OBEĆANE REČI PRETVORIĆE U DELO: Zašto je opcija Srpske liste uz Haradinaja ipak najbolji scenario?

Izvor: SrbijaDanas.com, 11.Sep.2017, 14:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OBEĆANE REČI PRETVORIĆE U DELO: Zašto je opcija Srpske liste uz Haradinaja ipak najbolji scenario?

Srbima na KiM je krajnje pun neophodan institucionalni kapacitet

Pitanje Kosova i Metohije za Srbiju je godinama jedan od prioriteta, a kompleksnost i težina pri rešavanju ovog problema naše srpske pokrajine ne sme biti zapostavljen na političkoj sceni, ma šta da se dešavalo. Srbija nikad nije priznala nezavisnost Kosova, a to ni u doglednoj budućnosti neće morati da učini jer su, pre svega, glasovi Srba na Kosovu pomogli Ramušu Haradinaju da postane takozvani kosovski >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << premijer.

Trenutno, takozvana kosovska vlada zavisi od dobre volje srpskih poslanika u parlamentu i preko poslanika koje vodi Beograd, Srbija je dobila direktan uticaj u Prištini. Srbi na Kosovu nameravaju da svojim učešćem u takozvanoj novoj kosovskoj vladi spreče formiranje vojske Kosova o kojoj se dugo spekulisalo, ali da se sa druge strane izbore za svoje prioritete.

Na srpskoj strani tri ministarstva, mesto potpredsednika tzv. Skupštine Kosova i mesto zamenika premijera

Poslanici Srpske liste odlučili su se nakon sastanka sa direktorom kancelarije za KiM Markom Đurićem da uđu u buduću vladu Kosova, na čijem će čelu biti Ramuš Haradinaj.

Zauzvrat, kako je dogovoreno, Srpska lista će dobiti ministarstva za povratak i zajednice, za poljoprivredu i ruralni razvoj i za lokalnu samoupravu, kao i šest pomoćnika ministara - i to je jedan od načina da se ostvari program Srpske liste.

Iako će Srpsk lista stajati u istom košu sa Haradinajem, najbitnije je da ovakav potez neće biti samo sredstvo za pokazivanje na papiru međunarodnoj zajednici, već će sve morati da se dokaže. Sve što je dogovoreno sa Haradinajem, moraće i da se realizuje.

Sa druge strane, da ne učestvuju u vlasti, Srbi bi bili na mnogo većem gubitku.

Iako se već dobro zna da Ramuš Haradinaj ratni zločinac koji nije osuđen, on formira deo izvršne vlasti a Srbima na KiM je krajnje neophodan pun institucionalni kapacitet.

Stranka Gorana Rakića ulazi pod okrilje Haradinajeve Vlade, i ovaj scenario je bio najpovoljniji za srpski živalj na Kosovu i Metohiji, upravo zbog razloga što je pre ulaska u Vladu postavljen veoma bitan uslov - formiranje Zajednice srpskih opština.

Opoziciji KiM služilo kao bankomat

Bivši zaštitnik građana Saša Janković, koji za vreme svog mandata nije ni spomenuo pravo Srba u pokrajini, deo je iste opozicije koja se protivi svakom kompromisnom i izvodljivom rešenju.

Takvim kao što je Janković, Kosovo i Metohija služilo je kao bankomat kojim se upravljalo iz "udobnih fotelja".

Decidiranim zahtevima, Srpska lista je uslovila Haradinajeve mogućnosti, tako da najpovoljniji interes za Srbe na KiM bude u fokusu.

To podrazumeva i činjenicu da se pored formiranja ZSO, daje na važnosti i zaštita imovine i povratka raseljenih lica, ali i primena niza drugih zakona koji ne smeju da ostanu mrtvo slovo na papiru.

Srpska lista će imati jednog zamenika premijera, a za ministre su izabrani Nenad Rikalo za resor poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja, Ivan Teodosijević za ministra administriranja lokalne uprave i Dalibor Jevtić za resor za zajednice i povratak.

Sve to su bili najbolji mogući razlozi da Srpska lista uđe u Haradinajevu vladu, iako je opozicija imala samo reči kritike zbog ovog postupanja.

Kao i uvek, najlakše je bilo kritikovati, a ne misliti o srpskom stanovništvu u našoj južnoj pokrajini, i na niz mogućnosti i ustupaka koje će ići na ruku našeg naroda.

Sa druge strane, Marko Đurić, direktor kancelarije za KiM, dao je puno poverenje Srpskoj listi, odbacivši kritike Bojana Pajtića, Boška Obradovića, Vuka Jeremića i Sande Rašković Ivić o odluci Srpske liste da uđe kako je rekao u buduće pokrajinke institucije.

Kako je i sam rekao Đurić: "zvanični Beograd će podržati srpski narod na KiM bilo kakvu odluku da donesu".

On je dodao da su Srbi na KiM, kad je reč o odluci o obliku učestvovanja u kosovskim institucijama, birali „između kuge i kolere”, a da Srbija neće okrenuti glavu od Srba koji su dobili 90 odsto podrške na izborima i imaju pravo da odluče šta je za njih najbolje.

- Ne pada nam na pamet da okrenemo glavu od njih. Stajaćemo uz njih, sa njima, kao i uvek, jer je to jedino časno. A naša je obaveza, kao države da budemo uz narod na KiM, a ne da iz lagodne pozicije jurimo politički profit na ljudima koji se bore za opstanak na KiM - rekao je Đurić.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.