Model borbe nije švedski, već naš u skladu sa situacijom - do kraja nedelje moguć silazni tok broja zaraženih

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Jul.2020, 15:58

Model borbe nije švedski, već naš u skladu sa situacijom - do kraja nedelje moguć silazni tok broja zaraženih

U našoj zemlji može funkcionisati jedino srpski model borbe protiv korone, a taj model je zasnovan na dokazima i indikatorima prema kojima se radi sve ono što je najbolje za čitavu našu populaciju i zdravlje našeg naroda rekla je danas pomoćnica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić-Tepavčević.

Ona je tako odgovorila na konstataciju da se u javnosti čuju primedbe da je u Srbiji na snazi švedski model borbe protiv korone i pitanje da li je to pitanje izbora ili >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << realnosti.

„Sve preporuke koje donosimo su u skladu sa aktuelnom epidemiološkom situacijom i indikatorima koje imamo“, podvukla je Kisić-Tepavčević, uz konstataciju da se u svakom momentu radi ono što.

Ona je ukazala da je u početnoj fazi primenjen konzervativan i restriktivan model, sa ciljem da se čuvaju najugoroženiji, da se sačuva naše najstarije stanovništvo, u čemu se uspelo.

„Za to vreme ojačani su kapaciteti zdravstvenog sistema, kada je u pitanju broj bolnica, privremenih bolnica, laboratorija, broj testova. Kada su nastupili vremenski uslovi za koje se mislilo u jednom momentu da će smanjiti transmisiju virusa, i epidemoloških indikatora, ne samo u našoj zemlji već u regionu i celoj Evropi došlo je do popuštanja restriktivnih mera“, objasnila je ona dodajući da se onda prešlo na aspekt lične odgovornosti.

Kazala je da je očigledno da će borba sa virusom biti duga i poručila da apsolutno svako mora da preuzme svoju odgovornost i ulogu da bismo uspeli u toj borbi.

„Nećemo pričati o kineskom, švedskom modelu, već našem modelu, zasnovanom na dokazima i na indikatorima, tako da su sve preporuke isključivo iz toga proizašle“, zaključila je ona.

Do kraja nedelje moguć silazni tok broja zaraženih

Kisić Tepavčević izjavila je da se poslednjih dana beleži relativna stagnacija apsolutnog broja obolelih, tzv "plato" te da je, ako se takav trend nastavi, za očekivati da narednih dana, do kraja nedelje imamo silazni tok u broju zaraženih.

Kako je rekla, stagnacija broja obolelih je dobar parametar, jer kada se svaki dan beleži novih par stotina slučajeva, uz sve koji se nisu javili lekaru, sve je više potencijalnih nosilaca infekcija, a, taj broj bi, kaže, bio i višestruko veći da se ne primenjuju preventivne mere.

“U ovom momentu održavanje platoa jeste povoljan prognostički parametar. Ne smemo da se opustimo, ali to je pokazatelj da svi zajedno dobro radimo. Većina poštuje mere, i ako se ovo nastavi ovako, sada je za očekivati da narednih dana, možda i do kraja nedelje imamo silazni tok”, rekla je Kisić Tepavčević na pres konferenciji.

Nismo izgubili kontrolu nad epidemiološkom situacijom

Kisić Tepavčević kaže da Krizni štab nije izgubio kontrolu nad epidemiološkom situacijom i da je svaka odluka tog štaba zasnovana na dokazima i transparentno prikazanim indikatorima u datom trenutku.

Ona je na pitanje da li je se krizni štab smatra odgovornim što do gubitka kontrole nad epidemiološkom situacijom posle izbora, odgovorila da su sve mere koje su donosili i ukidali bile usvajane u skladu sa indikatorima situacije.

"Ništa se nije krilo niti se krije. Svi podaci su transparentni i u skladu sa indikatorima. Kada je potrebno otvaramo nove kovid bolnice, kada nema potrebe mi ih zatvaramo", rekla je Kisić Tepavčević.

Na insistiranje da odgovori na novinarsko pitanje da li su mere relaksirane zbog održavanje izbora, što je. kako je rečeno, dovelo do povećanja broj inficiranih par dana nakon izbora, Kisić Tepavčević kaže da je u tom momentu broj slučajeva i pregleda u kovid ambulantama bio sporadičan.

"To je bila takva epidemiološka situacija ovde i svuda u svetu, a da li je popuštanje dovelo do povećanje transmisije virusa - jeste i to je tako bilo svuda u svetu", bila je precizna Kisić Tepavčević.

Ona je naglasila i da je i tada preporučeno poštovanje mera, nošenje maski, držanje rastojanja, što je, kako je kazala, zbog sadašnjih indikatora, ponovo obaveza.

Postali smo, ističe ona, dosadni kada je reč o poštovanju mera, ali to su efikasne mere.

"Niko se nije mogao zaraziti ako nije bio u kontaktu sa neposrednim nosiocem ili ako nije koristio zaštitne mere", napominje ona.

Na pitanje zašto se čeka više sata ispred Infektivne klinike za pregled, Kisić Tepavčević je kazala da je u pitanju dužina pregleda

"Taj pregled zahteva određeno vreme jer je reč kliničkom pregledu, laboratorijskom pregledu i remenskom pregledu pluća. Potpuno razumemo nemoć ljudi koji čekaju i kojima je potrebna pomoć", kaže Kisić Tepavčević.

Direktor KBC Zvezdara dr Petar Svorcan odgovarajući na isto pitanje rekao je da građani mogu da se pregledaju i na Infektivnoj klinici, u KBC Bežanijska kosa, Zemun, u Gradskom zavodu za plučne bolesti, kao i u kovid ambulantima koji su otvoreni i poručio građanima da koriste kovid ambulante.

"Otvorene su kovid ambulante koji rade čitavu noć, ali narod možda iz nekog ubeđenja da su na Infektivnoj klinici najbolji lekari ide tamo, a možda i iz unutrašnjosti dolaze na direktno na Infektivnu", rekao je Svorcan.

On je naglasio da ne krivi građane već da precizira gde sve mogu da odu na pregled koji podrazumeva klinički, laboratorijski i remenski pregled pluča, a na osnovu koga se donosi odluka da li pacijent ide na bolničko lečenje ili u kućnu samoizolaciju.

Na pitanje šta se dešava sa laboratorijom Vatreno oko i da li tačno da su na toj laboratoriji izgubljeni testovi rađeni 6., 7. i 8. jula Kisić Tepavčević je odgovorila da testovi nisu izgubljeni, već da je došlo da kašnjenje rezultata ne zbog nedostatka testova, već do nedostatka reagensa.

"Određeni reagensi su nedostajali, a ne testovi. Nisu izgubljeni testovi, pacijenti koji su testirani dobili su naknadno rezultati, svi su dobili sa jednim nažalost velikim zakašnjenjem", zaključila je ona.

Razlog neslaganja broja zaraženih i vreme saopštavanja

Zamenik direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević objasnila je danas da se brojevi o zaraženima na virus korona koji se saopštavaju u 15 časova razlikuju od onih na lokalu zato što zavodi za javno zdravlje i domovi zdravlja širom zemlje unose podatke u bazu ceo dan, odnosno i nakon 15 časova.

Na konferenciji za medije, Kisić je ukazala da svi zavodi za javno zdravlje i domovi zdravlja u našoj zemlji, kao i Institut "Batut" vrše nadzor nad virusom korona i dodala da je reč o više od 200 ustanova koji mogu da rade briseve za PCR test i unose podatke u bazu.

"Sve te ustanove dobijaju povratne informacije o statusu testova, odnosno o pozitivnosti pacijenata koje su uzrokovali, i imaju kompletan uvid na dnevnom nivou o stanju pacijenta. Na osnovu toga ih i obaveštavaju o izolaciji ili terapiji", navodi Kisić.

Ukazuje da na prikupljanju podataka o broju zaraženih učestvuje veliki tim koji te podatke unosi u bazu, te dodala da se neretko ti podaci ne unose u bazu istog momenta, zbog obima posla u tim ustanovama.

S obzirom da se podaci unose do kraja dana, kaže Kisić, dešava se da dođe do neslaganja podataka u pojedinom delu dana.

Kisić je istakla da su podaci o broju hospitalizovanih i broju pacijenata na respiratoru poklapaju, jer se, kaže, taj podatak u bazu unosi istog momenta.

"Takođe, bitno je naglasiti da broj hospitalizovanih ne odgovara vrlo često broju aktivnih pacijenata, aktivnih u smislu da imaju bolest u tom momentu, zato što se pacijenti primaju zbog težine kliničke slike, a ne zato što su PCR pozitivni", objasnila je Kisić.

Ističe da često u bolnicima ima oko 40 odsto pacijenata koji nemaju PCR nalaz ili ga još uvek čekaju ili im je PCR čak i negativan, ali imaju sve simptome koji odgovaraju virusu korona i primaju terapiju.

"Ima različitih neslaganja, sve se to može objasniti da se te brojke ne bi dovodile u sumnju ili rađalo neko nepoverenje. Baza je napravljena sa ciljem da imamo nadzor u svakom mogućem momentu, možda nije idealna, ali pruža dobru osnovu za dalji rad", zaključila je Kisić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.