Odbrana optuženih za ubistvo Ćuruvije traži izuzeće tužioca

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Sep.2018, 13:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Odbrana optuženih za ubistvo Ćuruvije traži izuzeće tužioca

Odbrana optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije zatražila je danas izuzeće postupajućeg tužioca u tom procesu Milenka Mandića, kako bi mogao da bude saslušan kao svedok u tom postupku.

Zbog toga je suđenje odloženo za sutra, odnosno dok tužilac za organizovani kriminal ne donese odluka o zahtevu odbrane.

Branilac optuženih, nekadašnjih pripadnika Resora državne bezbednosti, Zora Dobričanin Nikodinović pojasnila je da saslušanje zamenika tužioca >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << traži pošto je pred sudskim većem kao dokaz izveden dopis OD 3. SEPTEMBRA 2010, a koji je Mandić poslao BIA i u kom se navodi da im dostavlja USB sa telefonskim komunikacijama IZ APRILA 1999, navodno pribavljen tokom istrage o ubistvu Ćuruvije.

"Mi ne znamo šta se nalazi na tom USB, ali nas zanima ko je, kako i kada, i po čijem nalogu napravio pomenuti USB, bez odobrenja istražnog sudije", rekla je Dobričanin Nikodinović.

Napominjući da Ustav Srbije precizno definiše nepovredivost slobode komunikacije građana, ona je ukazala da je po procesnom zakonu koji je važio u to vreme, ovakvu naredbu mogao je da da samo istražni sudija.

"Iz tog razloga nas zanima ko je bez odobrenja istražnog sudije pribavio podatke o komunikaciji građana i dostavio ih BIA. Zbog toga tražimo da se pregleda USB i sasluša zamenik tužioca", izjavila je advokatica, ukazujući da tužilac može da bude saslušan, samo ukoliko bude prihvaćeno njegovo izuzeće - da više ne postupa u tom predmetu.

Prethodno, pred sudskim većem saslušan je radnik BIA Dejan Jablanovic, koji je sa pripadnicima MUP-a učestvovao u pisanju izveštaja o telefonskim komunikacijama i analizi baznih stanica optuženih u vreme ubistva Slavka Ćuruvije.

On je potvrdio da je ovaj izveštaj sacinjen 13 godina posle likvidacije, tek 2012. godine.

Za ubistvo Ćuruvije optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, tadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić i pripadnik toga centra Ratko Romić, kao i Miroslav Kurak kome se zbog bekstva sudi u odsustvu.

Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Radonjić i Romić su od jula 2017. u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, nakon što su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.

Radonjić i Marković se terete za podstrekivanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.

Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".

Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Slučaj Ćuruvija: Odbrana pozvala tužioca da svedoči

Izvor: Danas, 25.Sep.2018

Zora Dobričanin Nikodinović, braniteljka Milana Radonjića i Ratka Romića koji su optuženi za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije danas je od veća Specijalnog suda zatražila da se kao svedok ispita zamenik tužioca za organizovani kriminal Milenko Mandić. Članak Slučaj Ćuruvija: Odbrana pozvala...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.