
Izvor: eKlinika.rs, 02.Jun.2023, 00:18
Sarkom najčešće zahvata kosti, a koji simptomi se javljaju kada „napadne” srce
Sarkom je maligno oboljenje, koje spada u retke vrste tumora. Može da se stvori u kostima ili mekim tkivima (mišićno, masno, vezivno ili tkivo hrskavice).U odnosu na to dele gde se stvaraju, dele se i sarkomi
Sarkomi: podela i vrste
Medicina sarkome deli u tri glavne grupe:
sarkomi kostiju
sarkomi mekih tkiva
gastrointerstinalni stromalni tumori (sarkomi mekog tkiva u crevnom traktu).
Postoji još jedna podela, prema ćelijama porekla. Recimo, prefiks „lipo“ označava >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << masti, pa su tako liposarkomi , a samim tim je npr. liposarkom zloćudni tumor masnog tkiva.
Zašto nastaje srčani sarkom
Sarkomi, dakle, mogu da se jave u bilo kom delu tela, u zavisnosti od tkiva u kojima se pojave i rastu. Jedan od izuzetno retkih sarkoma predstavlja srčani sarkom. Neobičan je iz više razloga, prvenstveno zbog toga što su primarni tumori srca retki i uglavnom benigni. Angiosarkom je najčešći tip srčanog sarkoma.
Simptomi srčanog sarkoma se razlikuju u odnosu na lokaciju u srcu gde su se razvili. To može biti na spoljašnjoj površini srca, unutar jedne ili više komora (intrakavitarno), ali i unutar mišićnog tkiva samog srca.
Srčani angiosarkom i simptomi koji na njega upozoravaju
Najveći broj angiosarkoma se javlja u desnoj pretkomori, a simptomi koji su posledica jesu opstrukcije priliva ili odliva krvi. Iz ovih okolnosti proizilaze edemi nogu, stopala, zglobova i abdomena (pojedinačno ili udruženo), kao i proširenje vratnih vena. Naime, krv koja se vraća ne može regularno da uđe u srce ili da se ispumpa iz desne pretkomore, pa je to i velika opasnost.
Srčani angiosarkomi koji se javljaju na perikardu (dvoslojna tanka kesa koja okružuje srce), mogu da izazovu povećanje tečnosti unutar tog prostora (kese). Kada se u njoj kesi akumulira višak tečnosti, srce ne može normalno da pumpa krv. Zbog toga mogu da se jave bol u grudima, kratkoća daha, umor i palpitacije (ubrzano ili lupanje srca).
Moguća je pojava i nekih drugih simptoma, kakvi su:
iskašljavanje krvi (hemoptiza)
promene srčanog ritma
kongestija gornjeg respiratornog trakta
groznica
gubitak težine
izraženo noćno znojenje
malaksalost
hronični umor
apatija
malodušnost
prsti koji menjaju boju ili postaju plavi
zakrivljenost noktiju sa uvećanjem mekog tkiva prsta.
Kako se leči srčani sarkom
Ukoliko se tumor proširio i prisutne su metastaze, pacijentu slede zračna terapija ili hemoterapija. Obe metode ublažavaju simptome i utiču značajano na kvalitet života obolele osobe. Za određivanje adekvatne i efikasne terapije za svakog pacijenta značajno je razmotiti:
lokaciju i veličinu tumora
reakciju na lekove (alergije)
prognozu toka bolesti.
Metode lečenja koje lekarski tim može da predloži ukoliko je takva procena su:
operacija na otvorenom srcu (retki slučajevi)
transplantacija srca
autotransplantacija (reč je o novijoj metodi tokom koje se pacijentu uklanja srce kako bi se tumor potpunije uklonio iz srčanog tkiva, a obolela osoba se prebacuje na aparat za bajpas srce-pluća; nakon uklanjanja sarkoma, srce se vraća u telo pacijenta.
Treba reći da srčani sarkomi koji često zahvate površinu srca u takvoj meri i lokaciji da ih nije moguće operisati. Međutim, bilo koja od ovih metoda može značajno da utiče na vreme preživljavanja i bolju prognozu za pacijenta.
Članak Sarkom najčešće zahvata kosti, a koji simptomi se javljaju kada „napadne” srce se pojavljuje prvo na eKlinika.