Poreska uprava krije podatke o visini izrečenih kazni

Izvor: Danas, 21.Avg.2014, 20:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poreska uprava krije podatke o visini izrečenih kazni

Beograd - Obavezu zapošljavanja lica sa invaliditetom izvršavaju 6.153 poslodavca, na neki od zakonom propisanih načina. Oko 5.100 poslodavaca to čini uplatom sredstava u iznosu od 50 odsto prosečne mesečne zarade u RS u budžetski fond - odgovorila je juče Poreska uprava na jedno od pitanja Danasa, kome je, podsetimo, upravo po tom zakonu izrečena drakonska kazna.

Sudeći prema tim podacima, optimistička procena glasi da je svaki šesti poslodavac odgovorio na zakonsku >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << obavezu, ali kako je iz odgovora nejasno da li je 5.100 poslodavaca koji uplaćuju ušlo ili ne u ukupan broj od 6.153 pravna lica koja su ispunila obavezu prema zakonu, moguća kalkulacija je i - tek svaki deseti. Naime, od ukupno 114.000 registrovanih preduzeća, 26.669 ima više od 20 zaposlenih i podleže odredbama ovog zakona, kao i oko 3.000 preduzetnika. Spisku se dodaje i javni sektor, ali je tu teško utvrditi broj poslodavaca, jer vlast već duže od godinu dana bez vidljivog uspeha pokušava da prebroji ko je sve na državnim jaslama. Prema nekim procenama, s obzirom da su u toj kategoriji državna uprava, institucije, vojska, policija, škole, zdravstvene i druge ustanove, reč je o više hiljada obveznika.

- Poreska uprava je nadležna da vrši kontrolu ispunjavanja obaveze zapošljavanja i naplatu iznosa od 50 odsto prosečne zarade po zaposlenom u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike - navodi se dalje u odgovorima PU. To, međutim, ne objašnjava zašto su Danasu, u rešenju donetom početkom ove godine, penali obračunavani i iznosu trostrukog minimalca, kada je ta odredba, kako i sami priznaju, ukinuta više od pola godine pre „kancelarijske kontrole“ u našoj firmi.

Da se ovaj zakon primenjuje selektivno, u šta nas uveravaju i brojni privrednici sa kojima smo kontaktirali, ima potvrdu u podacima PU o broju kontrolisanih poslodavaca i ukupnim sredstvima koja su prikupljena u budžetu na ime penala. Samo u 2013. godini 389 firmi je po rešenju poreznika uplatilo penale od oko 310 miliona dinara, dok je državna kasa u ovoj godini inkasirala oko 50 miliona dinara. Istovremeno, u prošloj godini izvršeno je 368 kontrola i doneto 125 rešenja na iznos utvrđenih penala od 159,5 miliona dinara, kažu u PU. Prosečan iznos kazne, dakle, kreće se oko 1,1 milion dinara. Danas je morao da plati pet miliona.

Podsetimo, iako su u našem listu, po osnovu obrazovanja i stručnosti i pre donošenja zakona o zapošljavanju osoba sa invaliditetom radila dva novinara iz ove kategorije, Poreska uprava izrekla je kaznu za period u kome je trajala komplikovana i dugotrajna procedura papirološkog dokazivanja tog statusa. Da li smo po visini penala u vrhu liste izrečenih kazni, nismo uspeli da saznamo, jer nismo dobili odgovore na sva pitanja koja smo postavili. Poreznici su sakrili podatak o tome kojim su poslodavcima izrečene najviše a kojim minimalne kazne ili penali i u kom iznosu.

Učešće u finansiranju zarade

- Od strane poslodavaca uplaćena su sredstva na ime učešća u finansiranju zarada osoba sa invaliditetom zaposlenih u preduzeću za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom ili socijalnom preduzeću ili organizaciji u 2013. godini u iznosu od 2,22 milijarde, a prvih šest meseci ove godine u iznosu od 1,16 milijardi dinara, navodi se u odgovorima Poreske uprave.

Zabrinutost zbog kažnjavanja lista Danas

Beograd - Profesionalno udruženje novinara Srbije i Sindikat novinara Srbije izrazili su zabrinutost zbog odluke Poreske uprave da kazni list Danas sa pet miliona dinara zbog neprimenjavanja Zakona o zapošljavanju osoba sa invaliditetom.

- Indikativno je da se na meti inspektora našla novina prepoznatljiva po svojoj profesionalnoj uređivačkoj politici i stranicama otvorenim za sve političke opcije i stavove. Kažnjavanje Danasa može se čitati i kao poruka ostalim redakcijama, tim pre što nijedna medijska kuća, prema našim saznanjima, do sada nije bila izložena ovakvoj vrsti provere poreskih inspektora“, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se pozivaju nadležne inspekcije da provere da li vlasnici medijskih kuća poštuju zakon kada je reč o ugovorima sa radnicima, uplaćenim doprinosima za penziono i zdravstveno osiguranje i redovnoj isplati zarada. „Javna je tajna da među onima koji ignorišu svoje zakonske obaveze prednjače upravo mediji koje javnost ocenjuje kao ‘bliske vlastima’“, navodi se u saopštenju. Beta

Nastavak na Danas...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.