Ista pravila i preko granica

S. BULATOVIĆ

21. 09. 2017. u 21:07

Srbija i Republika Srpska započele razgovore o zajedničkom okviru za poslovanje u zemljama regiona. NALED predlaže iste standarde u svim državama

Иста правила и преко граница

Foto P. Mitić

SRBIJA je od Makedonije "prepisala" elektronsko izdavanje građevinskih dozvola, a planira i da iskoristi iskustvo Hrvatske i Bosne i Hercegovine u prijavljivanju sezonskih radnika. Privrednici okolnih zemalja uvereni su da bi poslovne šanse bile veće kada bi se standardi i zakoni država regiona usaglasili. Prvu šansu da rade na tome imaju institucije Srbije i Republike Srpske, čije će vlade već 10. novembra u Beogradu održati zajedničku sednicu i očekuju prve projekte koji bi promovisali regionalnu saradanju.

U okviru Dana Srpske u Srbiji u četvrtak je održan forum lidera o uspostavljanju zajedničkog okvira poslovanja u regionu. Učestvovale su i dve premijerke - Ana Brnabić i Željka Cvijanović.

- Regionalna saradnja je jedan od prioriteta Vlade Srbije - istakla je premijerka Brnabić. - U okviru regionalne saradnje posebne su veze i posebna bliskost sa Republikom Srpskom. Regionalno povezivanje je jedan od načina da se svi zajedno kao region brže i lakše približimo Evropskoj uniji. Srbiji je to strateški cilj. Jedan od zadataka je i da uradimo sve iz Berlinskog procesa. On je jedan od mehanizama kako ćemo lakše povezati region. Pre svega kroz infrastrukturno i ekonomsko povezivanja. To nam je izuzetno važno i sa Republikom Srpskom. Jedan od projekata, koji je simboličan i važan, jeste most Ljubovija - Bratunac i očekujem napredak u otvaranju graničnog prelaza.

Republika Srpska pre nego što nastavi standardizaciju sa regionom, kako je u četvrtak istakla i premijerka Željka Cvijanović, ima dodatan problem. Oni godinama pokušavaju da usaglase procedure i funkcionisanje sa federalnim nivoom Bosne i Hercegovine.

- Godine truda sam uložila da usaglasimo regulatorni okvir u okviru Bosne i Hercegovine - priznala je u četvrtak premijerka Cvijanović. - Mi imamo odličnu proceduru registrovanja firme, koja je brza i jeftina i na jednom šalteru. I onda tek osnovana firma čeka nekoliko nedelja da dobije poreski broj koji dodeljuje institucija na federalnom nivou. Mi i po godinu dana ne možemo da povučemo dovoljno sredstava međunarodnih finansijskih institucija poput Svetske banke jer čekamo ratifikaciju.

A ideja Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), koja je i organizovala forum, jeste uspostavlje istih standarda u svim državama regiona.

- Standardizacija bi bila prirodna i laka jer potičemo iz jedne države - smatra Dragana Ilić, koordinator vladine stručne grupe za suzbijanje sive ekonomije. - Tržište funkcioniše po principu spojenih sudova. Ako uvedete restriktivne mere u jednoj državi, one će se preliti na susedne.


NE BRINE MANjI RAST

PREDSEDNICA Vlade Srbije Ana Brnabić nije zabrinuta zbog snižene prognoze rasta bruto domaćeg proizvoda na 2,3 odsto i to zato što su ostali ekonomski parametri, kaže, povoljni.

- Imali smo odlične i otvorene razgovore sa MMF-om i oni takođe nisu zabrinuti zbog toga, potvrdili su da su nam ostali ekonomski parametri jako dobri - rekla je premijerka Brnabić. - Zbog toga nije smanjen prostor za povećanje plata i penzija u javnom sektoru jer Srbija ima dovoljno sredstava, stabilan je budžet, mnogo je bolja naplata poreza.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)