Obeležena 24. godišnjica otmice novinara Radio Prištine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Avg.2022, 10:03

Obeležena 24. godišnjica otmice novinara Radio Prištine

Gotovo dve i po decenije, prošle su od nestanka novinara Radio Prištine Ranka Perenića i Đura Slavuja, a o njihovoj sudbini ni 24 godine kasnije, nema nikakvih informacija.

Perenić i Slavuj nestali su 21. avgusta 1998.godine, nedaleko od Velike Hoče, a porodica, prijatelji i kolege okupili su se i ove godine na tom mestu, pokraj spomen ploče, odakle su još jednom zatražili formiranje Međunarodne komisije za istragu zločina nad novinarima na KiM.

"Reči su ovde >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << suvišne, ne znam ni kako da opišem moju tugu i bol. Bojim se da je istina jako strašna pošto ne možemo da dođemo do nje", rekla je supruga Ranka Perenića, Snežana Perenić.

Predsednik UNS- a Živojin Rakočević rekao je da, dok se ne bude znalo šta se desilo sa Perenićem i Slavujem, niko od nas neće imati istinsku slobodu.

"Tražimo, jer porodice čekaju pravdu, profesija čeka pravdu, jer svi mi znamo da je sistem koji je uspostavljen odgovoran za ćutanje. Tražimo ih i tražićemo ih dok nas bude", rekao je Rakočević.

Potpredsednica Društva novinara Kosova i Metohije Zorica Vogurčić rekla je da je poražavajuće što institucije na KiM ne čine ništa da se ovi i drugi slučajevi ubistva i nestanka novinara razreše.

Podsetila je da je Euleks obustavio istragu, dok je Aljibin Kurti, koji je isticao da je u procesu dijaloga Beograda i Prištine pitanje nestalih prioritetno, više puta sebe demantovao i pokazalo se da osim tih izjava, njemu nije previše stalo do rasvetljavanja ovih slučajeva.

Sa novinarima su bili i predstavnici Misije OEBS-a na KiM.

Novinari Radio Prištine, Đuro Slavuj i Ranko Perenić iz Lipljana pošli su tog 21. avgusta 1998. godine u manastir Sveti Vrači u Zočištu da naprave prilog o povratku kidnapovanih monaha, ali se od tada vode kao nestali, a automobil u kojem su bili, nije pronađen.

Autorka istraživanja o ubijenim i nestalim novinarima na KiM u periodu od 1998. do 2005 godine Jelena Petković rekla je da se od nestanka dvojice novinara, smenilo 11 šefova UNMIK-a, sedam šefova Euleksa, a nema efikasne istrage koje bi pokazale šta se dogodilo i ko su ljudi koji su za to odgovorni.

"Danas novinari stradaju u ratnim zonama, stradaju kao žrtve kriminalaca, a svi ti zločini počinju ovde. Počinju ovde zato što ovde stanuje nekažnjivost", rekla je Petković i dodala da je ta nekažnjivost zločina nad novinarima važna za profesiju, odnosno da je važno da se zna šta se kolegama dešava, kada odu na teren, i ukoliko im se nešto dogodilo, ko je za to odgovoran.

"Ako toga nema, nema pravde, nema sigurnosti ni bezbednosti, a to je opasno za svakoga ko ode na teren", rekla je Petković.

U borbi protiv zaborava, UNS je od 2012. godine otetim kolegama devet puta postavljao ploču na mestu otmice, jer je osam puta rušena, a na kojoj na srpskom i albanskom jeziku piše: "Ovde su 21. avgusta 1998. otete naše kolege novinari. Tražimo ih".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.