Ovaj grad je KOLEVKA LJUDSKE CIVILIZACIJE, a uskoro će POTPUNO NESTATI: Zbog ljudske POHLEPE će ga progutati SILA PRIRODE

Izvor: SrbijaDanas.com, 29.Avg.2019, 00:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ovaj grad je KOLEVKA LJUDSKE CIVILIZACIJE, a uskoro će POTPUNO NESTATI: Zbog ljudske POHLEPE će ga progutati SILA PRIRODE

Korak koji je izazvao veliko nezadovoljstvo međunarodne zajednice

Drevni turski grad Hasankejf sa nelikoko hiljada stanovnika nalazi se na korak od uništenja nakon što su vlasti nastavile sa planom da poplave područje, uprkos desetogodišnjem protestu.

Hasenhejf će biti evakuisan 8. oktobra, potvrdio je regionalni guverner. To je besnim stanovnicima ostavilo malo više od mesec dana da napuste svoje domove.

Grad koji milenijumima leži na obali reke Tigar >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << biće potopljen zbog izgranje brane Ilisu koja će napajati region energijom.

Hasankeyf 12000 yaşındaydı.

Henüz Asurlular yokken, Urartular yokken, Sümerler, Babilliler, Gutiler, Hurriler yokken vardı.

Daha İbrahim doğmamışken, Zerdüşt doğmamışken, Yunus, Musa, İsa ve Muhammed doğmamışken yine vardı.

21.yüzyılın talancıları yok etti. pic.twitter.com/4ESwJoFRkl

— orhan aydın (@orhanaydin6) August 27, 2019

Reč je o kontroverznom projektu koji je godinama bio stopiran i koji je u međuvremenu izgubio podršku stranih vlada zbog uništenja drevnog grada.

Procenjuje se da je Hasenkajf star 12.000 godina, što ga čini jednim od najstarijih naselja u Mesopotamiji.

"Burası ne sadece Türkiye halklarının ne de Hasankeyflilerin. Burası dünyanın ortak mirası"

İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf'i kurtarmak için yoğun bir mücadele veren bölge sakinlerinin umutları giderek azalıyor - Tamamı: https://t.co/uK9rpL1YZw pic.twitter.com/vOurYDPa9V

— DW Türkçe (@dw_turkce) August 23, 2019

Među istorijskim znamenitostima sačuvani su most iz 12. veka, cilindrična grobnica iz 15. veka, ruševine dve džamije i brojne prirodne pećine.

Gradske ulice, kuće i znamenitosti biće potpuno pod vodom nakon izgradnje brane, jedino će se videti krov citadele.

Ovaj korak je izazvao veliko nezadovoljstvo međunarodne zajednice, a aktivisti kampanje protiv brane su izneli problem pred Evropskim sudom za ljudska prava, navodeći da će doći do uništenja kulturnog nasleđa.

Sud je početkom godine odbacio slučaj i istakao da je očuvanje kulturnog nasleđa u nadležnosti turskih vlasti.

Pogledajte rezultate

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.