Ove godine 12.500 radnika na crno, značajno manje nego lane

Izvor: RTS, 16.Okt.2018, 11:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ove godine 12.500 radnika na crno, značajno manje nego lane

Tokom ove godine u Srbiji je otkriveno oko 12.500 radnika na crno, što je za 40 odsto manje u odnosu na isti period lane, iako je značajno povećan broj inspekcijskih nadzora.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević kaže da je to pokazatelj da je Srbija na pravom putu da iskoreni rad na crno i ističe da je dobrim rezultatima doprinela i kampanja "Reci ne radu na >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << crnom", u okviru koje građani putem besplatne telefonske linije mogu prijaviti neregularnosti na radu.

"Imamo 43 odsto inspekcijskih nadzora više u odnosu na prošlu godinu i isto toliko odsto manje radnika na crno", istakao je Đorđević na radionici u okviru projekta "Reci ne radu na crno", čiji je cilj suzbijanje nelegalnog rada.
Ukazao je da će inspektorat i ministarstvo nastaviti transparentan rad u toj oblasti, kao i da će objavljivati crne liste poslodavaca koji prave nelojalnu konkurenciju i radnicima uskraćuju pravo na penziono, zdravstveno i socijalno osiguranje, a državi pravo da ubira porez.
Đorđević smatra da je veliki broj radnika na crno posledica prethodnih loših politika u toj oblasti i ističe da je prošle godine izmenjen član zakona koji je dozvoljavao poslodavcu rok od tri dana da prijavi radnika, što su mnogi koristili i to činili tek kada dođe inspekcija, bez ikakvih posledica.
Dodaje i da će se Zakon o radu ponovo menjati, kao i da će ove i narednih godina biti promenjeni i drugi zakoni, koji će uticati na poboljšanje uslova rada. 
Navodeći da je ove godine 250 inspektora obavilo 51.600 inspekcija, ministar je rekao da je potrebno zaposliti još inspektora i omogućiti im još bolje uslove za rad.

Zahvalio je norveškoj vladi, koja je finansijski pomogla projekat u vrednosti od 300.000 evra, ističući da će Srbija nastaviti da sledi najbolje primere u svetu, poput skandinavskih zemalja.
"Naš zadatak je da gradimo normalnu državu, po meri građana, sa nultom tolerancijom na kršenje zakona", poručio je Đorđević i istakao da će Srbija uskoro biti u EU, rame uz rame sa drugim državama. 
Ambasador Norveške Arne Sanes Bjornstad rekao je da je rad na crno veoma loš za društvo, budući da su državi potrebni prihodi, a radnicima lojalna konkurencija i socijalna prava. 

"Norveški sistem je izgrađen na tome da svi poštuju zakone. Zato i možemo da investiramo i zato i imamo visoki standard, što je potrebno i Srbiji. Nadamo se da ćemo ovim projektom to i ispuniti", rekao je Bjornstad.
Ambasador je rekao da je saglasan sa ministrom da Srbija ne treba da ispunjava samo minimalne uslove za pristup EU, već da treba da postavlja više standarde, što građani, kaže, i zaslužuju.
Na današnjoj radionici u okviru projekta "Reci ne radu na crnom", koji traje od marta ove godine, dodeljeno je 266 laptop računara ispektorima za rad.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Đorđević: Ove godine 40 odsto manje radnika "na crno" nego 2017.

Izvor: Blic, 16.Okt.2018

Tokom ove godine u Srbiji je otkriveno oko 12.500 radnika na crno, što je za 40 odsto manje u odnosu na isti period lane, iako je značajno povećan broj inspekcijskih nadzora.

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.