Kukan o izveštaju EK za Srbiju: Brže u poglavlja, ali bez prečice

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Apr.2018, 12:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kukan o izveštaju EK za Srbiju: Brže u poglavlja, ali bez prečice

Evropska komisija sutra daje ocenu napretka na putu evrointegracija, a prema oceni Eduarda Kukana, člana Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta, Srbija će "dobiti podršku za još brže otvaranje i zatvaranje pristupnih poglavlja, ali uz ispunjavanje svih kriterijuma i bez ikakvih prečica".

Dugogodišnji predsednik Odbora za saradnju sa Zapadnim Balkanom za "Dojče vele" (DW) analizirao je izveštaj Evropske komisija, koja je još prošle godine dodelila pohvalnu etiketu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << „lidera" u procesu evrointegracija Srbiji i Crnoj Gori, jedinim zemljama sa Zapadnog Balkana koje su uključene u pristupne pregovore s EU.

"Jasno je da će ove zemlje dobiti podršku za još brže otvaranje i zatvaranje pristupnih poglavlja, ali uz ispunjavanje svih kriterijuma i bez ikakvih prečica", kazao je Kukan.

DW navodi da je takođe jasno da će se jedan od najvažnijih, ako ne i najvažniji deo izveštaja Evropske komisije o Srbiji odnositi na proces normalizacije odnosa sa Kosovom.

Navodi se da je, iako iz Evropske službe za spoljne poslove poručuju da u tom procesu ima napretka, očigledan i zastoj kada je reč o implementaciji već postignutih dogovora, ali i ukupnoj normalizaciji odnosa dve strane.

DW navodi da će Evropska komisija i u ovom izveštaju podsetiti Srbiju da njen napredak na EU putu zavisi kako od reformi u zemlji tako i od normalizacije odnosa sa Kosovom i primene svih postignutih sporazuma, na prvom mestu sporazuma o energetici.

Prema DW, u Briselu svakako primećuju da varnice koje i dalje, svako malo, izbijaju između Beograda i Priština predstavljaju pretnju za stabilnost čitavog regiona i krše jedan od osnovnih zahteva EU u procesu proširenja, a to su dobrosusedski odnosi i rešavanje bilateralnih sporova.

Navodi se, da se i pored dobrih ocena koje je dobijala za svoju ekonomsku reformu i pozitivnu ulogu u regionalnim odnosima, Srbija i ovoga puta suočava sa kritikama kad su u pitanju reforme u oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala i slobode izražavanja.

DW navodi da su sve to bolne tačke čitavog regiona i to od samog početka evrointegracionog procesa regiona.

"Postoji stagnacija ili čak nazadovanje demokratije u regionu. Razlikuje se od zemlje do zemlje ali opšte stanje nije dobro. Vladavina prava, transparentnost u javnim poslovima, saradnja civilnog društva i državnih institucija - sve se to mora poboljšati. A sloboda medija i tretiranje medija od strane vlasti predstavljaju jedan od najznačajnijih problema na Zapadnom Balkanu", naveo je Kukan.

Prema rečima Kukana ni Kosovo ne bi trebalo da se u ovogodišnjem izveštaju nada pozitivnom stavu Evropske komisije.

DW navodi se da je normalizacija odnosa sa Srbijom u stagnaciji uz povremene eskalacije i tenzije sa obe strane, a da Evropska komisija od prištinskih vlasti traži da se više angažuju u dijalogu sa Beogradom i primene sve postignute sporazume na prvom mestu sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština.

"Smatram da ovaj izveštaj neće doneti mnogo ohrabrenja za Kosovo jer su mogli mnogo više da urade. Koliko im je samo vremena trebalo da u Parlamentu glasaju za demarkaciju granice sa Crnom Gorom? To je dokaz da stvari na Kosovu ne funkcionišu kako bi trebalo. Očekujem dosta oštrih preporuka u izveštaju o tome kako i šta da poprave na svom daljem evropskom putu", ocenio je Kukan.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.