju zakone koji su protiv činjenica, zdravog razuma, struke i nauke. I statistike koje jasno pokazuju da je sve više bolesne dece tamo gde je više vakcinacije.

Dejan

01.01.2018. 22:20

A vakcine su naše ili ih uvozimo? A ko kontroliše ono što se uveze? Jel se raspisuje tender ili je već sve dogovoreno, jer 1. mart je za 2 meseca?

Suverena

02.01.2018. 09:29

Живим у Швајцарској и не вакцинишем децу, јер ме закон не обавезује да их трујем са алуминијумом. Слободна воља се поштује још увек у неким земљама.

Ђура Змај

02.01.2018. 14:07

"Према проценама Светске здравствене организације (СЗО) више од 1,6 милиона особа умре годишње од обољења изазваних бактеријом пнеумокок, а готово половину чине деца испод пет година живота. Како су навели у Батуту, ова обољења представљају водећи узрок смртности деце до пет година живота у групи болести које се могу превенирати вакцинама.", исчитавам ово неколико пута, и након свако исчитавања све се више питам.!?

Lux

03.01.2018. 08:04

Реално све родитеље који одбију вакцинацију добро одрати по џепу. Како је сада наступила паника због морбила (малих богиња), зато што дјеца нису вакцинисана. А ако се деси којим случајем епидемија ове пнеумококе, опет ће вам бити крива држава што није спријечила, а никако ви који нисте хтјели да вакцинишете дјецу. Још једно питање за вас паметњаковиће. Ви сте сигурно вакцинисани као дјеца, па јел вам сада шта фали или сте нормални? Додуше изгледа да је појединим од вас одузела памет.