Tito nas uz pomoć Amerikanaca učlanio u NATO

Ivan Miladinović

24. 09. 2017. u 21:01

Novi prilozi o približavanju Jugoslavije Severnoatlantskom vojnom savezu, u vreme sukoba sa Staljinom i Sovjetskim Savezom. Odbrambeni savez SFRJ, Grčke i Turske smatran dodatkom NATO, kao jugoistočno krilo Evrope

Тито нас уз помоћ Американаца учланио у НАТО

Potpisivanje ugovora o američkoj vojnoj pomoći oktobra 1951. u Beogradu

VELIKA Plana, 10. oktobar 1944. godine, jedinice Trećeg ukrajinskog fronta Crvene armije, na čijem je čelu maršal Fjodor Ivanovič Tolbuhin, prelaze na levu obalu Velike Morave. U susret im dolazi Prva armijska grupacija NOV Jugoslavije, kojom komanduje general Peko Dapčević. Dva dana kasnije dve vojske kreću na Beograd. Noć pred naredbu za napad, na moskovski aerodrom sleće britanski premijer Vinston Čerčil. Poseta je iznenadna i obavijena velom tajnosti. Stari lisac je shvatio da razvoj ratne situacije na Balkanu izbacuju iz igre "Veliku koaliciju" - Sjedinjene Države i Veliku Britaniju. U Staljinovom kabinetu u Kremlju odlučivalo se o budućnosti država na ovom poluostrvu. Dogovor koji je pao u mnogo čemu će odlučivati i o sudbini nove, Titove Jugoslavije neposredno posle rata ali i narednih godina kada bude došlo do prekida svih odnosa na relaciji Moskva - Beograd.

Sukob Staljina i Tita 1948. godine, i pogoršanje sovjetsko-jugoslovenskih odnosa, Vašington nije dočekao spreman i ostaje po strani, zaokupljen, tada, mnogo važnijim strateškim pitanjima vezanim za SSSR i komunističkim pokretima u Evropi i na Dalekom istoku koji su u punom zamahu. Depeše koje stižu iz Beograda govore im da je Jugoslavija "pod gotovo potpunom sovjetskom kontrolom", a da je Tito "agent Moskve".



POKUŠAJI jugoslovenskog rukovodstva da pred Staljinom dokažu svoju pravovernost komunističkoj ideji, osnivanjem zemljoradničkih zadruga, poput sovjetske kolektivizacije i potpunom nacionalizacijom, što će ostati zabeleženo kao jedno od većih naših "levih skretanja", samo je potvrđivalo prvobitne američke procene da je svađa privremena i da je na pomolu pomirenje.

Na sreću jugoslovenskih "radnika i seljaka" geopolitika će ovog puta biti na njihovoj strani Jugoslavije i ova epizoda će biti završena za nekoliko godina.

Kada je Tito i njegovo rukovodstvo shvatilo da je "đavo odneo šalu" i da se Staljin ne odriče svoga "NE", strah od eventualnog napada SSSR-a i njegovih satelita postajao je sve veći. Rešenje su videli u - približavanju Zapadu. Počela je intenzivna "podzemna" diplomatija i dogovori iza zatvorenih vrata. Istovremeno i u Americi preovladavaju nove procene o onom šta se zbiva sa Jugoslavijom. Negde u junu 1949. sazreva ideja da bi ključna država na Balkanu, u hipotetičkom ratu sa SSSR-om, mogla da bude njihov saveznik. Truman i njegovi saradnici zaključuju da je potrebno "Tita održati na površini" ne insistirajući na promeni političkog uređenja.

KOLIKI je bio značaj za Trumanovu administraciju izlazak Jugoslavije iz sovjetske orbite, najbolje govori procena CIA iz te godine: "...Titovo otpadništvo je lišilo Sovjetski Savez njegovog najjačeg bastiona u jugoistočnoj Evropi, uporišta koje je SSSR-u ranije omogućavalo direktan pristup Sredozemlju i služilo kao moćna baza za vršenje pritiska na Grčku, Italiju i Austriju. Gubitak Jugoslavije je stoga smanjio sovjetske potencijale i oslabio strateški položaj SSSR na Balkanu i u istočnom Sredozemlju."

Spomenuto zapažanje CIA, zapravo je jedan od dokumenata iz zbirke sistematizovanih američkih obaveštajnih izveštaja o Jugoslaviji, od Titovog raskida sa Staljinom 1948. do 1990. i raspada Jugoslavije, koje je Nacionalni obaveštajni savet SAD objavio početkom ovog veka.

Posle prvobitnog opipavanja pulsa, dolazi i do sve intenzivnijih kontakata i konkretnijih dogovora. Uvertira za ozbiljan pristup usmeravanja Tita ka Vašingtonu zapravo počinje predlogom Džordža Kenana, ambasadora u Beogradu, koji je predložio vašingtonskoj administraciji da liberalizuje američku izvoznu politiku prema Jugoslaviji čak i ako politički ustupci beogradskih vlasti budu mali.

ZAPRAVO, sve je počelo u jesen 1950. kada je Titov obaveštajac Vladimir Velebit u Vašingtonu dobio pozitivan odgovor na pitanje da li bi američka vlada isporučila oružje jugoslovenskoj vojsci. Velebit istog časa depešom obaveštava najviše državno rukovodstvo i odmah biva pozvan u Beograd, na konsultacije. Koča Popović i Ivan Gošnjak dobili su zadatak da sastave listu oružja.

Posle Velebitove posete i Kenanovih preporuka, američki Kongres je decembra 1950. godine usvojio Zakon o hitnoj pomoći Jugoslaviji. Tito, odnosno jugoslovenska Vlada je, mesec dana kasnije, i zvanično zatražila vojnu pomoć Zapada.

Već naredne godine u Beograd stiže senator Džon Kenedi, a načelnik Generalštaba JNA, Koča Popović, odlazi u tajnu posetu Pentagonu. Na rezultat ovih poseta nije se dugo čekalo. Oktobra 1951. u Beogradu se potpisuje Pakt o vojnoj pomoći (MAP). Jugoslavija je uključena u američki Zakon o uzajamnoj pomoći (MDAP). SAD, Britanija i Francuska počele su da šalju oružje Jugoslaviji i do 1957. godine, kada je odlukom u Beogradu, raskinut ovaj sporazum, isporučena je pomoć u ukupnoj vrednosti od oko 15 milijardi dolara.

Prema paritetu vrednosti američkog dolara iz 1988. godine, devedesetih godina prošlog veka objavljeno je nekoliko različitih podataka o tome koliko su SAD i druge vodeće zapadne zemlje uložile u održavanje Titove Jugoslavije. Prema jednom izvoru, bilo je reči o osamdesetak, a prema drugom o 102 milijarde dolara.

U naredne tri godine, od dana potpisivanja Pakta (1951), Jugoslavija je dobila sve što su Amerikanci tada proizvodili osim atomske bombe. Stiglo je 292 klipna, 192 mlazna, 20 transportnih, 22 mlazna izviđačka i 43 nadzvučna aviona. Nadzvučne avione u tom trenutku, pored SSSR-a i SAD, posedovale su samo Britanija i Francuska.

Dobijeno je i 1.120 bestrzajnih i 715 samohodnih topova, oko hiljadu protivavionskih topova, pet hiljada bazuka, 918 tenkova, 565 oklopnih automobila, 2.500 protivavionskih mitraljeza, 34.000 automata, 4.387 radio-uređaja, 545 agregata, 24 pokretne radionice veze, hiljade brodskih topova i mitraljeza, bacača raketa, protivpodmorničkih dubinskih mina, radara, bombi, stotine hiljada najrazličitijih granata. U Postojnoj je bilo raspoređeno 200 tenkova zbog straha Amerikanaca da bi sovjetska armija mogla kroz tzv. "ljubljanska vrata" prodreti u severnu Italiju.

Američka vojna misija u Beogradu, koja je zvanično brojala 124 predstavnika, usred Beograda vodila je kartoteku za oko 6.500 jugoslovenskih vojnih starešina.

VAŠINGTON je najpre slao hranu, potom oružje, zatim industrijsku opremu, a onda i tehnologiju koja se nije smela izvoziti drugim komunističkim zemljama. Tako će JNA postati četvrta armija na kontinentu, a jugoslovenska vojna industrija je postala najprofitabilnija izvozna grana.

DA GONI KASTRA... AKADEMIK Milorad Ekmedžić, u intervju listu "Pečat", januara 2011. je rekao: "Vlada SAD, u vreme predsednika Regana, smatrala je da je komunistička Jugoslavija američki saveznik, kao Austrija i Švedska, iako su formalno smatrane neutralnim, a bili ljuti saveznici Amerike. Često sam citirao dokumenat, u kojem je Savet za nacionalnu bezbednost 1982. i 1984. godine jasno formulisao da je Jugoslavija američki saveznik. Tražili su jedino da u Pokretu nesvrstanih Tito goni Kastra".

Te godine, kada su počeli pregovori o pristupanju Jugoslavije američkom Programu pomoći za zajedničku odbranu, u Parizu su se sreli Koča Popović, načelnik Generalštaba JNA, i general Dvajt Ajzenhauer. Amerikanac je bio direktan:

- Da li bi se Jugoslovenska armija, zasnovana na komunističkom sistemu, borila protiv Sovjetskog Saveza na strani zapadne alijanse?

- Mi smo prekinuli prijateljske odnose sa Sovjetima zbog imperijalističke prirode SSSR-a i nikako ne bi bila prepreka da se Jugoslovenska armija odupre agresiji zajedno sa zapadnoevropskim vojnicima - odgovorio je Koča Popović.

Amerikanci su 4. aprila 1949. godine osnovali NATO, a senator Dvajt Ajzenhauer (zapovednik američkih trupa u Evropi tokom rata i kasnije, od 1953. do 1961, američki predsednik), od decembra 1950. komandant NATO snaga, 1952. je predložio da Jugoslavija, zajedno sa Grčkom, Turskom, Španijom i Portugalijom, bude primljena u Severnoatlantski pakt. To je bilo logično: NATO je počeo da stvara južno krilo, a ove četiri zemlje bi trajno zatvorile pristup Sovjetima u Sredozemlje.


PROČITAJTE JOŠ:
Plaćaju deci da idu u školu

Ovaj predlog jugoslovenskoj strani je prvi izneo Ejverel Hariman, posebni pomoćnik predsednika Trumana za međunarodna pitanja, u susretu sa ambasadorom SFRJ u SAD, Vladimirom Popovićem.

AKADEMIK Milorad Ekmedžić (Prebilovci, 4. oktobar 1928. - Beograd 29. avgust 2015) u svom epohalnom delu "Dugo kretanje između klanja i oranja - istorija Srba u novom veku 1492-1992" otkriva da je bilo mnogo više susreta na najvišem vojnom nivou i da je tema bila savezništvo Jugoslavije i NATO:

"Francuski istoričar Žil Trud u neobjavljenom istraživačkom delu o maršalu Titu, otkrio je rezime izveštaja koji je američki general Tomas Hendi sačinio 'u decembru 1952'. Tom sastanku su prethodile tajna poseta generala Vilsona Beogradu, januara 1951, Milovana Đilasa Londonu, februara 1951, generala Koče Popovića Parizu, maja 1951, kao i 'tajna vojna konferencija' američkih i britanskih vojnih izaslanika sa jugoslovenskim, 'u Sloveniji jula 1951'. Jedan 'tripartitni komitet' sastao se u Pentagonu s jugoslovenskom delegacijom od 16 oficira (dva generala i ministrom Velebitom) 6. avgusta 1951. Predsedavao je general Holmsted. Nakon prethodnih priprema, Tito je primio tripartitnu delegaciju 15. novembra 1952, i s njom u razgovoru proveo jedan i po sat. Zatim je počela šestodnevna konferencija dve strane. Jugoslovensku je vodio general Dapčević s pet oficira. Konferencija je pokazala bitno neslaganje u pitanjima odbrane od mogućeg sovjetskog napada. Dapčević je 'izrazio svoje strahove' da bi tri četvrtine jugoslovenske teritorije i stanovništva bilo okupirano za 15-30 dana, a Beograd bi bio osvojen za šest dana. U tom slučaju bi se jugoslovenska vojska povukla u 'bosansko sklonište'. Zapadni predstavnici su ovu procenu proglasili defetističkom, i zahtevali jugoslovensku 'strategiju napredovanja'. General Hendi je 'odgovorio da severoistok Italije, Jugoslavija i Grčka predstavljaju istu odbrambenu zonu, to jest jugoistočno krilo NATO'. Jugoslovenski zadatak bio bi da brani 'centralni planinski masiv' prema jadranskoj obali, s opravkom i izgradnjom transportnih linija, zatim 'ljubljanski' i 'vardarski prolaz', prvi prema dolini Po, a drugi ka Solunu."

PRIJEMOM Grčke i Turske u NATO 1952. godine otvorila se nova diskretnija mogućnost povezivanja Jugoslavije sa ovom Alijansom. Iz Atine je stigao predlog o tripartitnom odbrambenom savezu Jugoslavije, Grčke i Turske. Josip Broz je odmah reagovao i pokazao interes za ovu stratešku kombinaciju. U februara 1953. ove tri zemlje sklopile su ugovor o prijateljstvu koji je predviđao koordinaciju vojnih komandi. Na Bledu je potpisan papir "Ugovor o savezu, političkoj saradnji i uzajamnoj pomoći" s važenjem na 20 godina. Posredstvom Grčke i Turske, Jugoslavija je uključena u američke odbrambene planove i ovaj savez je smatran "dodatkom NATO, kao jugoistočno krilo Evrope".

Tako će Titova Jugoslavija biti prva komunistička zemlja na svetu koja je izgrađena kapitalističkim novcem.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (25)

ranko75

12.11.2017. 02:49

@Marko - Nazvati Tita fasistom moze samo covek bez mozga.Sudeci po onome koliko su te podrzali,ima ih bez mozga mnogo.I tima bez mozga nista ne znace misljenja onih silnih predsednika drzava,vlada,kraljeva i princeva koji su mu dosli na sahranu.Ti bez mozga drve neku svoju istinu,mimo celog sveta, oni u stvari govore da ih ne interesuje misljenje sveta ako se ne slaze sa njihovim misljenjem. Zbog toga nas i biju,i bice nas, zbog toga i ne mozemo da prestanemo da budemo siromasniji od svih nasih komsija.

usaf

25.09.2017. 08:44

@zaliv.net - @zaliv.net-TITO je genijalac.Sa njim je SFRJ,a i Jugosloveni bili napredna zemlja.Za Cehe,Slovake,Madjare...Jugosloveni su bili Amerikanci doslovce.Solidne plate,posao,industriski razvitak zemlje,sve je to ostvareno u vreme Marsala.Zahvaljujuci Titu,koji je proterao oko 500.000 Nemaca iz Vojvodine,ona je postala deo YU.Najveci prosek plata u SFRJ je bio u gradu Pancevu.

zaliv.net

25.09.2017. 10:54

@zaliv.net - Bicu kratak iako za sva zla tog hostaplera nekome ko zna trebalo bi ceo dan da isprica sta je sve uradio lose po Srbe i Srbiju. Evo ukratko: Uspostavio dve pokrajine u Srbiji, rehabilitovao vecinu ustasa i primio ih u novu vojsku, zataskao koliko je mogao zlocine ustasa, ocrnio sve cetnike iako ih je samo sacica cinila zlocine i saradjivala sa okupatorom dok je velika vecina krvarila protiv okupatora, formirao crnogorsku i makedonsku pravoslavnu crkvu kako bi verski podelio Srbe....

Injac Ranko

25.09.2017. 03:50

Od silnih istorijskih istina nikada se nece saznati prava istina.Trebamo vizionara i patriotu da se izbori za buducnost.

Wooc

25.09.2017. 04:32

niko ne krivi kneza lazara i njegove nesposobne naslednike zbog kojih su nas turci silovali 454 godine, nego je kriv Tito sto su posle njega fekalije od ljudi dosle na vlast pa rasparcale 3 ekonomsku i vojnu evropsku silu i napravili svoje licne pasaluke. Hvala i prijatno

Мултиврањанац

25.09.2017. 05:38

Вратили смо ми крвљу све то,до последњег долара.

zarije

25.09.2017. 06:22

Eto šta se događa, kad se u kafani vodi politika i piše istorija.Da su Amerikanci vladali Jugoslavijom, ne bi morali da krajem dvadesetog veka uložemilijarde dolara da bi je razbili. Ko li nas je to i kada od saveznika pretvorio u neprijatelje.Citiranjem poznatih likova bez objašnjenja ne daje odgovore.Ništa autor nije razumeo naročito razlike između socijalizma i kapitalizma.Mi koji živimo, to znamo i proživljavamo.

floyd

25.09.2017. 07:53

Допринос Јосипа Броза, стању у ком се налази српски народ, је огроман. То је потпуно безнађе, сиромаштво у материјалном, духовном и културном смислу. Нисмо извукли неке поуке, јер и данас покушавамо да водимо његову политику!

TO ZNACI

25.09.2017. 09:03

ISTI SU KAO I OVI DANAS. Srbiji ne treba neprijatelj sa strane, srbin ga sam sebi stvara.

Petronije Arbitar

25.09.2017. 09:15

Još jedan dokaz o tome u čemu se zapravo sastojala "veličina" Titove politike i da je najveći deo onoga što je izgrađeno u njegovo vreme, gotovo sve, postignuto na blef i mućke. Koliko je od tako dobijene "pomoći" i sličnog uludo potrošeno da bi se dokazalo kako funkcioniše sistem samoupravljanja i koliko pokradeno od strane "crvenih buržuja", verovatno se nikada neće moći saznati niti izračunati. Tito je bio državnik-hohštapler u čiju "veličinu" i "genijalnost" su mnogi verovali, najviše mi.

Mileta

25.09.2017. 10:04

Sve sto vidis u ovoj nasoj zemlji je on sagradio . Sta su ti sagradili drugi u proteklih 30 godina ???

zaliv.net

25.09.2017. 10:50

@Mileta - Nije ON sagradio vec je gradio narod, a on je peljesio ovaj narod i radio sta mu volja. Rasporedjivao novac kako mu volja te danas Slovenija i Hrvatska lepo zive a Srbi eto....zahvaljujuci njemu imaju dve pokrajine a srpsko nacionalno pitanje nije reseno jer je on sveo Srbe na najmanju mogucu meru tada iako su Srbi cinili oko 80% partizana. Da ne pricam dalje sta je ucinio, kao likvidaciju rodoljuba poput Mihailovica ili formiranje makedonske i crnogorske pravoslavne crkve kako bi oslabio Srbe

I POSLE TOGA BEZLAGODNOG ZIVOTA STIGOSE DEVEDESETE

25.09.2017. 10:25

Tito zaduzivao, a Srbija platila dug ODE KOSOVO!

ВОЈИН

25.09.2017. 10:38

Пошто је држава Србија наследница држава од 1952 до сад, да ли то значи да је и данас придружени члан НАТО пакта тј. дали је НАТО 1999 бомбардовао своју чланицу ?????

Istini za volju

25.09.2017. 13:52

Podjela interesni zona izmedju Cercila I staljuna , bila je dogovorena jos1943 god. Dogovoreno je da Staljin formira vlast u Poljskoj a Cercil u Jugoslaviji....U knjizi Tajna prepiska Cercil Staljin , koja je objavljena ( ako se ne varam) 1954 e u Jugoslaviji jasno pise da je cercilu data Jugoslavija. ...To sto se nakon rata potpisnici nisu drzali dogovora i htjeli su uzeti jos "kolaca" ne znaci da je Tito bio Staljinov izbor...Zar bi zapad ulagao toliki novac u Staljinovog "komunistu"???

Srbija

28.09.2017. 22:36

Jugoslavija je bila tezak bolesnik na infuziji Amerike i Nemacke, sve je ovo mogla da uziva i Srbija da je prihvacen Londonski ugovor i da nije bilo 27.marta, imali bi Srbiju duplo vecu sa 12 do 15 miliona stanovnika koja bi vec odavno bila u EU, kakav Broz kakva Jugoslavija eh da je...

Srboljub

01.10.2018. 02:44

Tito je najveći državnik na Balkanu u 20. veku, pa i šire. Jedini koji je mogao da ukroti divlja plemena i donese im mir i prosperitet. Na Balkanu više nema takvog vizionara i stratega.