Delegacija Srbije u Sofiji: Španija i Italija upoznate sa diskriminacijom Srba na KiM

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Maj.2024, 08:10

Delegacija Srbije u Sofiji: Španija i Italija upoznate sa diskriminacijom Srba na KiM

Članovi delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO započeli su učešće na prolećnom zasedanju NATO sastankom sa lordom Markom Lankesterom (UK), koji je izvestilac za nacrt izveštaja "Zapadni Balkan - obnovljeni bezbednosni izazovi na vratima NATO", koji će danas biti razmatran na sastanku Odbora za odbranu i bezbednost Parlamentarne skupštine NATO.

Tokom sastanka narodni >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << poslanici su izneli niz komentara na tekst izveštaja, posebno na deo koji se odnosi na situaciju na Kosovu i Metohiji, saopšteno je iz Narodne skupštine.

Lordu Lankasteru su uručene detaljne primedbe i komentari naše delegacije, koje se pored ostalog odnose na potrebu da se zauzme nepristrasan odnos prema Kosovu i Metohiji, koji bi bio u skladu sa deklarisanom politikom NATO prema ovom pitanju.

Ukazano je na niz istorijski netačnih podataka i na činjenicu da izveštajem nisu obuhvaćeni podaci o nasilju kojem su Srbi na KiM u kontinuitetu izloženi, usled niza jednostranih poteza Prištine.

Ukazano je na niz poteškoća sa kojima se suočavaju Srbi na KiM u ostvarivanju svojih fundamentalnih ljudskih prava. Istaknuta je činjenica da Priština ne ispunjava obaveze preuzete Briselskim sporazumom, te da već 11 godina nije formirana Zajednica srpskih opština, što dodatno generiše nestabilnost i tenzije.

Posebno se podseća da su, u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN, pripadnici misije KFOR jedine legitimne oružane snage, te je stoga transformacija takozvanih "kosovskih bezbednosnih snaga" u suprotnosti sa međunarodnim pravom.

Lord Lankaster je izrazio razumevanje za stavove koje je naša delegacija iznela, ukazavši da je spreman da razmotri detaljno sugestije i komentare koji su dostavljeni, kao i da uvaži deo iznetih argumenata.

Ocenio je da su pojedini argumenti bili posebno konstruktivni. Istakao je da je cilj izveštaja da održi pažnju NATO i KFOR na region Zapadnog Balkana, odnosno osigura bezbednost i sigurno okruženje na KiM, posebno imajući u vidu bezbednosne izazove u drugim delovima sveta.

Izrazio je i spremnost da u narednom periodu prihvati poziv za posetu Republici Srbiji, tokom pripreme ažuriranog teksta izveštaja, koji će biti razmatran na jesenjem zasedanju PS NATO u Montrealu.

Na prolećnom zasedanju PS NATO, koje se održava od 24. do 27. maja 2024. godine u Sofiji, učestvuju v.d. šefa delegacije Nataša Jovanović, kao i članovi delegacije Goran Rakić i prof. dr Zoran Dragišić. Sastanku je prisustvovao i šef Misije Republike Srbije pri NATO ambasador Branimir Filipović.

Rakić: Tražimo ispunjenje obaveza iz Briselskog sporazuma iz 2013. godine

Narodni poslanik i član delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Parlamentarnoj skupštini (PS) NATO Goran Rakić izjavio je danas na zasedanju PS NATO u Sofiji da Srbi sa KiM traže ispunjenje obaveza iz Briselskog sporazuma iz 2013. godine, budući da ništa iz tog dokumenta nije ispunjeno na terenu.

Rakić je, obraćajući se na temu Zapadni Balkan obnovljeni bezbednosti izazovi, istakao da 109 zemalja nije priznalo tzv. Kosovo, od toga četiri članice NATO-a.

"Ono što tražimo i što nama treba, pogotovo nama koji živimo na tom prostoru, to je ispunjenje obaveza iz postignutog Sporazuma u Briselu 2013. godine", rekao je Rakić i naglasio da ništa od toga sporazuma Priština na terenu nije ispunila.

Rakić je u obraćanju koje je objavljeno na njegovoj Fejsbuk stranici zahvalio vojnicima Kfora na KiM koji su zaduženi za bezbednost i koji su, kako je istakao, po Rezoluciji 1244 jedina oružana sila koja može da figurira na prostoru Kosova i Metohije, a ne tzv. Kosovske bezbednosne snage.

Rakić je naveo sa kojim se problemima suočavaju Srbi na KiM i istakao da im se ukida pravo na lečenje, platni promet, zabranjuje uvoz hrane, kao i da su za vreme korone Srbi na KiM bili možda jedini narod ili zajednica na svetu kojoj je bilo zabranjeno da primi vakcine protiv koronavirusa.

"Ukoliko se ne ispuni Briselski sporazum, koji je postignut 2013. godine, ne da samo pada u vodu dijalog i nastavak razgovora između Beograda i Prištine, nego se ruši i autoritet Evropske unije i ove kuće u kojoj se danas nalazimo", rekao je Rakić.

On je istakao da je ključ svega da Srbi na KiM dobiju neku sigurnost, odnosno da imaju neka ovlašćenja, poput ovlašćenja iz oblasti zdravstva, prosvete i ruralnog uređenja opština.

Na agendi prolećnog zasedanja PS NATO koje se održava u Sofiji nalazi se, između ostalog, i zahtev tzv. Skupštine Kosova da postane pridruženi član, nakon što je odluku o tome u martu doneo Stalni odbor Parlamentarne skupštine NATO.

Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić uputila je pismo šefovima svih delegacija članica i pridruženih članica u Parlamentarnoj skupštini NATO, u kojem je ukazano da bi dodeljivanje statusa pridruženog člana tzv. Skupštini Kosova neupitno predstavljalo nagradu za Prištinu koja kontinuirano vrši nasilje i sistemsku diskriminaciju nad Srbima na KiM, kao i za opstruisanje Briselskog dijaloga.

Brnabić skrenula pažnju na kontinuiranu diskriminaciju Srba na KiM

Članovi delegacije u Parlamentarnoj skupštini (PS) NATO nastavljaju učešće na prolećnom zasedanju u Sofiji sastankom sa delegacijom Španije, na čelu sa šefom delegacije senatorom Fernandom Guterešom, kao i sa delegacijom oba doma Parlamenta Italije, na čelu sa šefom delegacije Lorencom Ćezom, saopštila je Narodna Skupština RS.

Tokom sastanka izražena je zahvalnost na čvrstom i doslednom stavu Španije u pogledu poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije.

Ukazano je da bi dobijanjem pridruženog članstva u PS NATO tzv. "Skupština Kosova" bila prekršena pravno-obavezujuća Rezolucija 1244 SB UN, kao i da bi bio učinjen presedan u okviru PS NATO, budući da tzv. "Kosovo" ne priznaju ni sve članice ove organizacije, štaviše na Kosovu i Metohiji snage NATO vrše mirovnu operaciju, u skladu sa mandatom UN, saopštila je Narodna Skupština RS.

Dodatno bi bio prekršen i Poslovnik PS NATO.

Konačno, a ovakva odluka predstavljala bi nagradu za sve dosadašnje jednostrane poteze Prištine i za činjenicu da danas Srbi na KiM žive kao u getu.

Članovi španske delegacije su ponovili podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Srbije i istakli da se njihov stav nije promenio.

Naveli su da Španija razume našu poziciju, jer se i sama suočavala sa sličnim problemima u prošlosti.

Ukazali su da je Španija, zajedno sa drugim državama, pokušala da odloži usvajanje ove odluke, ali da je većina članica PS NATO podržala njeno usvajanje na sastanku Stalnog komiteta u Talinu.

Delegacija Narodne skupštine Srbije upoznala je i italijansku delegaciju sa veoma teškom situacijom u kojoj se nalaze Srbi na KiM.

Italija je veoma dobar poznavalac prilika na KiM, budući da je najveći kontributor misije KFOR, ali i zbog činjenice da je imala 13 komandanata KFOR od 1999. godine, odnosno da je i sada zamenik komandanta KFOR italijanski brigadni general F. Bernaka.

Izražena je zahvalnost na činjenici da italijanski vojnici štite srpsko stanovništvo i pravoslavne svetinje, posebno manastir Visoki Dečani, koji je i jedini preostali pod zaštitom KFOR.

U tom kontekstu, ukazano je i na nedavnu, još jednu u nizu sramnih odluka Prištine, da zabrane ulazak na KiM srpskom patrijarhu Porfiriju.

Članovi italijanske delegacije su istakli odlične bilateralne odnose između Srbije i Italije, podsetivši da su uvek negovali prijateljske odnose sa našom zemljom.

Izrazili su razumevanje za situaciju u kojoj se nalaze Srbi na KiM, podsetivši da je italijanska delegacija nastojala da se čuje naš glas i u Savetu Evrope.

Ukazano je da će, ukoliko Parlamentarna skupština NATO usvoji ovu odluku na plenumu 27. maja to predstavljati veoma pogrešnu odluku za mir i stabilnost u našem regionu.

Šefovima španske i italijanske delegacije uručeno je pismo predsednice Narodne skupštine Srbije Ane Brnabić, u kojem se posebno skreće pažnja na sveprisutno nasilje i otvorenu sistemsku, sistematičnu i kontinuiranu diskriminaciju nad Srbima na KiM, o čemu svedoči i podatak da je samo tokom proteklih godinu dana Kosovo i Metohiju napustilo više od 15 odsto srpskog stanovništva.

Pored ostalog, ukazano je da bi dodeljivanje pridruženog statusa tzv. "Skupštini Kosova" u Parlamentarnoj skupštini NATO predstavljalo "nagradu" navedenom ponašanju Prištine, koja čini sve što je u njenoj moći da opstruiše dijalog Beograda i Prištine i da ne ispuni svoje obaveze iz Briselskog sporazuma, uključujući i činjenicu da duže od 11 godina odbija da formira Zajednicu srpskih opština.

U delegaciji Narodne skupštine RS su, koja učestvuje na prolećnom zasedanju Parlamentarne skupštine NATO u Sofiji, v.d. šefa delegacije Nataša Jovanović i članovi delegacije Zoran Dragišić i Goran Rakić.

Sastanku su prisustvovali i šef Misije Srbije pri NATO ambasador Branimir Filipović, kao i ambasador RS u Republici Bugarskoj Željko Jović.

Delegacija Srbije u Sofiji: Španija i Italija upoznate sa diskriminacijom Srba na KiM

Članovi delegacije Narodne Skupštine Republike Srbije danas su na prolećnom zasedanju Parlamentarne skupštine (PS) NATO u Sofiji upoznali delegate iz Španije i Italije sa kontinuiranom diskriminacijom Srba na Kosovu i Metohiji, saopštila je Narodna Skupština.

Tokom današnjih sastanka sa delegacijom Španije, kao i sa delegacijom oba doma Parlamenta Italije, narodni poslanici su izneli niz argumenata protiv davanja statusa pridruženog članstva tzv. Kosova PS NATO.

Delegacija Srbije je ukazala da bi bila prekršena pravno-obavezujuća Rezolucija 1244 SB UN, kao i da bi bio učinjen presedan u okviru PS NATO ukoliko bi tzv. Kosovo dobilo status pridruženog članstva u Palamentarnoj skuštini, budući da tzv. Kosovo ne priznaju ni sve članice ove organizacije, saopštila je Narodna Skupština Republike Srbije.

Pored toga što bi dodatno bio prekršen i Poslovnik PS NATO, ovakva odluka predstavljala bi "nagradu" za sve dosadašnje jednostrane poteze Prištine i za činjenicu da danas Srbi na KiM žive kao u getu, istakla je Delagacija Srbije.

Članovi španske delegacije su ponovili podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Srbije i istakli da se njihov stav nije promenio.

Naveli su da Španija razume našu poziciju, jer se i sama suočavala sa sličnim problemima u prošlosti.

Ukazali su da je Španija, zajedno sa drugim državama, pokušala da odloži usvajanje ove odluke, ali da je većina članica PS NATO podržala njeno usvajanje na sastanku Stalnog komiteta u Talinu.

Delagacija Srbije je tokom današnjeg sastanka izrazila zahvalnost na čvrstom i doslednom stavu Španije u pogledu poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, kaže se u saopštenju.

Delegacija Narodne skupštine Srbije upoznala je i italijansku delegaciju sa veoma teškom situacijom u kojoj se nalaze Srbi na KiM.

Italija je veoma dobar poznavalac prilika na KiM, budući da je najveći kontributor misije KFOR, ali i zbog činjenice da je imala 13 komandanata KFOR od 1999. godine, odnosno da je i sada zamenik komandanta KFOR italijanski brigadni general F. Bernaka.

Izražena je zahvalnost na činjenici da italijanski vojnici štite srpsko stanovništvo i pravoslavne svetinje, posebno manastir Visoki Dečani, koji je i jedini preostali pod zaštitom KFOR.

U tom kontekstu, ukazano je i na nedavnu, još jednu u nizu sramnih odluka Prištine, da zabrane ulazak na KiM srpskom patrijarhu Porfiriju.

Članovi italijanske delegacije su istakli odlične bilateralne odnose između Srbije i Italije, podsetivši da su uvek negovali prijateljske odnose sa našom zemljom.

Izrazili su razumevanje za situaciju u kojoj se nalaze Srbi na KiM, podsetivši da je italijanska delegacija nastojala da se čuje naš glas i u Savetu Evrope.

Ukazano je da će, ukoliko Parlamentarna skupština NATO usvoji ovu odluku na plenumu 27. maja to predstavljati veoma pogrešnu odluku za mir i stabilnost u našem regionu.

Šefovima španske i italijanske delegacije uručeno je pismo predsednice Narodne skupštine Srbije Ane Brnabić, u kojem se posebno skreće pažnja na sveprisutno nasilje i otvorenu sistemsku, sistematičnu i kontinuiranu diskriminaciju nad Srbima na KiM, o čemu svedoči i podatak da je samo tokom proteklih godinu dana Kosovo i Metohiju napustilo više od 15 odsto srpskog stanovništva.

U delegaciji Narodne skupštine RS su, koja učestvuje na prolećnom zasedanju Parlamentarne skupštine NATO u Sofiji, v.d. šefa delegacije Nataša Jovanović i članovi delegacije Zoran Dragišić i Goran Rakić.

Sastanku su prisustvovali i šef Misije Srbije pri NATO ambasador Branimir Filipović, kao i ambasador RS u Republici Bugarskoj Željko Jović.

Na agendi prolećnog zasedanja PS NATO u Sofiji od 24. do 27. maja nalazi se između ostalog i zahtev tzv. Skupštine Kosova da postane pridruženi član, nakon što je odluku o tome u martu doneo Stalni odbor Parlamentarne skupštine NATO.

Tokom zasedanja planiran je niz bilateralnih sastanaka članova delegacije Narodne skupštine RS tokom kojih će biti narodni poslanici izraziti snažno protivljenje mogućnosti da takozvana "Skupština Kosova" unapredi svoj status u okviru Parlamentarne skupštine NATO u status pridruženog člana.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Delegacija Skupštine Srbije na prolećnom zasedanju Parlamentarne skupštine NATO

Izvor: Danas, 25.Maj.2024

Članovi delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini (PS) NATO, koji prisustvuju prolećnom zasedanju tog tela u Sofiji, sastali su se sa predstavnicom delegacije Azerbejdžana u PS NATO Malahat Ibrahimgizi i sa predstavnikom Britanije lordom Markom Lankesterom, izvestiocem za nacrt izveštaja...

Nastavak na Danas...

Parlamentarna skupština NATO: KFOR dogovorio povlačenje napadača iz Banjske u Srbiju

Izvor: NoviMagazin.rs, 25.Maj.2024

U izveštaju Komisije za odbranu i bezbednost Parlamentarne skupštine Severnoatlanske alijanse (NATO) koji je danas razmatran u Sofiji, navodi se da je misija KFOR na Kosovu, 24. septembra prošle godine, dogovorila sa napadačima koji su se povukli u manastir Banjska na severu Kosova, da se povuku...

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.