Ministarstvo: Procedura usvajanja dece stroga, rad Centra uvek kontroliše naš tim

Izvor: JužneVesti.com, 21.Maj.2020, 14:06

Ministarstvo: Procedura usvajanja dece stroga, rad Centra uvek kontroliše naš tim

Nakon što su uhapšeni socijalni radnici iz Vranja i Bujanovca osumnjičeni da su lažirali izveštaj za usvajanje i za to primili mito, a potom postupak kontrole pokrenuo i republički Zaštitnik građana, oglasilo se i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja saopštenjem u kojem ističe da su procedure oko usvajanja dece stroge, kao i da Ministarstvo vrši nadzor u situacijama poput ove.

U >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << saopštenju Ministarstva navodi se da je, kada je reč o utvrđivanju podobnosti za usvajanje, izboru usvojitelja, zasnivanju usvojenja, nadležan isključivo Centar za socijalni rad, dok tim ministarstva pregleda i kontroliše kompletnu dokumentaciju dosijea potencijalnih usvojitelja i ukoliko je ispoštovana procedura potencijalne usvojitelje upisuje u Jedinstveni lični registar usvojenja.

U ovom postupku obavezno se formira tim stručnjaka organa starateljstva: socijalni radnik, pravnik, psiholog i pedagog. Nakon utvrđivanja opšte podobnosti deteta za usvojenje, organ starateljstva spise predmeta dostavlja nadležnom Ministarstvu za porodičnu zaštitu radi upisa u Jedinstveni lični registar potencijalnih usvojnika. Na osnovu dokumentacije dosijea, tim Ministarstva vrši kontrolu da li su ispunjeni svi zakonom propisani uslovi da se kod konkretnog deteta može primeniti institut usvojenja - piše u saopštenju.

A za izbor konkretnih usvojitelja je, navode, nadležan isključivo Centar za socijalni rad i nadležni koji je utvrdio opštu podobnost deteta za usvojenje.

Ukoliko potencijalni usvojitelji žive na drugoj teritoriji, praćenje vrši Centar za socijalni rad nadležan za tu teritoriju i o toku i sadržaju adaptacionog perioda pisanim putem izveštava Centar za socijalni rad nadležan za zasnivanje usvojenja - piše u saopštenju.

Ukoliko je adaptacija bila uspešna, Centar zasniva usvojenje i o tome obaveštava Ministarstvo kako bi se to evidentiralo u Jedinstvenom ličnom registru usvojenja.

Napominju da je postupak usvojenja strogo utvrđen odredbama Porodičnog zakona, kao i da se podobnost dokazuje javnim ispravama i procenama psihologa, pedagoga, socijalnog radnika, pravnika i procenom lekara.

Inače, kako bi se utvrdilo da li je bilo propusta u radu nadležnih centara u Vranju i Bujanovcu, čija su dva socijalna radnika uhapšena, republički Zaštitnik građana je na svoju inicijativu pokrenuo postupak kontole, što je Ministarstvo ocenilo kao nepotrebno, jer kako piše u saopštenju, nadzor nad radom u takvim slučajevima vrše oni.

Podsetimo, osumnjičena D. M. iz Vranja i D. T. iz Bujanovca zloupotrebili svoja ovlašćenja kako bi u izveštaju koji je potreban za usvajanje prikazali da su uslovi ispunjeni, a u stvari nisu bili. Za takvu uslugu D. M. je od potencijalnog usvojitelja dobila na poklon mobilni telefon.

Naime, uslovi za rešenje kojim se zasniva usvajanje deteta nisu postojali zato što usvojitelj u to vreme nije bio u Srbiji.

Nakon što su saslušani pred Višim tužilaštvom u Nišu, socijalnim radnicima je određen pritvor do 30 dana.

Iz Centra za socijalni rad u Vranju do danas nisu komentarisali ovaj slučaj.

Nastavak na JužneVesti.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.