Subota, 26.08.2017.

10:23

"Hrvati zaboravljaju, verujem namerno – Srbi su proterani"

Najava da bi porušene kuće Srba u Hrvatskoj mogle da budu oporezivane kao vikendice, navela je na reakciju vlasnike kuća, ali i njihove predstavnike.

Izvor: Tanjug

Tanjug, arhiva

Navedeno je da takvi porezi nemaju opravdanje.

"S obzirom da je reč o područjima koja su ratom pogođena gde su prihodi izuzetno niski, mi očekujemo od Vlade da ima razumevanja i da ne primenjuje principe naplate poreza koji u takvim okolnostima nemaju opravdanje", rekao je Milorad Pupovac iz Srpskog narodnog veća, prenosi RTS.

Primena Zakona, za sada je odložena. Predstavnici Srba u hrvatskom Saboru nadaju se da će se, pre nego što stupi na snagu, izboriti da srpske kuće budu izuzetak, iako im to prilikom usvajanja akta, nije pošlo za rukom.

Kada je u pitanju imovina koja je oštećena iz razloga izbeglištva ili drugog razloga se ne može koristiti, a u nekim slučajevima da se primene socijalne mere za one koji ne privređuju dovoljno.

To mora biti rezultat dogovora sa ministarstvom finansija i lokalnim samoupravama, čemu se nadaju i povratnici i oni koji i dalje žive u izbeglištvu, ali su u Hrvatskoj ostavili kuće i imanja. Tri puta veći namet od dosadašnje komunalne naknade za njih je neprihvatljiv.

"Najveća opasnost preti, ako ovaj Zakon ostane, a nadamo se da neće, da Hrvatska država protiv njih podnese tužbu i oduzme kuću da naplati porez", kaže Miodrag Linta, predsednik Saveza Srba iz regiona.

U Veritasu veruju da bi strogi zakoni samo podstakli tihi egzodus koji se već godinama odvija. Na jednog Srbina koji se u Hrvatsku vrati, njih petoro je napusti.

"Hrvati kažu, pa i drugi imaju takve zakone - imaju, ali Hrvati zaboravljaju, verovatno namerno, da su Srbi devedesetih silom isterani sa imanja i oni koji bi se hteli vratiti to im nije omogućeno", rekao je Savo Štrbac iz Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".

Hrvatska broji 2,2 miliona stanova i kuća. Nema tačnih podataka, ali pretpostavlja se da je medu njima 150.000 srpskih.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Sprema se haos: Evakuisano 800.000 ljudi

U Bangladešu je evakuisano gotovo 800.000 ljudi iz ugroženih područja pred dolazak jakog ciklona koji se formirao iznad Bengalskog zaliva, saopštilo je Ministarstvo za vanredne situacije te zemlje.

12:28

26.5.2024.

1 d

Podeli: