Nestašica najčešće korišćenog leka za štitnu žlezdu veliki problem za hronične pacijente

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Feb.2020, 09:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nestašica najčešće korišćenog leka za štitnu žlezdu veliki problem za hronične pacijente

Hronični pacijenti koji svakodnevno moraju da uzimaju lek eutiroks (Eutyrox) zbog smanjene funkcije štitne žlezde danima su u ozbiljnom problemu zbog nestašice ovog leka.

Eutiroks se prodaje u različitim dozama, koje pacijenti dobijaju u zavisnosti od toga koliko im je umanjena funkcija štitne žleze. Što je sporiji rad štitne žlezde, to je potrebnija veća doza, a upravo tih najvećih doza nema nigde.

Osoba koja ima hipotireozu će verovatno imati više od jednog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << od sledećih simptoma:

1. umor

2. smanjen broj otkucaja srca

3. progresivni gubitak sluha

4. prekomernu težinu

5. probleme s pamćenjem i koncentracijom

6. depresiju

7. gušavost (povećana štitna žlezda)

8. bol u mišićima ili slabost

9. gubitak interesa za seks

10. utrnuća, trnce u rukama

11. suvu kožu

12. natečene kapke

13. suvoću, gubitak ili prerano opadanje kose

14. ekstremnu osetljivost na hladnoću

15. zatvor

16. nepravilne menstruacije

17. promukli glas

Pojedini se snađu, pa uzmu po dve kutije (recimo dve od 75 mikrograma), pa onda dobiju potrebnu dnevnu dozu od 150 mikrograma uzimanjem dve tablete odjednom dnevno. Međutim, nemaju svi tu sreću, a onda nastaje ozbiljan problem po pacijenta.

"Obišla sam celu Loznicu u pokušaju da nađem lek i samo na jednom mestu sam našla kutiju od 75 mikrograma što mi ne odgovara jer dnevno pijem 125. Nije bilo ni doza od 25, ni od 50, pa da bar uzimanjem dve popijem koliko treba. Plašim se kako ću da reagujem na znatno smanjenu dozu jer je lekar jedva uspeo da mi postavi odgovarajuću dozu. Ne bih volela da ponovo dobijem na kilaži i imam problem sa otežanim disanjem", kaže za B92.net uznemirena Vera Todorović (51).

Ista situacija je u Beogradu i u ostalim mestima u Srbiji, a kako kažu u Centru za informacije o lekovima, razlog je taj što leka nema na tržištu.

Tačnije, proizvođač - kompanija "Merck" ga nema, a nema ni adekvatne zamene za njega, kaže za B92.net direktor "Apoteka Beograd" spec. farm. Jasminka Bjeletić.

"Kod nas u apotekama ima letroks od 50, 100 i 150 mikrograma i tivoral od 100 mikrograma. To su lekovi koji su direktna paralela eutiroksu, ali nijedan endokrinolog ne voli da daje ovu zamenu pacijentu koji je naviknut na eutiroks. Iako je kod njih ista aktivna supstanca, tehnološki postupak u proizvodnji i dodaci su drugačiji", kaže Bjeletićeva.

Hipotireoza se ponekad naziva "tiha" bolest, jer simptomi mogu biti blagi, tako da niko ne primećuje da nešto nije u redu. Neobrađeni simptomi postaju uočljiviji, te može dovesti do konfuzije i mentalnih poremećaja, otežanog disanja, srčanih problema, fluktuacije telesne temperature, i smrti, navodi Primarna-medicina.com.

Međutim, to dalje remeti zdravlje pacijenta kome zbog manje doze može da se pogorša stanje, a i kada se apoteke budu snabdele potrebnim dozama, biće potrebna ponovna korekcija doze jer "hormone je najteže dozirati", kaže naša sagovornica.

U "Apotekama Beograd" nemaju informaciju kada će ga ponovo biti u potrebnim količinama, pa smo u pokušaju da saznamo nešto više zvali Agenciju za lekove i medicinska sredstva Srbije. Kako navode, lek ima dozvolu Agencije da se nađe na tržištu, kao i sertifikate analiza serija uvezenog lekova, te samim tim nema prepreke da se on nađe na tržištu.

Dakle, problem je kod proizvođača, a da li je u pitanju nešto trenutno ili "Merck" namerava da pomenuti lek zameni nekim novim još nije poznato, a što je veliki problem, jer, prema pojedinim istraživanjima, svaka druga žena u Srbiji boluje od štitne žlezde. Na drugom mestu po brojnosti su hipertireoza i hipotireoza, ali i nezaobilazni Hašimoto tireoiditis, a za dva poslednja se upravo pripisuje eutiroks.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.