Ako su vam rekli da ŠKRGUĆETE ZUBIMA dok spavate, NE IGNORIŠITE to! Ova navika ukazuje na ozbiljne probleme i UNIŠTAVA zube

Izvor: SrbijaDanas.com, 11.Jun.2022, 20:03

Ako su vam rekli da ŠKRGUĆETE ZUBIMA dok spavate, NE IGNORIŠITE to! Ova navika ukazuje na ozbiljne probleme i UNIŠTAVA zube

Mozak nam tako daje znak da nešto nije u redu

Često spavamo, a da nismo ni svesni da tokom noći zapravo stežemo vilicu i škrgućemo zubima, sve dok nam partner ili neko od ukućana ne skrene pažnju. Zašto se javlja ova neugodna pojava tokom spavanja i koliko je opasna, govori psihoterapeut Stojan Mišić.

Stres na poslu najčešći uzrok

Za početak, naš sagovornik priča šta se zapravo manisfestuje tim noćnim škrgutanjem zubima.
>> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com <<
- Škrgutanje zubima ili bruksizam može biti opasno po zube jer se na taj način zubi troše i javljaju se veliki bolovi u zglobovima vilice. Kako i zbog čega tačno bruksizam nastaje, nije poznato, ali znamo da stres i napetost  sigurno utiču na škrgutanje. Zato je veoma važno da se suočimo sa stresom i problemom kako ga ne bismo potiskivali. Ukoliko potiskujemo stres u svesnom stanju, on će se sigurno ispoljiti u našem nesvesnom, u ovom slučaju snu.

Naime, studije su pokazale da su stres, najčešće onaj na poslu, i anksioznost među vodećim uzrocima bruksizma. Ustanovljeno je da osobe sa bruksizmom drugačije reaguju na depresiju u poređenju sa drugima. Pokazalo se i da su deca sa bruksizmom više anksiozna od druge dece. Pritom, ljudi preko 50 godina sa bruksizmom su češće samci. O osobinama onih sa bruksizmom se i dalje polemiše, ali postoje veze između ovog problema i agresivnih, takmičarskih ili hiperaktivnih tipovi ličnosti. Pojedini stručnjaci ističu da potisnuti bes ili frustracija mogu doprineti bruksizmu, kao i ispiti, porodični problemi, razvod ili preseljenje.

Ne potiskujte emocije

Terapeut Stojan Mišić govori i koje su moguće posledice ako se problem zanemari i ne tretira.

- Bruksizam prosto troši zube i stvara velike bolove. Nekada je bruksizam toliko jak da su osobe koje imaju vestačke zube u stanju da ih tokom noći polome. Važno je da se na vreme obratite vašem stomatologu koji će vas uputiti na dalji tretman. Često se dešava da bruksizam dovede do upale i povlačenja desni, a ako se to ne sanira na vreme, može doći i do paradentopatije.

Zato je važno znati kako se osloboditi ove neprijatne navike.

- Stomatolozi uglavnom daju splint, tj. gumu koja služi kao štitnik. Ona se stavlja pred spavanje i na taj način štiti zube. Neki pacijenti imaju toliko jak bruksizam da i ta guma posle nekog vremena bude potrošena. Ukoliko to ne pomogne, uključuje se i medikamentozna terapija lekovima za smirenje. Još jedan od tretmana jeste psihoterapija. Na taj način učimo da kanališemo svoje emocije i stres koji se javlja na svakodnevnom nivou, a koji je neretko uzrok bruksizma - zaključuje psihoterapeut.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.