NOVO ISTORIJSKO OTKRIĆE! Nakon mača pronađenog u Vrbasu, pravo čudo nađeno na BANJALUČKOJ TVRĐAVI!

Izvor: SrbijaDanas.com, 30.Okt.2019, 22:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NOVO ISTORIJSKO OTKRIĆE! Nakon mača pronađenog u Vrbasu, pravo čudo nađeno na BANJALUČKOJ TVRĐAVI!

Stručnjaci i studenti pronašli su skeletne ostatke na tvrđavi

U javnosti se još nije stišala bura oko "banjalučkog Ekskalibura", srednjovekovnog mača koji je izvučen iz Vrbasa, a najnovija arehološka iskopavanja na Kastelu u fokus vraćaju ovaj najstariji istorijski spomenik u gradu.

U okviru "Škole arheologije" na Kastelu i čišćenja lokaliteta Dvorište 2, stručnjaci i studenti pronašli su juče skeletne ostatke na tvrđavi, najverovatnije iz Srednjeg >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << veka, potvrdila je arheolog Muzeja RS Ivana Pandžić.

Za sada nije poznato više detalja, pošto je kontaktirana i policija, pa su zaustavljeni radovi u jednom delu gde su nađeni skeletni ostaci.

Tvrđava Kastel je najstariji spomenik u gradu; mnoge okolnosti upućuju da se tu nalazilo rimsko naselje. Sa svih strana opasana je kamenim zidinama, na kojima su podignute puškarnice i osmatračnice, što govori da je u prošlosti bila veoma snažno vojničko utvrđenje.

– Kastel jeste istraživan, ali nikada u potpunosti. Mi smo sada na lokalitetu koji je poslednji put rađen osamdesetih godina i hteli smo pre svega da iščistimo taj deo jer je zatrpan, vremenom su se stvorile naslage zemlje i nije uočljiv i turistički dostupan. Namera nam je da skupimo što više dokumentacije da bismo kasnije sve mogli interpretirati i dobiti što celovitiju sliku o stvarnim dešavanjima na Kastelu – precizirala je Pandžićeva.

Ova arheologinja bila je i deo tima ronilaca koji je nedavno iz Vrbasa, u naselju Rekavice, izvukao mač star 700 godina, a koji je bio zaboden u kamen. Upravo zbog ove specifičnosti i sličnosti sa mitom o kralju Arturu, prozvan je "banjalučkim Ekskaliburom". Mač je zbog svega postao i tema svetskih medija, koji su preneli priču o tom značajnom otkriću.

– Vest je počela da se širi kao domino efekat. Koliko smo uspeli videti, propratili su nas Foks njuz, Dejli mejl, poljski, španski, italijanski, češki, vetnamski mediji. Mač prolazi predviđenu proceduru, radi se konzervacija i zadovoljni smo stanjem u kojem se nalazi, jer je bio zaštićen u vodi od naslaga sedre – kaže Pandžićeva, koja je zbog ovog značajnog otkrića završila i kurs ronjenja.

Vodeći se čuvenom legendom o kralju Arturu, mnoge zapravo zanima ko je mač izvukao iz kamena.

– Mač nije izvučen, on je iskopan iz kamena, iz sedre, metodološkim procesom za koji sam se obučavala tokom školovanja i sada ga primenila pod vodom. To je bio timski rad, ali dogovorili smo se da koleginica Ana Ćurić, biolog Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa, kao spretniji i bolji ronilac bude ta koja će ga izneti na svetlost dana – govori Ivana.

Ćurićeva je takođe zadovoljna što je ovo važno otkriće našlo svoje mesto u stranim medijima, a nada se da će i domaće okruženje prepoznati trud domaćih stručnjaka na važnim projektima.

– Bitno je da se i ljudi kod nas upozanju s tim šta se radi, da se zna da Muzej RS, Zavod i ronilački klub zajedno funkcionišu i žele da daju svoj doprinos. Cela BiH se nalazi na istorijski značajnom prostoru i stalno možemo očekivati određene nalaze i lokalitete. Potrebno je više terenskog rada i angažovanosti što se tiče vodene sredine. Mač je bio povod svemu, da krenemo i sa nekim budućim timom koji će biti osposobljen za takve projekte – zaključila je ona.

Muzejski savetnik i istoričar Janko Vračar rekao je Srni da je istraživanje o poreklu mača tek na početku, da su dosadašnji pregledi pokazali da potiče iz 14. veka i da mu nedostaje vrh.

– Pokušaćemo da otkrijemo gde je iskovan, da preciznije odredimo kada je korišten, dovedemo ga u vezu sa određenim ličnostima i događajima na prostoru kanjona Vrbasa tokom 14. i 15. veka – naveo je Vračar.

Prema njegovim rečima, rendgenska analiza nije pokazala nikakve oznake na maču, pa se ne zna gde je iskovan.

Ma koliko bila interesantna verovanja kako onaj ko izvuče mač iz kamena treba da bude i vladar zemlje, biolog Ana Ćurić, koja je vredno otkriće iznela iz vode, ispričala je pravi mit.

– Po legendi je Dama od jezera izvadila mač, a kralj Artur, koji ga je preuzeo, postao je vladar. Po toj priči bi koleginica konzervator trebalo da bude vladar zemlje – govori Ćurićeva, koja je prvi ronilac sa znanjem podvodne arheologije.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.