Junker: Turci bez viza u EU samo ako Ankara ispuni sve uslove

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Avg.2016, 10:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Junker: Turci bez viza u EU samo ako Ankara ispuni sve uslove

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker rekao je u nedelju da će Turcima biti odobrena putovanja bez viza u zemlje članice Evropske unije od oktobra, samo ako Ankara ispuni sve uslove, uključujući reformu antiterorističkih zakona, javlja Rojters.

"Pitanje putovanja bez viza, koje je direktno povezano sa sporazumom o rešavanju pitanja >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << izbeglica, može da bude primenjeno 1. oktobra samo ako svi uslovi budu zadovoljeni", rekao je Junker na evropskom forumu u Alpbahu, godišnjoj konferenciji u Austriji.

Prema njegovim rečima, "antiteroristički zakoni se ne mogu koristiti za zatvaranje intelektualaca, naučnika i novinara".

Ranije ovog meseca, turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu rekao je da bi njegova vlada mogla da prestane da pomaže u zaustavljanju priliva izbeglica i migranata u Evropu, ako 28-člani blok od oktobra ne ublaži propise za putovanja Turaka, podseća britanska agencija.

Čavušugluovi komentari su se poklopili sa pojačanim tenzijama između Brisela i Ankare posle propalog pokušaja puča 15. jula u Turskoj, pošto je Evropa uznemirena oštrim merama turskih vlasti koje su usledile, a uz to je odavno zabrinuta zbog široke primene antiterorističkih zakona u Turskoj.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.