Bošnjaci dižu tenzije pred Potočare

S. MIŠLjENOVIĆ

17. 06. 2017. u 16:00

Šta se krije iza pokušaja izmena i dopuna Krivičnog zakonika Bosne i Hercegovine. Cilj razdrmati bošnjački korpus i napasti Srbe iz svih oružja

Бошњаци дижу тензије пред Поточаре

Napad na Aleksandra Vučića u Srebrenici / Foto: DIMITAR DILKOFF

DOK bošnjački političari definitivno gube kompas u radu u zajedničkim institucijama BiH, a u Federaciji niko od bošnjačkih stranaka nema podršku, iz sarajevske kuhinje stiže plan kako da se, neposredno pred obeležavanje 11. jula u Potočarima, na bilo koji način razdrma bošnjački korpus i ponovo postigne koncenzus. Cilj je određen i izabrano glavno oruđe - Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika BiH, kojim je predviđeno kažnjavanje negiranja genocida ili zločina protiv čovečnosti, zatvorom od pet do 10 godina - tvrde za "Novosti" izvori iz političkih krugova u Sarajevu.

Kako oni tvrde, da bi se Bošnjaci ujedinili, bio im je potreban cilj, a to je napad na Srbe iz svih oružja pred 11. jul i Potočare, da ponovo pokušaju da prikažu kako Srbi negiraju genocid u Srebrenici i kako su oni veliki neprijatelji BiH.

- Ovde uopšte nije bitan Krivični zakonik BiH. On ionako ne može biti usvojen, kako je sada koncipiran, ali Bošnjaci pokušavaju da po ko zna koji put iz ovoga izvuku korist i da napadom na Srbe ojačaju svoje biračko telo, da se najjače stranke u FBiH poput SDA, SBB, SDP što bolje pozicioniraju pred izbore - kažu sagovornici "Novosti".

U Republici Srpskoj nakon što je zakotrljana priča o Krivičnom zakoniku BiH i pošto je prošao Savet ministara BiH, stavovi su se iskristalisali i poruka je jasna. Srpski predstavnici u Predstavničkom domu BiH i Domu naroda neće podržati ovaj zakon. Ni oni koji dolaze iz Saveza za promene, ni oni iz DNS i SNSD. Bez glasova Srba, zakon pada!

ĐOKIĆ: LOŠ GEST SRPSKIH MINISTARA PREDSEDNIK Socijalističke partije Petar Đokić apelovao je na srpske poslanike u Parlamentu BiH da spreče usvajanje Krivičnog zakonika BiH. Đokić je rekao da deli mišljenje svih onih koji su izrazili zabrinutost zbog činjenice da su srpski ministri u Savetu ministara BiH dozvolili da bude pušten u dalju proceduru zakon za koji nema bazne saglasnosti u Republici Srpskoj.

Milorad Dodik, predsednik RS i SNSD, izjavio je da je stav njegove stranke da je neophodno ukinuti Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika na nivou BiH, kao i Sud i Tužilaštvo BiH i, eventualno, dogovoriti neku novu strukturu.

- Srpska na nivou BiH ima lošu poziciju zbog ponašanja srpskih predstavnika. Neprihvatljive su poslednje odluke Saveta ministara u vezi sa Krivičnim zakonikom. Postoji jedna ideja o pravosudnom sistemu u RS, koji bi uveo novo stanje pod ustavnim ingerencijama Republike Srpske - izjavio je Dodik i dodao da se nije odustalo od ideje i želje da strane sudije napuste Ustavni sud BiH.

Branislav Bojić, poslanik SDS u Parlamentu BiH, kaže za "Novosti" da se jasno vidi namera Bošnjaka da podignu tenzije preko pomenutog zakona u celoj BiH, i to pred obeležavanje godišnjice u Potočarima:

- Niko od srpskih predstavnika u Parlamentu BiH neće podržati ovaj zakon. Ovde se jedno dnevnopolitičko pitanje koristi za podizanje tenzija i to je velika šteta za celu BiH.

Potpredsednik NDP i poslanik u Parlamentu BiH Momčilo Novaković je rekao da Savet ministara BiH treba da zaustavi ovaj zakon u toj fazi procedure, iako postoji mogućnost da srpski ministri budu preglasani:

- U tom slučaju bi poslanici to zaustavili u parlamentu, što ćemo svakako i uraditi.


NOVI UDAR NA REPUBLIKU SRPSKU

NAČELNIK Srebrenice Mladen Grujičić ocenio je da je najavom izmena Krivičnog zakona BiH pripremljen novi udar na Republiku Srpsku i srpski narod, i naveo da je to perfidan pokušaj bošnjačke strane da silom zakona budu nametnute netačne istorijske činjenice.

- Zakonom žele da prisile srpski narod da prizna nešto što se nije desilo i da prihvati kolektivnu krivicu i odgovornost. To je neprihvatljivo. Postoje mnoga svedočenja i dokazi koji opovrgavaju klasifikaciju Haškog tribunala da se u Srebrenici dogodio genocid, a potrebno je da se reši i pitanje odgovornosti za ogromne žrtve srpskih civila u srednjem Podrinju da bi bila donesena konačna klasifikacija o karakteru rata na osnovu istinitih istorijskih dokaza i činjenica.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije