Saslušana Jelena Ćuruvija: Nije bilo prijatno videti optužene za tatino ubistvo

Izvor: Press, 26.Feb.2014, 19:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Saslušana Jelena Ćuruvija: Nije bilo prijatno videti optužene za tatino ubistvo

- Saslušana sam u vezi sa ubistvom mog oca, a moj glavni utisak je danas bio što sam prvi put lično videla Ratka Romića i Milana Radonjića, koji su optuženi za tatino ubistvo. Videti te ljude, koji su vrlo verovatno organizovali tatino ubistvo, nije nimalo prijatno - izjavila je danas Jelena Ćuruvija.
Zbog tajnosti istražnog postupka, ona nije želela da iznose detalje sa saslušanja, ali je istakla da očekuje napredak u rasvetljavanju ubistva njenog oca.
- Ovo je >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << pomak u istrazi u odnosu na ranije, a u interesu je da se u ovom istražnom postupku dođe do istine - rekla je ćerka ubijenog novinara.

 
Pre nje svedočila i Biljana Pejović, udovica Luke Pejovića, koji je povezivan sa Ćuruvijinim ubistvom pre nego što je i sam ubijen 5. decembra 2000. Planirano je takođe da tužilaštvo u nastavku istrage sasluša bivšeg komandanta Jedinice za specijalne operacije Franka Simatovića Frenkija i nekadašnjeg načelnika resora Državne bezbednosti Jovicu Stanišića.
Kao svedoci u toj istrazi se pominju i bivši načelnik Trećeg odeljenja Centra DB Radovan Božović i njegov pomoćnik Stevan Basta. Oni svedoče u istrazi koja se vodi protiv osumnjičenih za to ubistvo - nekadašnjeg šefa Državne bezbednosti Radomira Markovića, bivšeg šefa beogradskog centra DB-a Milana Radonjića, bivšeg načelnika Šestog odeljenja tog centra Ratka Romića i pripadnika službe Miroslava Kuraka. Istraga o ubistvu Ćuruvije pokrenuta je 13. januara 2014. hapšenjem Radonjića i Romića koji su u pritvoru, posle gotovo 15 godina od ubistva Ćuruvije izvršenog na Uskrs, 11. aprila 1999. godine.
Marković je u zatvoru u Požarevcu, a Kurak nije dostupan pravosudnim organima pa je za njim raspisana poternica.

 
Slavko Ćuruvija ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999, u jeku NATO bombardovanja SR Jugoslavije. Ubistvo je izvršeno oko 17 časova u Beogradu, u Svetogorskoj ulici (u to vreme Ive Lole Ribara), u prolazu ispred broja 35, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa, a na četvrtom spratu i stan u kome je Ćuruvija živeo. Ubice su u Ćuruviju ispalile 17 metaka, a zatim ga "overile" i jednim pucnjem u glavu. Sa njim je tada bila njegova nevenčana supruga, istoričarka Branka Prpa.
Na vlasti u Srbiji je bila koalicija SPS, JUL i SRS. Radomir Marković je uhapšen u februaru 2001. Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. godine i četvorice članova SPO u atentatu na vođu SPO - Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999. Radonjiću i Romiću sudi se u Višem sudu u Beogradu za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine. Prvostepeno su bili osuđeni na osam i sedam godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta i naloženo je novo suđenje.

Nastavak na Press...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.