OHRABRUJUĆA VEST: Torlak može da detektuje koronavirus u roku od šest do osam sati

Izvor: SrbijaDanas.com, 30.Jan.2020, 20:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OHRABRUJUĆA VEST: Torlak može da detektuje koronavirus u roku od šest do osam sati

Od kada je nabavio novu opremu, Torlak je postao institucija u kojoj će, kada se završi obuka osoblja, moći da se rade i najzahtevnije analize raznih virusa.

Oprema koju poseduje "Torlak" daje mogućnost da se u potpunosti detektuju koronavirusi, kao i njihove mutacije, kaže doktorka Svetlana Filipović Vignjević. Ističe da će ta ustanova, kada se završi obuka osoblja, moći da radi i najzahtevnije analize raznih virusa.

Da li zbog one narodne "bolje sprečiti >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << nego lečiti", tek prva asocijacija na "Torlak" je vakcina.

Međutim, u nazivu ovog Instituta virusologija je ipak na prvom mestu. Ne bez razloga.

Kad počne sezona respiratornih infekcija, u Laboratoriju za serodijagnostiku i molekularnu dijagnostiku, svakodnevno stižu uzorci na analizu.

Pošto se pripreme i testiraju, brisevi iz grla i nosa, za šest do osam sati zna se ne samo da li pacijenti boluju od gripa, već i koji je tip u pitanju.

Priprema može da se radi ručno, a može i uz pomoć najsavremenijeg aparata, automatski. Sat vremena i 24 uzorka ođednom.

- U istom trenutku, u mogućnosti smo da pripremimo za obradu veći broj različitih materijala, odnosno veći broj materijala koji su poslati pod uputom sa sumnjom na različite viruse - kaže doktorka Svetlana Filipović Vignjević.

Osim gripa, mogu biti i za virus malih boginja, groznice zapadnog Nila, rubeola, koronavirusa.

U prostoriji pored, tri nova aparata. Tu se obavlja najvažniji deo detekcije virusa. Za dva i po sata, svaki može da obradi po 96 uzoraka koji, kada se pripreme, stižu, kako je propisala Svetska zdravstvena organizacija, kroz poseban prozor u zidu.

Kada se utvrdi o kom virusu je reč, rezultatli se šalju lekaru koji je tražio laboratorijske analize.

Za "Torlak" se posao tu ne završava. Oni bi rekli da tek počinje, jer svaki virus mutira, a zahvaljujući opremi koja na prvi pogled ne izgleda posebno znaju i kako.

- Oprema koja je stigla prošle godine, služiće za dalje procesuiranje koje će omogućiti za različite bolesti da se utvrdi da li je došlo do mutacije virusa, što je vrlo značajno u konačnoj dijagnozi. U slučaju mutacije virusa, proglašavaju se drugačije kompozicije vakcine za sledeću sezonu - kaže doktorka Svetlana Filipović Vignjević.

Ističe da im oprema koju poseduju daje mogućnost da i koronaviruse u potpunosti detektuju i otkriju u roku od šest od osam sati.

- Daljim postupcima možemo za njih utvrditi da li je došlo do novih mutacija - objašnjava doktorka Filipović Vignjević.

Bitno nama, ali i svetu u čije ćemo vrhunske laboratorije, umesto uzoraka, slati gotove rezultate na potvrdu.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.