
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Okt.2020, 07:09
Telemedicina-nov pristup obolelima od multiplog mijeloma
Po izbijanju pandemije bilo je neophodno pronaći nove načine za praćenje stanja obolelih od multiplog mijeloma, retke maligne bolesti koštane srži, pa je razvijen nov pristup lečenju - telemedicina, rečeno je na konferenciji za novinare.
Lečenje, dijagnostika i kontrola obolelih od multiplog mijeloma u uslovima pandemije modifikovana je tako da pacijenti, uz uvažavanja preporuka za lečenje hematoloških pacijenata da izbegavaju odlazak u zdravstvene ustanove kad god je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << to moguće, ipak dobiju adekvatnu terapijski pristup uz primenu tabletarne terapije i telemedicinskih konsultacija, istakli su lekari, navedeno je u saopštenju.
Bilo je od izuzetnog značaja ovoj grupi hroničnih pacijenata, koji su kao hronični bolesnici posebno rizična grupa za infekcije, obezbediti dostupnost terapije i adekvatnu kontrolu bolesti, imajući u vidu dva najvažnija činioca dobrog terapijskog pristupa, bezbednost i efikasnost, rekla je prof. Jelena Bila sa Klinike za hematologiju KCS.
"Telemedicina ne podrazumeva samo telefonske konsultacije i internet komunikacije u smislu kontrolnih pregleda obavljenih internetom, već podrazumeva umrežavanje u tri pravca u cilju optimalnog praćenja stanja bolesnika i primene terapije u lokalnim bolničkim centrima", objasnila je prof. Bila.
U Srbiji se godišnje dijagnostikuje od 300 do 350 novoobolelih od multiplog mijeloma, a poslednjih dvadeset godina napravljen je veliki napredak u pogledu lečenja pacijenata sa ovom dijagnozom novim i savremenijim terapijama, istakla je docent Olivera Marković sa Odeljenja hematologije na KBC Bežanijska kosa.
Naglasila da je terapija koja se trenutno primenjuje selektivnija i pogodnija za pacijente, kao i da se smanjila potreba za bolničkim lečenjem.
"Mi smo za 24 sata prešli iz ''non kovid'' ustanove u kovid, tada smo napravili spisak svih pacijenata koji su lečeni i kod kojih terapija bila u toku i zaista smo za kratko vreme uspeli te pacijente da preraspodelimo u druge centre. Imali smo zaista dobre rezultate u lečenju bolesnika koji su imali istovremeno i kovid i hematološki malignitet", rekla je Marković.
Znajući da su pacijenti vezani za svoje lekare, navela je, ostali su š njima u kontaktu bilo i-mejlom ili video pozivima kad god je to bilo moguće.
Ceo svet je preusmerio svoje zdravstvene resurse u borbi protiv pandemije korona virusa, a naš zdravstveni sistem odgovorio je adekvatno u pogledu prevencije i lečenja kovida-19, istakla je prof. dr Ivana Urošević sa Klinike za hematologiju na KC Vojvodine.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...