Život

Tejlor Mul: Žena "himera"

Tejlor Mul: Žena "himera"
Foto: Ilustracija | Tejlor Mul: Žena "himera"

Tejlor Mul (33), manekenka i pjevačica iz Kalifornije, oduvijek se razlikovala od drugih po neobičnom stomaku.

 Slučajno je otkrila da se zapravo radi o rijetkom genetskom fenomenu  himerizmu.

Tako je lijeva strana njenog tijela zapravo njena "sestra blizanka".

Himerizam u genetici označava situaciju kada se jedan organizam sastoji od ćelija koje potiču od više zigota (oplođenih jajnih ćelija). Ova mutacija je veoma rijetka, a do sada je zabilježeno manje od 100 takvih slučajeva među ljudima.

Razlog tome je što ovi ljudi najčešće ni ne znaju da su "himere", pošto rijetko imaju vidljive promjene na tijelu koje to otkrivaju.

Kod Mul je bio drugačiji slučaj, pošto je rođena sa neobičnim izgledom stomaka, jer je stomak pravolinijski podijeljen na dvije boje.

Osim toga, Mul je uvijek bila bolešljiva, ali nije mogla da pretpostavi da njene česte prehlade kriju zapravo rijetko genetsko stanje. Pošto je vidjela emisiju o bebi koja ima sličan slučaj kao ona, konsultovala se sa doktorom, koji joj je potvrdio da ona zapravo predstavlja "kombinaciju" dvije osobe  sebe i svoje blizanke, sa kojom se spojila još dok je bila u materici.

Tako je cijela njena lijeva strana malo veća od desne. Kasnijim testiranjem utvrđeno je da ima dva imuna sistema, dva krvotoka i dva seta DNK. Njena bolešljivost je sada objašnjena  sa dva imuna sistema, u sezoni gripa treba duplo više vremena da se razvije imunitet na neki virus.

Inače, himera je mitsko biće koje se često predstavlja kao spoj lava i koze sa zmijskim repom. Trebalo bi da predstavlja "spoj nespojivih" životinja, koje izgledaju groteskno i donose nesreću onom ko ih vidi. U popularoj kulturi himere se pojavljuju u brojnim poznatim serijama  Dosije X je posvetio epizodu himerama, a pojavljuju se u "Moćnim rendžerima".

"Uvijek sam krila svoj stomak. Tražila sam fotografima da ga obrade u Photoshopu. Ali sada želim da prihvatim kako izgledam.

Želim da inspirišem ljude da se osjećaju lijepo iako su drugačiji", kaže ona. 

Laboratorijski, himerizam se vještački proizvodi u cilju istraživanja, a najpoznatiji slučaj himerizma je kada je stvorena "kozoovca", odnosno kombinacija koze i ovce, koja je uspjela da doživi odraslo doba.

Istraživanja "spajanja" čovjeka i životinja su takođe rađena, ali su i dalje etički problematična.

 Protivnici ovakvog testiranja smatraju da to ponižava dostojanstvo čovjeka i da se time briše granica između čovjeka i životinje.

Velika Britanija je nakon rasprave u Parlamentu dozvolila stvaranje ljudskih himera u laboratoriji, uz pomoć matičnih ćelija, uz obavezu da one budu uništene u roku od 14 dana.

Rasprava o zakonu koji bi uredio ovu oblast u SAD je pokrenuta, ali nikada nije dobila epilog.

Prednost istraživanja ljudskih himera bio bi napredak u domenu medicine, genetike i drugih oblasti.

 Ali pitanje koje se tada postavljalo je: Ako se vještački stvori biće koje ima makar i jedan odsto ljudske genetike, a potom uništi  da li je to ubistvo?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije