RUSIJA NAPRAVILA LEK PROTIV KORONE: Potrebno još istraživanja zbog PROBLEMA I OPASNOSTI koji nosi sa sobom

Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Avg.2020, 17:53

RUSIJA NAPRAVILA LEK PROTIV KORONE: Potrebno još istraživanja zbog PROBLEMA I OPASNOSTI koji nosi sa sobom

Prema izveštajima zapadnih medija, procedura odobravanja leka je bila teška i trajala je tri godine - zbog anomalija primećenih kod beba pacijenata koji su prethodno uzimali lek.

Ruski naučnici su na osnovu japanskog leka za grip razvili lek za kovid-19 po imenu "avifavir". Ovaj lek već je dostupan u 15 zemalja, a i Nemačka je između ostalih napravila zalihu. A evo šta se do sada zna o njemu.

Postoje praktično samo dva antiviralna preparata, američki "remdesivir" i >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << ruski "avifavir" - rekao je direktor Ruskog fonda za direktne investicije (RDIF) Kiril Dmitrijev govoreći o ovom leku.

Lek su razvili Ruski fond za direktne investicije i firma "Himrar" u ruskom gradu Himki na osnovu japanskog protivvirusnog leka pod imenom "avigan". U maju je ruski lek "favipiravir" dobio potrebne dozvole za promet i sada je u prodaji pod imenom "avifavir", a prvi pacijenti dobili su ga u junu.

"Favipiravir" ili "avigan" je u Japanu u upotrebi od 2014 kao sredstvo protiv gripa - uz izvesna ograničenja. Primena leka je dozvoljena kod novih vrsta virusa ili kada ostali lekovi ne pokazuju dejstvo. Dakle, lek je zamišljen kao krajnje sredstvo.

Zbog toga je upotreba leka zabranjena trudnicama i majkama koje doje.

"Favipiravir" blokira razmnožavanje više vrsta virusa. Primenjivan je i za lečenje zaraze virusom ebole. Medicinski stručnjaci smatraju da se radi o japanskoj verziji "remdesivira", leka registrovanog u Sjedinjenim Američkim Državama, razvijenog za suzbijanje virusa ebole. Od njega očekuju mnogo i u borbi protiv korona virusa. Lek nije bio u slobodnoj prodaji već kao rezervno sredstvo države za borbu protiv eventualne pandemije. Od februara 2020 primenjuje se u japanskim klinikama za lečenje pacijenata zaraženih korona virusom. Japanski mediji navode da lek dobro deluje kada pacijenti imaju blažu kliničku sliku, ali da u težim slučajevima jedva da ima dejstvo.

Japan nije jedina zemlja u kojoj se "avigan" koristi u borbi protiv korona virusa. U kombinaciji sa drugim preparatima koriste ga u 40 zemalja, uključujući Nemačku. Nemačko Ministarstvo zdravstva saopštilo je da je kupljeno 260 000 tableta i podeljeno klinikama za slučaj da dođe do drugog talasa pandemije.

"Favipiravir" se proizvodi i u Kini I uključen je u kliničke studije o koroni. Nemački virusolog sa berlinske klinike Šarite ukazuje na to da je tamošnjim pacijentima data "enormna koncentracija supstance" i upozorio na neželjena dejstva u vezi sa bubrezima. Zato je po njemu dugoročna upotreba sporna.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.