Usvojene izmene i dopune Zakona o putnim ispravama

Izvor: RTS, 14.Nov.2019, 13:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Usvojene izmene i dopune Zakona o putnim ispravama

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su izmene i dopune Zakona o putnim ispravama, sa 132 glasova "za". Jedna od novina je da se pasoš može izdati sa kraćim rokom važenja od propisanih 10 godina, ako nadležni sud, odnosno javni tužilac to dozvoli u slučajevima utvrđenim zakonom.
Novina je i da će šest meseci nakon isteka pasoša, građani moći da podnesu zahtev za izdavanje novog, a za proglašavanje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pasoša nevažećim ubuduće će biti dovoljno da se to uradi na sajtu MUP-a, odnosno više ne treba da se oglašava u Službenom glasniku.

Prema izmenama i dopunama, za decu mlađu od tri godine izdavaće se pasoš sa rokom važenja  od tri godine, za decu od tri do 14 godina pasoš će važiti pet godina, dok se licima kojima se iz objektivnih razloga privremenog karaktera ne mogu uzeti otisci prstiju, pasoš se izdaje sa rokom važenja od godinu dana, a ako se otisci prstiju ne mogu uzeti trajno, pasoš se izdaje sa rokom od 10 godina.
Izmenama i dopunama je utvrđeno i da se osobama koje u periodu od pet godina izgube ili oštete dva ili više pasoša, novi pasoš se izdaje sa rokom važenja od godinu dana, osim kada lice ima regulisan boravak u inostranstvu na period duži od godinu dana.
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, obrazlažući predložene izmene i dopune, kazao je da je njihov cilj pojednostavljivanje procedura i efikasnije ostvarivanje prava građana.
"Građani će imati mogućnost da zatraže izdavanje novog pasoša šest ili više meseci pre isteka tog dokumenta, kako bi mogli nesmetano da putuju u zemlje koje imaju propise da vam pasoš mora važiti još tri ili više meseci od datuma izlaska iz te zemlje", rekao je Stefanović.
Kada je u pitanju oglašavanje pasoša nevažećim, Stefanović je naveo da se novinama izbegavaju dosadašnji troškovi oglasa.
"Važeći zakon o putnim ispravama donet je 2007, izmenjen je 2014. godine, a sadašnje izmene rezultat su praćenja primene zakona i želja da građani efikasnije ostvare svoja prava", dodao je ministar.
Usvojeno više sporazuma
Poslanici su usvojili i Zakon o potvrđivanju Sporazuma o izmeni Sporazuma o operativnoj i strateškoj saradnji između Srbije i Evropske policijske kancelarije. Potvrdili su Memorandum o razumevanju između Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Ministarstva za unutrašnju bezbednost SAD o unapređenju saradnje s ciljem sprečavanja putovanja terorista i borbe protiv nezakonitih migracija.
Usvojen je i Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Srbije i Agencije EU za saradnju u sprovođenju zakona o upućivanju oficira za vezu, Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Tunisa o zameni i korišćenju vozačkih dozvola.
Poslanici su usvojili i Zakon o potvrđivanju Sporazuma između vlada Srbije i Bugarske o saradnji u oblasti zaštite od prirodnih i izazvanih katastrofa i Zakon o potvrđivanju Sporazuma između vlada učesnica Crnomorske ekonomske saradnje o saradnji u pružanju pomoći u vanrednim situacijama i hitnom reagovanju na prirodne i izazvane katastrofe.
Potvrđen je Dopunski protokol uz Sporazum između vlada učesnica Crnomorske ekonomske saradnje o saradnji u pružanju pomoći u vanrednim situacijama i hitnom reagovanju na prirodne i izazvane katastrofe.
Obrazlažući međunarodne sporazume, Stefanović je kazao da Memorandum o razumevanju između MUP-a Srbije i Ministarstva za unutrašnju bezbednost SAD o unapređenju saradnje radi sprečavanja putovanja terorista i borbe protiv nezakonitih migracija, treba da doprinese zajedničkom cilju, odnosno borbi protiv terorizma kao direktnoj pretnji svetskoj bezbednosti.
Kada je u pitanju sporazum sa Evropskom policijskom kancelarijom, Stefanović je kazao da on jača saradnju u borbi protiv međunarodnog kriminala.
Na petoj sednici Drugog redovnog zasedanja usvojeno je i da funkciju predsednika Komisije za zaštitu konkurencije obavlja Nebojša Perić, a za tri člana Saveta Komisije za zaštitu konkurencije izabrani su Danijela Bokan, Miroslav Đošić i Siniša Milošević.
Za člana Komisije za hartije od vrednosti izabrana je Marija Đorđević, a za člana Saveta guvernera Narodne banke Srbije obnovljen je mandat Nikoli Martinoviću.
Poslanici o "aferama", delu opozicije, "mini Šengenu"
Tokom sednice na kojoj su narodni poslanici raspravljali o amandmanima na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o putnim ispravama, poslanici vladajuće koalicije pružili su podršku ministru unutrašnjih poslova Nebojši Stefanoviću, koji je sednici prisustvovao u ime Vlade Srbije kao predlagač zakona, a u vezi sa, kako su naveli, "aferama koje mu u poslednje vreme montira deo opozicije".
U tom smislu poslanica Srpske napredne stranke Jelena Žarić Kovačević čestitala je Stefanoviću na spremnosti da javno demantuje teške optužbe koje na njegov račun plasiraju lideri Saveza za Srbiju, a tiču se "Krušika" i njegove porodice.
Kako je kazala, jasno je da su pritisci na njega i njegovu porodicu počeli onog trenutka kada je Stefanović najavio istragu afera Dragana Đilasa.
Poslanik SNS-a Srbislav Filipović naveo je da će okupljeni oko Saveza za Srbiju nastaviti da izmišljaju i da će im glavna meta biti predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.
Poslanik Marko Atlagić istakao je da ministar unutrašnjih poslova ima punu podršku ne samo SNS-a i narodnih poslanika već i građana Srbije, dok je poslanica Milanka Jevtović Vukojičić istakla da je napad dela opozicije na Aleksandra Vučića i njegovu porodicu, kao i napadi na Stefanovića i njegovu porodicu, "napad na državnika i na vizionara najboljeg u posleratnoj istoriji, koji je pravi rodoljub, jer je njemu interes građana, a ne njegov lični, na prvom mestu".
Poslanica SPS-a Stefana Miladinović kazala je da poslednjih nekoliko meseci deo opozicije fabrikuje razne afere u koje, nažalost, upliću i najuže članove porodica pojedinih ministara, kao i ministra Stefanovića.
Poslanik SNS-a Aleksandar Marković ukazao je na to da je danas 318. dan kako poslanici dela opozicije ne dolaze na svoj posao za koji, primetio je, uredno primaju platu.
Kako je naveo, među njima je i Boško Obradović, koji je danas došao u Skupštinu, ali samo da bi održao konferenciju za medije, na kojoj je, kako je istakao, iznosio "gomile gluposti i galamio, mlatio nekim papirima".
Poslanici su se tokom današnje rasprave dotakli i inicijative "mini Šengena", a Vladimir Marinković je kazao da je to za Srbiju važno jer  najviše izvozimo upravo u susedne zemlje.
"Od toga građani Srbije mogu imati korist, kao i naše kompanije, a mislim da je upravo to osnovna ideja i fokus Vlade Srbije, predsednika Vučića i većine u našem parlamentu - ekonomski rast, ekonomski razvoj", kazao je Marinković.
Poslanik Srpske radikalne stranke Aleksandar Šešelj naveo je da preti opasnost da na sledećoj konferenciji povodom "mini Šengena" u Draču samoproglašeno Kosovo bude predstavljeno kao nezavisna država.
"Mi ćemo tako podržati ono što govori Edi Rama, odnosno daćemo legitimitet nezavisnom Kosovu", ukazao je Šešelj. 
Na početku sednice Narodne skupštine poslanici su postavljali pitanja predstavnicima vlasti.
Poslanici su juče završili objedinjenu načelnu raspravu o tri tačke dnevnog reda - o listi kandidata za predsednika Komisije za zaštitu konkurencije, listi kandidata za tri člana saveta Komisije za zaštitu konkurencije i predlogu odluke o izboru člana Komisije za hartije od vrednosti.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.