
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Mar.2020, 09:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novih 34 slučajeva koronavirusa, ukupno 222 obolelih, druga žrtva baka od 92 godine
U Srbiji su danas do 18.00 sati potvrđena još 34 slučaja korona virusa, čime je ukupan broj zaraženih porastao na 222, saopšteno je na zvaničnom sajtu Covid-19.
Kako se navodi, od poslednjeg izveštaja, do 18.00 časova, 22. marta testirani su uzorci 61 osobe od kojih je 34 pozitivno i 27 negativno na novi korona virus.
Od 34 potvrđena slučaja od poslednjeg izveštaja, njih 21 je hospitalizovano, ali bez komplikacija, stabilnog opšteg stanja, dok njih 13 ima >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << lakšu kliničku sliku i nalaze se u kućnim uslovima.
Do 18.00 časova u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirana je ukupno 761 osoba koja je ispunjavala kriterijume definicije slučaja.
Epidemiolog Predrag Kon saopštio je ranije da je u Srbiji obolelo 187 ljudi, da je 97 hospitalizovano, 14 je na respiratoru, kao i da do sada imamo dve žrtve, pošto je umrla i žena 1928. godište.
Kon je rekao da je ona bila na mehaničkoj ventilaciji pluća.
Kaže da je 97 osoba hospitalizovano, a da je od 14 na respiratoru dvoje u KC Vojvodine, četvoro u KC Niš, KC Kragujevac dvoje i u Beogradu šestoro.
Kako je rekao, ukupno od tih 97 hospitalizovanih pacijenata, devet je u KC Vojvodine, 10 u KC Niš, devet u KC Kragujevac, 30 na Infektivnoj klinici, sedam na Klinici za pulmologiju u KCS i 32 u KBC Dragiša Mišović.
Planira se da se 27 pacijenata prebaci na KBC "Dragiša Mišović", dodao je Kon.
Ranije danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da je preminula baka od 92 godine koja je bila na respiratoru u Infektivnoj klinici u Beogradu,
"Reč je o ženi koja je nekoliko dana bila na respiratoru, imala je udruženih bolesti. Danonoćno je tajala borba lekara za nju", rekao je Lončar za TV Prva.
On je naglasio da je nadljudskim napori predsednika Srbije nabavljena dodatna oprema i respiratori, ali da to sve može biti uzalud ako građani ne budu disciplinovani.
Zdravstveni sistem, kako je rekao , ima svoje granice i da li će opstati "zavisi od nas".
"Kada srušite zdravstveni sistem moći će samo da se leče oni koji imaju novac", rekao je Lončar i naglasio da svaki respirator i sva oprema koja je stigla iz Kine znači više ljudskih života.
"Svaki respirator znači više ljudskih života. Hajde da se uozbiljimo da damo sve od sebe da pomognemo", naglasio je ministar.
On je naveo da danas ima višestruko više respiratora u Srbiji nego što je bilo ranije , ali da u ovakvim situacijama ni to nije dovoljno.
Kaže da se predsednik Srbije 24 sata bavi nabavkom respiratora, da koristi autoritet i lične kontakte i uspeo je da nabavi više stotina mašina za mehaničku ventilaciju.
U toku dana, kako je rekao, biće objavljen i broj telefona njegovog kabineta, gde će građani večeras od sedam sati, ali i narednih dana, i njega lično moći da zovu, da razgovaraju i da dobiju sve informacije vezane za korona virus.
Sa ministrom za sport i omladinu Vanjom Udovičićem dogovoreno je da se snimi program vežbi koje mogu da se rade u kućnim uslovima i koje će se emitovati na televizijskim kanalima.
Govoreći o zaraženim lekarima on je rekao da su to sporadični slučajevi i da je dobro što oni nisu zaražene u bolnicama.
"Određen broj ljudi je otišao u izolaciju. To je stvar sa kojom moramo da se nosimo. Cilj je da korona virus što kasnije dođe do zdravstvenih radnika i da njih sačuvamo", naveo je ministar.
Prati se kaže koji lekovi daju najbolje rezultate u lečenju. Koja terapija u Kini je dala najbolje rezultate, ali i sada u zapadnoevropskim zemljama.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...