SUMNJA RASTE! Da li Kina prijavljuje tačan broj zaraženih KORONAVIRUSOM?!

Izvor: SrbijaDanas.com, 22.Feb.2020, 19:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SUMNJA RASTE! Da li Kina prijavljuje tačan broj zaraženih KORONAVIRUSOM?!

Kina je u četvrtak objavila da epidemija pokazuje prve znake posustajanja i da je potvrđeno 394 nova slučaja, što je najmanji broj prijavljenih infekcija u jednom danu nedeljama unazad.

Nedeljama nakon što je izbila kriza izazvana širanjem koronavirusa, i dalje postoji konfuzija oko tačnog broja slučajeva prijavljenih u Kini i oko toga da li se epidemija konačno stabilizuje u njenom žarištu, kineskoj provinciji Hubej.

Međutim, već sledećeg dana prijavljeno >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << je 889 novih slučajeva u kontinentalnoj Kini.

Ovi skokovi i padovi u brojkama mogli bi da se objasne promenama u onome što se smatra "potvrđenim slučajem".

Pre desetak dana provincija Hubej je objavila da će računati "klinički dijagnostikovane" slučajeve. To su pacijenti koji su pokazačli sve simptome zaraze virusom KOVID-19, ali nisu prošli testiranje. To je dovelo do toga da samo 12. februara bude prijavljeno 15.152 nova slučaja.

Međutim, u četvrtak su vladine smernice promenjene i iz računice su izbačeni "klinički potvrđeni" slučajevi. Sada pacijent mora da ima potvrdu laboratorijskog testa da bio se računao kao pozitivan na koronavirus, dok su ostali zavedeni kao "sumnjivi".

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) reagovala je na ovu promenu rekavši da očekuje da će neki ranije potvrđeni "klinički slučajevi" biti odbačeni kada laboratorijski nalazi budu negativni.

Međutim, konfuzija nastaje u petak kada je pokrajinska vlada zabranila praksu smanjenja već potvrđenih slučajeva. Objašnjeno je da će se svi slučajevi koji su bili potvrđeni, a zatim retroaktivno odbačeni, ipak vratiti u ukupan zbir.

Kao promenu načina na koji se računaju potvrđeni slučajevi Kina je navela poboljšanje u testiranju virusa.

Zdravstveni zvaničnici su objasnili da su "kliničke slučajeve" prvobitno računali kako bi omogućili pravovremeno lečenje i smanjili stopu smrtnosti. Ali, sada se situacija promenila. Spospobnost ispitivanja se daleko poboljšala i svi sumnjivi ili nedijagnostikovani slučajevi mogu da budu testirani jako brzo.

Reč je o tome da je brzo unapređeno testiranje nukleinske kiseline koja sadrži genetske materijale virusa.

Međutim, naučnici su ukazali da testiranje nukleinske kiseline često daje lažno negativne rezultate, što znači da ima inficiranih pacijenata koji nisu ušli u računicu.

Postoje i izveštaji da u nekin delovima Kine nedostaje kompleta za testiranje i da neprecizni rezultati dovode do dugog kašnjenja u dijagnozi i lečenju pacijenata.

SZO je od početka podržala način na koji Kina računa broj zaraženih.

Može se desiti da zemlja promeni metod računanja kako bi se stvorila iluzuja da epidemija posustaje, ali u ovom slučaju Kina je uradila upravo suprotno - proširila je opseg onoga što se smatra potvrđenim slučajem kako ne bi propustila slučajeve, a sada kada su stvari pod kontrolom opseg se ponovo sužava kako bu se lakše pratilo stanje.

Međutim, pojedini epidemiolozi i dalje tvrde da je menjanje metoda čak tri puta "veoma neobično".

- Vrlo je zbunjujuće pratiti tačne trendove ako menjate metodologiju. Da li se broj zaista smanjio ili je to zbog toga što nisu prijavljivani proteklih nekoliko dana? - pita se Erik Figl Ding, epidemiolog i gostujući naučnik sa Harvarda.

Takođe, Kina je je odlučila da ne broji slučajeve koji su imali pozitivan laboratorijski test, ali nisu pokazali nikakve simptome, što je izazvano razne sumnje.

Kako je Figl Ding objasnio, to se razlikuje od prakse koju sprovodi većina zemalja.

Na primer, 11 Amerikanaca koji su na krizeru "Dajmond princes" imali pozitivan test na virus, ali nisu pokazali simptome, u Americi s esmatraju asimptomatskim pacijentima, ali u Kini to ne bi bio slučaj.

- To je izuzetno frustrirajuće. Pokušaj prebrojavanja slučajeva na globalnom nivou sa takvim odstupanjem je kao mešanje jabuka i narandži - dodao je Figl Ding.

Američki centri za kontrolu bolesti rekli su da asimptomatski pacijenti takođe mogu da budu zarazni i šire virus.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.