Naučnici otkrivaju sve tajne Zemlje: Traže odgovor o budućnosti planete

Izvor: B92, 15.Nov.2019, 12:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Naučnici otkrivaju sve tajne Zemlje: Traže odgovor o budućnosti planete

Naučnici iz Rusije i Italije proučavaju proces erupcije vulkana uzimajući kao referencu vulkan Nju Mauntin u blizini Napulja. Rezultati tog istraživanja objavljeni su u časopisu "Litos".

Ostaci lave i stena koji se formiraju i hlade na zemljinoj površini, sadrže informacije koje mogu ne samo da objasne uzroke erupcija, već i da otkriju tajne prošlosti i budućnosti naše planete.

Istraživanje vulkana u Italiji napredovalo je zahvaljujući novim metodama >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << laboratorija profesora Sultana Dabagova na Nacionalnom univerzitetu za nuklearna istraživanja (MEPhI) u Rusiji (Moskva) i Nacionalnom institutu za nuklearnu fiziku Italije (INFN). Za istraživanje je korišćen instrument koji omogućava dobijanje podataka zabeleženih u ostacima erupcija, navodi se u časopisu "Litos".

"Naš zadatak je da detaljno proučimo aktivnu fazu u životu planete koja se manifestuje vulkanskim erupcijama. Erupcije su komplikovane pojave, ali pokušaj pronalaženja korelacija između njenih brojnih varijabli korak je ka njenom razumevanju i prognoziranju. Koristili smo moćne rendgenske zrake sposobne da prodiru duboko u uzorke koji se proučavaju, a da ih ne unište", objašnjava profesor Instituta za nanotehnologije na MEPhI Sultan Dabagov, koji vodi istraživanje.

Naučnik ističe da su vulkanski uzorci proučavani u prvoj fazi upotrebom polikapilarne optike koja se zasniva na delovanju rendgenskih zraka, a pored toga, u svrhu potvrđivanja rezultata, proučavani pomoću jačeg sinhrotronskog zračenja. To je omogućilo da se dobiju radiografske slike i tomografije uzoraka, dobijaju se unutrašnje karakteristike različitih stena i trodimenzionalni modeli visoke rezolucije.

Naučnici veruju da će analiza ovih modela u poređenju sa uzorcima drugih erupcija omogućiti donošenje zaključaka o aktivnim i pasivnim erupcijama vulkana.

"Možete da integrišete podatke dobijene računarskom tomografijom sa sinhrotronskim zračenjem u opšte metode koje se koriste za određivanje karakteristika u geologiji. Bolje možemo da razumemo uticaj poroznosti stena i da dobijemo odgovore na mnoga važna pitanja o formiranju i budućem razvoju naše planete", kaže Sultan Dabagov.

Glavni cilj zajedničkog rada ruskih i italijanskih naučnika jeste stvaranje alata koji omogućava detaljnu tomografsku analizu. Novi alat će omogućiti kontinuirano proučavanje vulkanskih uzoraka, pošto je ova instalacija manja i jeftinija u poređenju sa izvorima sinhrotrona (što će pomoći opremanju gotovo bilo kojeg geološkog istraživačkog centra).

Prema mišljenju stručnjaka, uz upotrebu polikapilarne optike sa malim izvorima i detektorom zračenja, kompaktni prenosni uređaji mogu da se proizvedu za analizu nekoliko stena bez prevoza uzoraka.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Kako će izgledati budućnost Zemlje?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Nov.2019

Naučnici iz Rusije i Italije proučavaju proces erupcije vulkana uzimajući kao referencu vulkan Nju Mauntin u blizini Napulja. Rezultati tog istraživanja objavljeni su u časopisu "Litos"...Ostaci lave i stena koji se formiraju i hlade na zemljinoj površini, sadrže informacije koje mogu ne samo...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.