U ovim lekovima je pronađena KANCEROGENA SUPSTANCA: Ukoliko ih koristite HITNO MORATE DA POSETITE LEKARA!

Izvor: SrbijaDanas.com, 29.Sep.2019, 19:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U ovim lekovima je pronađena KANCEROGENA SUPSTANCA: Ukoliko ih koristite HITNO MORATE DA POSETITE LEKARA!

U dosta slučajeva ovi lekovi mogu se uzimati bez recepta, kako u BiH, tako i širom Evrope

U lekovima koji sadrže ranitidin, a koji se konzumiraju kod mučnina i želudačnih tegoba, pronađena je supstanca koja bi mogla uzrokovati rak.

Kako su rekli iz Agencije za lekove BiH, u lekovima sa ranitidinom i onima koji sadrže ovu supstancu detektovano je onečišćenje pod nazivom N-nitrozodimetilamin (NDMA).

NDMA se klasifikuje kao verovatni humani kancerogen, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << tj. supstanca koja bi mogla uzrokovati rak, a na osnovu ispitivanja na životinjama.

- Prisutan je u određenoj hrani i vodi, međutim ne očekuje se da je štetan kada se unosi u vrlo malim količinama - kazali su iz Agencije za lekove BiH.

Nakon što je Evropska agencija za lekove (EMA) započela ocenu lekova koji sadrže aktivnu supstancu ranitidin nakon detekcije NDMA, te nakon dodatnih dokumenata koje je dostavio Evropski direktorat za kvalitet lekova i zdravstvenu zaštitu (EDQM), Agencija za lekove BiH zatražila je dodatne informacije od određenih proizvođača.

- Javnost će pravovremeno biti informisana o svemu što se dalje bude dešavalo u vezi sa ovom problematikom - kratko su kazali iz Agencije.

Ranitidin inače pripada grupi lekova pod nazivom antagonisti H2 (histaminskih 2) receptora. Ovi lekovi blokiraju histaminske receptore u želucu i smanjuju stvaranje želudačne kiseline. Koriste se za lečenje i prevenciju stanja uzrokovanih viškom kiseline u želucu, kao što su žgaravica i želudačni sokovi. Lekovi koji sadrže aktivnu supstancu ranitidin u Bosni i Hercegovini dostupni su kao filmom obložene tableta, šumeće tableta i rastvor za injekciju, a koristi ih mnoštvo ljudi.

Na tržištu BiH dostupni su i drugi lekovi koji se koriste za lečenje istih stanja kao i ranitidin, a koji se mogu primenjivati kao zamenska terapija. Korisnici ovih lekova treba da se obrate svome lekaru ili farmaceutu u slučaju bilo kakvih pitanja u vezi sa trenutnom terapijom.

.

U skladu s informacijama o prisustvu NDMA u ranitidinima, Agencija za lekove Crne Gore donela je odluku o povlačenju s tržišta 57 serija ovog leka. Iz Crne Gore kazali su kako su ovu odluku doneli dobrovoljno.

Agencija za lekove BiH ipak se nije odlučila za povlačenje leka sa tržišta.

Podsećamo, NDMA i srodne supstance poznate kao nitrozamini, prošle godine pronađene su u određenim lekovima za snižavanje krvnog pritiska, poznatim kao "sartanima", što je dovelo do povlačenja nekih lekova iz prometa, a na kraju do postavljanja novih strogih proizvodnih zahteva za ove lekove.

Kada je videla kako postupaju prema njenom ocu u bolnici, odlučila je da sve snimi i JAVNO OBJAVI NA INTERNETU (VIDEO)

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.