UN: Genocid i danas realna pretnja za mnoge ljude u svetu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Dec.2021, 16:22

UN: Genocid i danas realna pretnja za mnoge ljude u svetu

Genocid ostaje realna pretnja za mnoge ljude širom sveta, direktno ili kroz narative iz prošlosti, i danas se suočavamo sa stalnim rastom u broju nasilnih konflikta, koji traju duže, izazivajući strašne posledice po ljude i ekonomije.

To su u zajedničkoj izjavi poručile specijalna savetnica Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za sprečavanje genocida Alis Vairimu Nderitu i stalne koordinatorke Ujedinjenih nacija u Srbiji Fransoaz Žakob, a povodom Međunarodnog dana >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << sećanja na žrtve zločina genocida i sprečavanja ovog zločina.

U zajedničkoj izjavi navodi se da su pre 73 godine, svetski lideri jednoglasno rekli "nikada više" užasnim zločinima učinjenim tokom holokausta i usvojili su Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju genocida.

"Ovo je bilo vreme nade. Svet je svedočio užasima nasilja sa širokim posledicama i jasnom namerom da se uništi određena grupa, te odlučio da kodifikuje opis ovog zločina i posveti se borbi da se on nikada ne ponovi", piše u zajedničokoj izjavi predstavnika UN-a.

Ističu da danas genocid ostaje realna pretnja za mnoge ljude širom sveta i da su svi svesni toga da pojava nasilja, konflikta i ozbiljnih zločina imaju uzrok u dugotrajnoj sistemskoj diskriminaciji, dubokim ekonomskim nejednakostima i društvenoj isključenosti, kao i u ugroženom demokratskom prostoru i civilnom društvu.

Poručuju da se mora obnoviti posvećenost i raditi zajednički kako bi se sprečila diskriminacija prema zaštićenim grupama i eskalacija tenzija među grupama.

"Treba da se suprotstavimo govoru mržnje, govoru koji deli zajednice i poziva na nasilje i netrpeljivost, da zaustavimo veličanje osuđenih ratnih zločinaca i osiguramo veću odgovornost kada se ovi zločini dese", poručuju iz UN-a.

Potrebno je, dodaju, nastaviti izgradnju poverenja, svesti i razumevanja na svim nivoima, od političkog vrha do zajednica, i kroz sve relevantne sektore, od reprezentativnih tela, preko tela za nadzor, lokalnih samouprava, verskih institucija, do obrazovnog sistema i medija.

"Pozivamo sve one u poziciji moći da učine sve što je moguće da usmere fokus na stvari koje zemlju ujedinjuju, a ne na one koje dele narod. Ovo znači da se lekcije iz prošlosti koriste ka izgradnji budućnosti u kojoj izvedba takvih zločina više neće biti moguća", ističu iz UN-a.

Naglašavaju da je iskustvo pokazalo da odgovornost za zločine iz prošlosti čini ključni element sprečavanja budućih zločina, te stoga ona mora biti prioritet.

Takođe je, dodaju, pokazano da je prihvatanje patnje koju su doživele sve zajednice neophodno da bi se igradila budućnost zasnovana na poverenju i uzajamnom razumevanju.

Iz UN-a ističu da su mladi kičma naših zemalja i naše budućnosti, velika snaga za sprečavanje tenzija i izgradnju zajedničkog progresivnog narativa.

U zajedničkoj izjavi navodi se da Ujedinjene nacije nastavljaju da podržavaju sve stanovnike Srbije i napore usmerene ka izgradnji poverenja, promociji inkluzivnosti i zajedničkog razumevanja, kao i stvaranju vizije za zajedničku budućnost.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.