Porodična i materijalna situacija najčešči razlog ostavljanja dece na jugu Srbije

Izvor: JužneVesti.com, 28.Avg.2019, 15:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Porodična i materijalna situacija najčešči razlog ostavljanja dece na jugu Srbije

Sve češće se dešava da majke svoje tek rođene bebe ostavljaju u porodilištima, a poslednji takav slučaj na jugu Srbije desio se u Vranju kada je žena iz Trgovišta ostavila svoje sedmo dete. Razlozi koje roditelji najčešće navode su porodični ili materijalni. Prema saznanjima Južnih vesti, broj ostavljene dece u porodilištima na jugu Srbije varira od jednog do pet godišnje, dok u Pirotu, kako kažu, u poslednjih 7 godina nije ostavljena ni jedna beba.
>> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com <<
Početkom avgusta je u Vranju ostavljena tek rođena beba, a načelnica vranjske Ginekologije Gordana Đorđević kaže da se to i ranije dešavalo i da se na godišnjem nivou u ovom Porodilištu ostave 2 do 3 bebe.

Najčešći razlozi zbog kojih roditelji ostavljaju tek rođene bebe su materijalni, porodični i zdravstveni, saglasni su u Centrima za socijalni rad koji se uključuju u slučaj onog trenutka kada majka izjavi da ne želi svoje dete.

Sa majkama koje se odreknu svoje dece radi tim Centra, priča za Južne vesti Aleksandar Jovanović, glavni tehničar Opšte bolnice u Leskovcu u kojoj su za godinu i po dana ostavljene 2 bebe.

Majke, po zakonu, imaju 6 meseci da tu odluku povuku. Ipak, po decu se uglavnom ne vraćaju.

Po našem iskustvu, to su uglavnom žene koje imaju neki psiho-somatski problem sa prihvatanjem deteta. Do sada je praksa pokazala da se one retko predomišljaju - kaže Jovanović.

Deca u tom periodu budu na Odeljenju pedijatrije, dok se ne okonča ceo postupak, uglavnom oko 3 meseca, i o njima računa vode zaposleni.

Bebe čuvamo kao da su naše. Sestre vode računa o toj deci, kupujemo im pelene, deo hrane obezbeđuje Bolnica, deo kupujemo i mi, a nabavljamo im i odeću, uglavnom stvari koje su prerasla naša deca. Ostaje se i van radnog vremena i trudimo se da ih čuvamo i da im bude dobro - kaže Jovanović.

Deci često daju imena i nadimke, a najviše posla imaju oko onih koja su rođena sa nekim hendikepom, jer ona iziskuju pažnju i često ostaju duže u bolnicama.

Piroćanci ne ostavljaju decu; foto: flickr.com/Oleg SidorenkoNakon toga odlaze u Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine, gde im se pronalaze staratelji. Za staratelja se postavlja neko od rodbine ili se dete premešta u hraniteljsku porodicu.

Vranjski Centar je u ovoj i prošloj godini realizovao postupke zaštite za po jednu novorođenu bebu koju roditelji nisu želeli, saznajemo od direktorke vranjskog Centra Dragana Arsić.

Kako je jedna od osnovnih potreba deteta potreba za stabilnošću, procenjuje se da nije u interesu deteta da menja hraniteljske porodice, osim ako to neke vanredne okolnosti ne zahtevaju - kaže Arsićeva.

U niškom porodilištu je u toku prošle godine ostavljeno pet beba od kojih su, uz saglasnost roditelja, tri smeštene u hraniteljske porodice, jedna odlukom Centrom i jedna beba je oduzeta roditeljima.

Ove godine napuštene su tri bebe - rekao je direktor Centra Zoran Jović.

U Prokuplju se, kažu u ovoj Bolnici, ne ostavljaju bebe tako često.

Ove godine ostavljena je jedna beba, dok prethodne godine nije bilo - potvrdila je direktorka Bolnice Snježana Arsić.

Za staratelja se postavlja neko od rodbine ili hranitelj; Ilustracija; foto: arhiva JVZa poslednjih 7 godina nije bilo slučajeva ostavljenih beba u pirotskom porodilištu, kaže direktor Goran Petrović.

Od početka godine u ovom Porodilištu, gde se porađaju trudnice iz celog okruga, rođeno je 317 beba, a nijednu od njih nisu ostavili roditelji - kaže Petrović.

Procenjuje se da se u celoj Srbiji na godišnjem nivou napusti oko 150 tek rođenih beba, ipak zvanične statistike nema, jer o velikom broju dece, slažu se i sociolozi, brigu nastavljaju najbliži srodnici, pa se takvi podaci i ne beleže.

Sreća je, kako potvrđuju za Južne vesti i u niškoj policiji, da na teritoriji tog okruga u 2018. i 2019. godini nije prijavljen ni jedan jedini slučaj ostavljenih beba na javnim površinama, što se neretko dešava u drugim sredinama.

Nastavak na JužneVesti.com...






Povezane vesti

Za pet godina 84 deteta ostavljena na ulici

Izvor: Večernje novosti, 28.Avg.2019

Državne institucije traže načine kako da se izbore sa napuštanjem novorođenčadi i čedomorstvima RODITELjI su u poslednjih pet godina ostavili na ulici 84 sasvim mala deteta, potvrđeno je, za "Novosti", u Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu. Najviše ih je ostavljeno...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.