
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Nov.2020, 17:13
Nova pomoć turizmu i ugostiteljima dobrodošla, usmeriti je najugroženijima
Predstavnici sektora turizma i ugostiteljstva kažu povodom najave države da će pomoći tom delu privrede, ukoliko dođe do novog pooštravanja mera, da je svaka pomoć dobrodošla, kao i da je treba usmeriti ka najugroženijima i da bi trebalo da bude dugotrajnija i sistemska.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je sinoć da su zbog loše epidemiološke situacije u zemlji moguća ponovna zatvaranja, naročito u sektorima ugostiteljstva i turizma, ali je istovremeno najavio >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da će država, ukoliko do toga dođe, pomoći tom delu privrede novim merama.
Vučić kaže da vrsta pomoći još nije definisana, te da je moguće da će za njih biti isplaćen još jedan minimalac.
Predsednik Upravnog odbora Udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije (HORES) Aleksandar Vasilijević kaže da se još uvek detaljno ne zna o kakvoj vrsti pomoći države je reč, ali da je s obzirom na situaciju u kojoj su od marta svaka pomoć dobrodošla.
On kaže da će se smanjenjem radnog vremena dodatno smanjiti promet koji je već mali.
Vasilijević podseća da je HORES predložio niz mera od kojih kao ključnu vidi smanjenje PDV-a sa 20 na 10 procenata na ugostiteljske usluge ishrane.
"Takva mera možda nije primarna kao kovid mera, ali bi bila deo razvojne politike u budućnosti. Iskustva drugih zemalja su da je takva mera kao razultat imala 10-15 odsto povećanja prometa i broja zaposlenih", rekao je on.
HORES je tražio i moratorijum na finansijske obaveze prema bankama i lizing kompanijama, otpis poreza i doprinosa koji dolaze na naplatu od 4. januara a bili su deo osnovne pomoći u martu,aprilu,maju i u avgustu, kao i stvaranje zakonske mogućnosti za sezonskim angažovanjem radnika.
"Bili smo na sastanku sa Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija i to je bio prilično dobar susret. Ministarstvo nam je dalo neku podršku, i dalje će komunicirati sa ministarstvima nadležnim za ove mere i Narodnom bankom Srbije. Videćemo za 15 do 20 dana neki fidbek, šta je realno i šta je od toga moguće", zaključio je on.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencije Srbije Aleksandar Seničić kaže da ukoliko turističkom sektoru bude davana neka pomoć, ona mora da bude usmerena prema najpogođenijim delovima i da traje najmanje tri ili šest meseci.
On je istakao da bi jedino dobro ciljana i dugotrajnija pomoć mogla da spreči dalje zatvaranje firmi i otkaze.
Seničić kaže da je do sada više od 50 odsto zaposlenih u turističkim agencijama ostalo bez posla, kao i da veliki broj turističkih vodiča i zaposlenih u agencijama najavljuju da će prestati da se bave ovim poslom, jer moraju da nađu način da prežive.
"To pokazuje koliko je situacija u sektoru teška. Gubitke su nesumnjivo pretrpeli i hotelijeri, ali su oni za razliku od ostalog dela sektora dobili značajnu pomoć", naglašava Seničić, dodajući da bi za razliku od ranije, pomoć trebalo da obuhvati kompletan sektor.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...