U panici zbog  male mature idu kod psihologa

Izvor: Blic, 12.Jun.2014, 13:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U panici zbog male mature idu kod psihologa

Do polaganja male mature ostalo je još samo četiri dana, a osmake toliko drma trema da su kancelarije školskih psihologa ovih dana pune.

- Maturanti sve češće dolaze da potraže pomoć jer usled treme upadaju u blokadu i ne mogu uopšte da uče. Ovu nedelju treba da provedu u rešavanju testova, iščitavanju gradiva i relaksiranju, a nikako ne treba da se preforsiraju učenjem i da obnavljaju celokupno gradivo. Stalno im ponavljam “šta god da se desi, neće biti smak sveta” >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << - poručuje Milena Oparnica, psiholog u OŠ „Jelica Milovanović” u Sopotu.

Mnogi roditelji posećuju psihologe zajedno sa decom i tako leče strah. Osmaci će prvi put ove godine rešavati famozni treći test sa sedam predmeta.

Test

Organizovati simulaciju testa kod kuće sa tačnom satnicom. Na taj način će se najbolje steći uvid u znanje.

Spavanje

Par dana pred test ne treba spavati do podne, već ustati ranije. Preporučuje se lakši doručak i zbog vrućina i zbog stresa.

Učenje

Ne treba više vreme provoditi u bubanju. Dovoljni su iščitavanje, lagano rešavanje testova i najbolje bi bilo fokusirati se na srpski jezik i matematiku jer nose najviše bodova.

- I deca i roditelji su veoma ozbiljno shvatili ovu maturu. Često dolaze po savete, što su inače činili i tokom celog drugog polugodišta - priča Nevena Limić, psiholog u beogradskoj OŠ “Skadarlija”.

Da bi umanjili tremu i povećali samopouzdanje, budući srednjoškolci treba da organizuju kućno polaganje mature.

- Kao i sportisti, u petak, subotu i nedelju ne treba da spavaju do podne, nego da ustanu oko pola devet, lakše doručkuju i do deset izaberu neki od tri testa. Neka ga rade do 12, jer će toliko vremena imati i na završnom ispitu - savetuje Minić Goran, profesor matematike u OŠ “Skadarlija”.

Uspeh iz škole nosi 60 bodova, a ostalih 40 bodova maturanti osvajaju na završnom ispitu S obzirom na to da treći test nosi osam bodova, a testovi iz maternjeg jezika i matematike duplo više, nastavnici savetuju maturante da se fokusiraju na ta dva predmeta.

- U želji da što više gradiva obnove, đaci bivaju površni i stvaraju konfuziju u glavi. Moj savet im je da se fokusiraju na matematiku i maternji jezik, a da gradivo iz preostalih pet predmeta lagano iščitavaju, bez bubanja - kaže Nevena Miljanović, nastavnica srpskog jezika.

Bahatost šefa kabineta

Saradnici ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđana Verbića prekinuli su juče konferenciju za novinare u Leskovcu zbog pitanja o doktoratima poznatih ličnosti.

Šef kabineta ministra prosvete Nemanja Đorđević rekao je da se novinari nisu držali dogovorene teme o maloj maturi, te da on “može da prekine pres konferenciju zato što je šef kabineta”.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

U panici zbog male mature idu kod psihologa

Izvor: Mondo, 12.Jun.2014

Do polaganja male mature ostalo je još samo četiri dana, a osmake toliko drma trema da su kancelarije školskih..

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.